Kultūra

2019.05.18 09:36

Lietuvos aktorius Valentinas Novopolskis save išvydo Kanuose: girdėjau plojimus, o juk galėjo ir nušvilpti

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.05.18 09:36

Vakar, gegužės 17-ąją, Kanų kino festivalyje įvyko latvių režisieriaus Jurio Kursiečio filmo „Olegas“ pasaulinė premjera. Vieną pagrindinių vaidmenų jame sukūrė Lietuvos rusų dramos teatro aktorius Valentinas Novopolskis. Jam teko nepaprasta užduotis įkūnyti šių dienų svetimąjį.

Latvių, lietuvių, belgų ir prancūzų bendros gamybos vaidybinis filmas „Olegas“ pateko į paralelinę Kanų programą „Dvi režisierių savaitės“.

Ji pelnytai vadinama tramplinu į didįjį festivalio konkursą – būtent čia pirmą kartą nuskambėjo Rainerio Wernerio Fassbinderio, Woody Alleno, Michaelio Haneke‘s ir Sofios Coppolos pavardės.

Šalia jų į Kanų kino istoriją dabar įsirašė ir V. Novopolskis. Ne bet kaip, o klausydamasis plojimų, mat 108 minučių trukmės kūrinį publika įvertino itin palankai.

Ilgus aplodismentus po „Olego“ premjeros debiutantas palaikė įprasta festivalio tradicija, mandagumo išraiška.

„Paskui man paaiškino – nevisai: galėjo ir nušvilpti, tyliai ar demonstratyviai išeiti iš salės“, – pakalbintas LRT.lt, sako aktorius.

Filmo koprodiuseris, kino gamybos kompanijos „In Script“ įkūrėjas Lukas Trimonis, kalbinamas LRT.lt,  patikino, kad „Olegą“ tikrai pamatys Lietuvos žiūrovai.

Svetimas

Atsivėrusios progos dalyvauti Kanų festivalyje Valentinas prisipažįsta pernelyg nesureikšminantis. Darbui scenoje ir filmavimo aikštelėje didžiausią prioritetą teikiantis kūrėjas mano, kad visų taip garbinamas renginys nėra kuo nors pranašesnis už kitus. Tik daugiau prabangių jachtų marinoje.

„Jaučiuosi kaip suaugęs vyras, išvarytas į aikštę žaisti futbolo, kurio jis niekada nežaidė. Nemokėdamas judesių, nežinodamas taisyklių, jis bus nerangus, atrodys kaip mažas vaikas. Man tas pats – neturiu patirties tokiuose renginiuose, tad iš šalies galiu atrodyti ir juokingas“, – atviravo V. Novopolskis.

Maloniai nustebo, kad publika atpažino baltišką J. Kursiečio sąmojį. Tose filmo vietose, kur buvo juokinga ir pačiam aktoriui, beje, filmą žiūrėjusiam pirmą kartą.

V. Novopolskis filme perteikė daugiabriaunį pagrindinio veikėjo portretą, sukurdamas šių dienų simbolinį Svetimą. Svetimumo tema prancūzų kultūrai visai artima, sutiko aktorius, priminus rašytojo, filosofo Albert‘o Camus herojų Merso.

Iniciacija į vyrus

„Olegas“ paremtas tikra mėsininko, ieškančio geresnio gyvenimo Belgijoje, istorija. Ją režisierius J. Kursietis perskaitė Latvijos spaudoje.

Olegas palieka gimtąją Rygą ir pradeda nelegaliai dirbti mėsos fabrike Briuselyje. Jauno vyro viltis įsitvirtinti Vakarų Europoje negailestingai sudaužo susidūrimas su lenkų kriminaline gauja.

Patekęs į vergiją, Olegas grimzta į prarają. Psichologinė įtampa verčia jį bėgti, nors iš pradžių tai atrodo neįmanoma.

„Filmas sieja dvi svarbias temas – iniciaciją į vyrų pasaulį ir šių dienų emigraciją. Keičiantis lyčių vaidmenims, daugelis vyrų atsisako suaugti ir prisiimti atsakomybę. Pagrindinis veikėjas taip pat vengia akistatos su sunkumais, bet atsidūręs svetimoje šalyje, tapęs žmogumi be pilietybės, privalo atsakyti už savo gyvenimą“, – teigė J. Kursietis. „Olegas“ – antrasis latvių režisieriaus pilnametražis filmas („Modris“, 2014, debiutas Toronto kino festivalyje).

Tūkstančiai olegų

V. Novopolskis įkūnija tūkstančius olegų iš pokomunistinių šalių, išsibarsčiusių Vakarų Europos priemiesčiuose.

„Olegas“ – intymus filmas apie vieną asmeniškiausių žmogaus virsmų. Tai sudėtinga brandos istorija, kuriai buvo labai svarbu rasti tinkamą aktorių. Džiaugiuosi, kad su mumis buvo V. Novopolskis. Tai plačių galimybių kūrėjas, tikras profesionalas“, – teigė J. Kursietis.

Kartu su V. Novopolskiu filme vaidina latvių kino ir teatro žvaigždė Guna Zarinia. Taip pat nepaprastai talentingas lenkų aktorius Dawidas Ogrodnikas, įsiminęs tokiuose filmuose kaip „Ida“, „Paskutinė šeima“, „Tyli naktis“.

„Olege“ vaidmenis sukūrė Valentinas Krulikovskis ir Paulius Čižinauskas. Filmo garso takelį parašė kompozitorius Jonas Jurkūnas ir garso režisierius Vytis Puronas.

Koprodiuserio L. Trimonio teigimu, Lietuvoje nufilmuota dalis „Olego“ scenų, atlikti visi baigiamieji darbai. Atskiro paminėjimo nusipelno vaizdo postprodukcijos kompanija „Madstone“, sukūrusi įspūdingus vizualiuosius efektus.

Filmo kūrimą iš dalies finansavo Latvijos kino centras, Lietuvos kino centras, Valonijos-Briuselio Federacijos kino ir audiovizualinių menų centras, CNC fondas. Filmo gamybai pasinaudota mokestine lengvata Lietuvoje.

Lietuviški ženklai

Dvi savaites trunkančiame Kanų festivalyje Lietuvos vardas skambės dar kelis kartus. Festivalio paralelinės sekcijos konkursinėje programoje „Kritikų savaitė“ gegužės 18-ąją įvyks Vytauto Katkaus trumpametražio filmo „Kolektyviniai sodai“ pasaulinė premjera. Tai pirmas lietuvių filmas patekęs į šią programą.

Konkurso žiūri prezidentas šiemet yra režisierius Ciro Guerra (jo filmas „Gyvatės apkabinimas“ 2015 metais buvo nominuotas „Oskarui“ kaip geriausias užsienio filmas, šiemet „Kino pavasaryje” taip pat rodytas jo filmas „Vasaros paukščiai“).

V. Katkaus trumpametražiame filme vaidina Vygantas Bachmackis, Arvydas Dapšys, Aistė Zabotkaitė, Jelena Juščenko. Prodiuserė – Viktorija Seniut („Viktoria Films“).

Dar vienas lietuviško kino akcentas – į trumpametražių filmų mugę „Short Film Corner“ patekęs naujausias Lauros Tamošiūnaitės-Šakalienės filmas „Laimei einant, užmigęs buvau“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.