Kultūra

2019.05.16 20:32

Džeimso Bondo populiarumo receptas iš kelių ingredientų: pirmąjį įbėrė prezidentas Kennedy

Džeimsas Bondas, dar vadinamas agentu 007, – neblėstančiu populiarumu pasižymintis herojus. Nors šis agentas palieka už savęs krūvas lavonų, gerbėjų jam nestinga, LRT KLASIKOS laidoje „Judantys paveikslėliai“ sako kino kritikė Izolda Keidošiūtė.

„Pamenu, kad Sovietų Sąjungos laikais net nežinota, kas tas Džeimsas Bondas, gaudavome tik nuogirdas. Yra įdomi istorija apie aktorių Seaną Connery, kuris, nusifilmavęs ne viename filme apie agentą, sulaukė neįtikėtino populiarumo (bet galiausiai vaidmens atsisakė). Kartą S. Connery atvyko į Maskvą, kur dirbo bendrame Italijos ir TSRS filme „Raudona palapinė“. Nors buvo išvardijęs aibę reikalavimų (pavyzdžiui, kad apsauga jį nuolat dengtų), aktorius Rusijoje patyrė, kad niekam jis nerūpi. Vėliau S. Connery teigė, kad dienos Maskvoje buvo vienos laimingiausių, nes ten galėjo vaikščioti laisvai ir netrukdomas“, – apie sovietinės Rusijos ir Vakarų pasaulio skirtumus pasakoja I. Keidošiūtė.

Derėtų nusikelti į agento Bondo priešistorę, nes veikėjo ištakos – ne ką mažiau įdomios nei nuotykiai.

Kaip pasakoja I. Keidošiūtė, Bondo personažą sukūrė rašytojas ir buvęs karinio jūrų laivyno žvalgybos karininkas Ianas Flemingas: „Kai I. Flemingas išėjo į pensiją, buvo nuobodu, jis vedė moterį, kuri pasirodė nepaprastai irzli. Bėgdamas nuo to, I. Flemingas labai daug gėrė, o galiausiai ėmė rašyti romanus apie agentą. Buvęs žurnalistas parašė jų net 13.“

Tiesa, romanai apie Bondo nuotykius ypatingo dėmesio susilaukė po to, kai 1961 m. pateko tarp mėgstamiausių JAV prezidento Johno F. Kennedy knygų. Netrukus imtasi knygas ekranizuoti.

Ilgą laiką, anot I. Keidošiūtės, agentas Bondas buvo panašaus tipažo – aukštas tamsiaplaukis išvaizdus vyras. „Tačiau vėliau Bondo vaidmens ėmėsi ir aktorius Danielis Craigas, kuris yra visiškai kitoks. Tai – XXI a. Bondas“, – teigia kino ekspertė.

Daugiausia kartų – net septynis – agentą 007 suvaidino Didžiosios Britanijos aktorius Rogeris Moore. Be to, R. Moore tapo ir vyriausiu Bondą vaidinusiu aktoriumi – paskutiniame filme, kuriame dirbo, aktoriui buvo 58 metai.

Agentas Bondas – personažas, apgalvotas iki smulkiausių detalių. Kaip teigia I. Keidošiūtė, filmuose apie agentą nėra nieko atsitiktinio: „Galime matyti, kad viskas šiuose filmuose suderinta – automobilis, drabužiai, laikrodis, net cigaretės (ankstesniuose filmuose Bondas nemažai rūkydavo). Bondas žavi dar ir tuo, kad yra elegantiškas, tikras poliglotas, išmano maistą ir pan. – akivaizdi gera jo kilmė.“

I. Keidošiūtė teigia, esą kiekvienas filmas apie Bondą turi specialias taisykles, kurių laikomasi, norint sukurti dėmesį prikaustantį produktą.

„Viena iš taisyklių – reikia rodyti, o ne pasakoti istoriją. Be to, filmai apie Bondą turi suteikti žiūrovui savotiškas atostogas svečioje šalyje. Kur tik nebuvo filmuotos šios juostos!“, – pasakoja kino žinovė.

Įdomu tai, kad filmas turi turėti keletą klaidingų finalų – kad žiūrovas pagalvotų apie pabaigą, tačiau filmas tęstųsi ir pateiktų kitokį finalą.

„Viena geriausių filmų apie agentą 007 subtilybių, kurią labai mėgstu pati – mini filmas prieš titrus, kur matomas koks nors pabėgimas – su slidėmis, parašiutu ir t. t. Žinoma, kalbant apie kitas taisykles ir neatsiejamus atributus, filmams apie agentą būtinas pats žavusis Bondas, moteris, kurią tenka gelbėti ir smagus finalas“, – sako I. Keidošiūtė.

Parengė Virginija Sližauskaitė.