Kultūra

2019.05.09 15:39

Mirga Gražinytė-Tyla: kai viskas ne taip, kaip nori, nutinka didžiausi stebuklai

LRT.lt2019.05.09 15:39

Dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos santūrumas stebina, ypač žinant, kokia ekspresyvi ji būna scenoje. 32-ejų lietuvės koncertai žavi aistra ir žmogiškumu – taip apie M. Gražinytę-Tylą rašo BBC muzikos žurnalistas Markas Savage.

M. Savage aprašo ir kiek mažiau žinomą faktą, kad M. Gražinytė-Tyla bediriguodama dar ir dainuoja. „Dainavimas juk yra pirminis būdas, kuriuo žmonės skleidžia muziką“, – BBC sako pati dirigentė.

Tai minima ir visiškai naujo M. Gražinytės-Tylos muzikos albumo aprašyme, kur talentingoji lietuvė pristatoma ne tik kaip Birmingemo simfoninio orkestro dirigentė, bet ir kaip sopranas.

Gegužės 3-iąją pasaulinė garso įrašų kompanija „Deutsche Grammophon“ išleido lenkų kompozitoriaus Mieczysławo Weinbergo kompaktinę plokštelę. Įrašo autoriai – M. Gražinytė-Tyla, smuikininkas Gidonas Kremeris, Birmingemo miesto simfoninis orkestras ir „Kremerata Baltica“.

Apie dainavimą M. Gražinytė-Tyla užsimena užsienio spaudai primindama kas ketverius metus Lietuvoje vykstančią Dainų šventę, kurioje bendriems pasirodymams susirenka apie 40 tūkst. dainininkų ir šokėjų iš visos šalies.

„Būti nepaprastai didelio sambūrio dalimi ir visiems dainuoti išvien – neįtikėtinas jausmas“, – žavisi dirigentė.

BBC primena, kad M. Gražinytė-Tyla – pirmoji moteris dirigentė, vadovaujanti Birmingemo simfoniniam orkestrui, taip pat įvardijama kaip geriausia pasaulio dirigentė moteris apskritai.

Pačios muzikės teigimu, ji labiausiai norėtų būti vertinama pagal darbą, o ne kitus veiksnius: „Manau, kad būti įvertinti būtent už darbus nori ir siekia visi mano kolegos – vyrai ir moterys.“

Gali būti, tai sėkmingai veikia, rašo BBC ir primena, kad, nors viena muzikos kritikė siūlė M. Gražinytei-Tylai „rasti ir pažadinti savo vidinį vyrą“, dauguma apžvalgininkų dėmesį telkia būtent į dirigentės muzikalumą ir sugebėjimą atverti giliausias muzikos kūrinių gelmes.

M. Gražinytė-Tyla užsienio spaudai pasakoja ilgai dirbusi Vokietijoje, kur klasikinę muziką remia valstybė, taip pat Los Andžele, kur šio miesto Filharmonija sulaukia paramos iš privačių asmenų. Kaip rašo BBC, dirigentė nustebo supratusi, kad muzikai Didžiojoje Britanijoje tokios prabangos nesulaukia: „Neįtikėtina, kiek daug muzikantai dirba Britanijoje, norėdami gerai pragyventi.“  

Be to, pastebi M. Gražinytė-Tyla, britų publika klasikinę muziką išmano kiek prasčiau nei kitos Europos šalys. „Štai, pavyzdžiui, Zalcburge, su kone kiekvienu taksi vairuotoju gali pasikalbėti apie Mozartą. Kai įsėdi į taksi automobilį Birmingeme, gali tikėtis visiškai kitokių dalykų!“ – juokiasi dirigentė.

Tačiau kartais, BBC priduria dirigentė, kai viskas nėra būtent taip, kaip norėtum, atsitinka didžiausi stebuklai: „Būtent taip jaučiuosi kasdien, dirbdama su Birmingemo simfoniniu orkestru.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.