Kultūra

2019.05.12 13:59

Susipažinkite: menininkės, Lietuvai laimėjusios Venecijos „Auksinį liūtą“

Margarita Alper, LRT.lt2019.05.12 13:59

Režisierė Rugilė Barzdžiukaitė, rašytoja Vaiva Grainytė ir kompozitorė Lina Lapelytė pirmąjį bendrą kūrinį – šiuolaikinę operą „Geros dienos!“ – apie prekybos centrų kasininkių kasdienybę sukūrė 2011 m., o 2013 m. pristatė tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“.

Jau pirmasis menininkių darbas pelnė 6 prestižinius apdovanojimus, kūrinys pristatytas pasauliniuose muzikos, teatro ir operos festivaliuose: JAV, Kinijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Estijoje, Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje bei daugiau nei 10 tarptautinių teatro festivalių Prancūzijoje.

2013 m. tarptautinis teatro institutas (ITI) operą „Geros dienos!“ atrinko į konkurso „Music Theatre NOW“ finalą (Scenos menų bienalė, Jončiopingas, Švedija), spektaklis įvertintas Globe Teana-Theatre Observation prizu.

2014 m. opera apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi kaip geriausias 2013 m. lietuvių autorių pastatymas. Opera transliuota BBC Radio 3 ir Lietuvos nacionalinio radijo eteryje. Vienas pirmųjų pasirodymų, dainininkių ir menininkių mintys užfiksuotos ir LRT laidoje „Teatras“:

Antroji menininkių opera „Saulė ir jūra“ pasirodė po kelerių metų. 2017 m. jos premjera įvyko taip pat festivalyje „Sirenos“. Opera taip pat apdovanota Auksinių scenos kryžių ceremonijoje, šįkart – Boriso Dauguviečio auskaru už novatoriškus ir originalius sprendimus. „Saulė ir jūra“ pernai pastatyta ir Dresdeno teatre (Staatsschauspiel Dresden), kur skambėjo vokiškai.

Šioje LRT laidoje Teatras – pokalbis po „Saulės ir jūros“ premjeros su menininkėmis bei operos fragmentai:

LRT.lt primena, kad šeštadienį Lietuvą pasiekė džiugi žinia – tarptautinėje Venecijos bienalėje Lietuvos paviljonas apdovanotas „Auksiniu liūtu“ už Nacionalinį pasirodymą.

58-oje Venecijos bienalėje Lietuvos paviljonas nušviestas saulės ir muzikos – menininkės Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė sukūrė operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“. Žiūrovai iš viršaus gali stebėti dainuojantį paplūdimį su ant smėlio įsitaisiusiais vasarotojais.

Venecijos bienalė, dar vadinama „meno olimpiada“, trunka net šešis mėnesius. Tam, kad šlovės sulaukęs lietuvių pasirodymas, kalbantis apie klimato kaitą bei žmogaus ir planetos nuovargį, nenutrūktų, reikia didelių resursų. Kitaip nei statiški kūriniai, Lietuvos paviljonas – gyvas reginys, ties kuriuo dirba 30 žmonių komanda, o operos-performanso pasirodymo minutė (neskaitant paviljono nuomos, techninio aptarnavimo ir kitų pasirengimo išlaidų) kainuoja 2,65 eur.

Nors dalį reikiamų lėšų Lietuvos paviljonui yra skyrusi Lietuvos kultūros taryba, to neužtenka, todėl trūkstamos lėšos renkamos sutelktinio finansavimo platformoje.Kol kas surinkta tik beveik trečdalis užsibrėžtos sumos. Projektą galima paremti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt