Kultūra

2019.05.14 15:54

Venecijos liūtas vyriausybę užpuolė nepasirengusią

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.05.14 15:54

Režisierė Rugilė Barzdžiukaitė, rašytoja Vaiva Grainytė ir kompozitorė Lina Lapelytė Venecijoje laimėjo „meno olimpiadą“. Parvežė Lietuvai apdovanojimą, šiuolaikinio meno pasaulyje prilygstantį „Oskarams“. Tačiau pergalė apnuogino ir apgailėtinus nacionalinio paviljono finansavimo aspektus. Akys iškart nukrypo į vyriausybę – ar ji suras trūkstamų lėšų ir ar atsidėkos menininkėms, kaip įprastai dėkojama sportininkams?

Lietuvos atstovavimui Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje iš Kultūros rėmimo fondo lėšų skirta 173 tūkst. eurų. Iš jų 28 tūkstančiai – pasirengimo darbams ir 145 tūkst. projekto įgyvendinimui. Šių pinigų nepakako operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“ rodyti iki bienalės pabaigos. Ir – šių pinigų nepakako daugeliui dalykų.

Pirmasis dėkoti suskubo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Per pustrečios paros rado galimybę lėšų stokojančiam paviljonui padovanoti 50 tūkst. eurų. Kodėl jų nerasta anksčiau – kita tema, tačiau fotoreporterių šviesos maloniai šildo.

Juozapaitis: norisi verkti

„Verkti norisi, ypač po rinkimų nakties, žiūrint į tų žmonių, kurie prapylė rinkimus, reakcijas – apie kokią bienalę ir apie kokią Veneciją su jais galima kalbėti?! Jei tokie dalykai jiems ir egzistuoja, tai tik privalomos prievartos būdu. Geriausiu atveju kam nors paveda išspręsti klausimą“, – LRT.lt kalbėjo Seimo narys, operos dainininkas Vytautas Juozapaitis, turėdamas omenyje vyriausybės nurodymą Kultūros ministerijai pasirūpinti papildomomis lėšomis.

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas LRT.lt teigė, esą Kultūros ministerija jau turi sprendimų dėl paviljono finansavimo reikiamai trukmei – iki lapkričio 24 dienos. Konkrečių detalių pasiūlė teirautis ministerijos. „O dėl įvertinimo plačiąja prasme – svarstoma apie menininkių teikimą valstybės apdovanojimui liepos 6-ąją“, – sakė T. Beržinskas.

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė tokiu vyriausybės atstovų atvirumu stebėjosi. „Bet koks informacijos apie valstybės apdovanojimą skleidimas gali būti laikomas spaudimu komisijos nariams. Man labai keista, kad apie tai prabilta. Siūlyčiau palaukti, kol paaiškės teikiamų kandidatų sąrašas“, – LRT.lt sakė G. Žemaitytė.

Pinigų ras

Anot viceministrės, Kultūros ministerija ieško sprendimų, kaip papildomai finansuoti Lietuvos paviljono veiklą, ir tikrai tikisi jų surasti. Apie tai gegužės 13-ąją prabilo ir kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

„Kartu su didžiuliu pripažinimu 58-ojoje Venecijos bienalėje Lietuva įgijo ir naujų įsipareigojimų – savo paviljone operą-performansą „Saulė ir jūra“ rodyti iki bienalės pabaigos – lapkričio 24 dienos. Esame susipažinę su situacija, Lietuvos nacionalinio paviljono poreikiais. Ieškome tinkamiausių būdų kuo greičiau suteikti reikalingą finansavimą“, – išplatintame pranešime teigė jis.

Pasak G. Žemaitytės, lėšų stygius susijęs su įsipareigojimu, kuris rengėjams ant pečių nukrito paskelbus bienalės laimėtoją. Pelnytas „Auksinis liūtas“ iš karto pagausino ir rūpesčių, ir išlaidų. „Buvo nepasiruošta, nes niekas nesitikėjo tokios sėkmės“, – sakė G. Žemaitytė.

Išlaidų suma kol kas nėra apskaičiuota. Ją netrukus turėtų įvardyti Lietuvos nacionalinio paviljono komisarė Rasa Antanavičiūtė. „Kai tie paskaičiavimai bus, Kultūros ministerija ras būdą garbingai ir iki pabaigos atsidžiaugti laimėjimu“, – žadėjo G. Žemaitytė.

Ribos ne begalinės

Į paviljoną, pelniusį Auksinį liūtą, žmonės tiesiog plūsta. Tikėtina, kad artėjant vasarai jų srautas dar labiau padidės. „Saulės ir jūros“ kūrėjos įsitikinusios, esą norint patenkinti lankytojus opera gyvai turi skambėti kuo dažniau. Todėl kūrinį planuojančios rodyti kiekvieną šeštadienį po 8 valandas.

Viceministrės G. Žemaitytės nuomone, reikia susitaikyti su faktu, kad visi norintieji į Lietuvos paviljoną nepateks, performanso neišvys.

„Galimybės priimti žiūrovus yra ribotos, net ir gausinant operos rodymų. Pats Venecijos miestas riboja turistų skaičių, didina įvažiavimo mokestį. Opera nebus rodoma tris kartus per dieną vien tam, kad ją pamatytų visi norintieji. Žmogiškųjų išteklių ribos taip pat ne begalinės“, – sakė G. Žemaitytė.

Valdantiesiems tokių nereikia

Seimo nario V. Juozapaičio manymu, valdantieji tokių laimėjimų nesuvokia, jiems jų nereikia. „Ko nors iš jų reikalauti turbūt beprasmiška. Turiu omenyje ir Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį, kuriam tokia meno rūšis nieko nesako, – kalbėjo Seimo narys. – Abejoju, ar jis sureagavo į įvykį Venecijoje viešai ar privačiai, pasveikino ar ne. Dabartinė jo būsena kelia rūpestį dėl žmogaus adekvatumo. Priversti jį žiūrėti operą-performansą būtų pernelyg žiauru.“

V. Juozapaitis teigė suprantantis, kad aplinkybės nebuvo pačios palankiausios – rinkiminės. Ir pati opera – nišinė meno rūšis. „O čia dar turime reikalą su performansu, kuris, galima sakyti, apskritai neturi taisyklių. Tačiau jei jis įvertinamas pasauliniu mastu (ir ne todėl, kad įvertintas ten), pripažinimas įpareigoja valstybę kreipti dėmesį, sukurti visas sąlygas. Vis dėlto natūralios reakcijos iš dabartinių valstybės pirmųjų asmenų tikėtis neverta.“

Nenukrito iš dangaus

Parlamentaras pasidžiaugė „Saulės ir jūros“ įvertinimu per „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimus – pelnytu Boriso Dauguviečio auskaru už novatoriškus sprendimus. Opera, anot jo, meno pasaulyje buvo gerai žinoma, nenukrito iš dangaus.

Pašnekovas vylėsi, kad ekonomikos specialistai, biudžeto sudarytojai pagaliau suvoks, jog toks pripažinimas yra pati geriausia investicija.

„Reikia ne remti ar dotuoti meną, o į jį investuoti. Štai čia slypi Lietuvos vardo garsinimo ir investicijų pritraukimo galimybė. Būtent per tokias bienales ir tokius laimėjimus, nuo kurių aikčioja visas pasaulis, žmonės apie mus sužino. Ir sužino turtingi žmonės, kurie galbūt atvažiuos čia investuoti. Menas, kultūra tai ne (tik) pramoga, bet ir ekonomikos sudėtinė dalis. Baisiausia, kad mūsų politikai to vis dar nesuvokia.“