Kultūra

2019.05.07 21:33

Paroda „Orų dienoraščiai“: inovatyvus Šiaurės šalių požiūris į tvarią madą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.07 21:33

Vilniuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, atidaryta paroda, kurios atspirties tašku tapo Šiaurės kraštovaizdžiai. Čia eksponuojami kūriniai sukurti islandų, grenlandų ir fareriečių mados kūrėjų.

Paroda „Orų dienoraščiai“ sukurta bendradarbiaujant su dviem menininkėmis kuratorėmis iš Jungtinių Valstijų ir Austrijos. Per dvejus metus jos aplankė Islandiją, Grenlandiją ir Farerų salas tam, kad ištirtų, kaip salų aplinka, tradicijos veikia vietinių menininkų kūrybiškumą.

Savo stebėjimus perkėlė į fotografijas, portretus, pilnus simbolikos, spalvų sluoksnių ir tekstūrų. Viena parodos dalyvių iš Farerų salų pasakoja, kad paroda pavadinta „Orų dienoraščiai“ dėl to, jog Šiaurės Atlanto orai yra ekstremalūs. Ji sako, kad jie labai daug ką nulemia, ką veiksime, kaip dirbsime, kaip gyvensime. O ką Šiaurės šalių gyventojams reiškia geri ar blogi orai?  

„Būna žmonės nuskrenda į Maldyvus ir sako, nebuvo gero oro, na, saulė, šilta, bet nėra oro. Arba gyvenau keletą metų Danijoje, pajutau ta patį. Nes kai fareriečiai skambina vienas kitam, pirmas klausimas, kurį jie užduoda, kokie orai, nes tai labai svarbu.

Dažniausaia sakydavau, kad jokie orai, nes Danijoje žiemą dažniausiai pilka, šlapia, dangus žemai ir nieko nevyksta. O Farerų salose yra daug orų, per vieną dieną gali pamatyti visus metų laikus – lietų, sniegą, saulę, nes tai mažas taškelis Šiaurės Atlante ir, manau, jis išaugina nepaprastus žmones“, – sako kūrėja Gurun Rogvadottir.

Parodoje eksponuojami dešimties islandų, grenlandų ir fareriečių mados dizainerių darbai. Instaliacijos „Erdvė tarp“ autorė sako, kad ją sukurti inspiravo sūnus, turintis negalią. Todėl menininkė sako kūrinyje norėjusi kalbėti apie grožį ir apie skausmą, apie gyvenimo prieštaravimus. Instaliacija sukurta iš plunksnų, tiulio, šilko, virvių ir segtukų. Ją instaliuoti kaskart prireikia keturių dienų. 

„Ši instaliacija pasakoja apie mano sūnų, tą grynumą, tyrumą, kurį jis duoda pasauliui. Jis niekada nebūna piktas, visada laimingas, dainuoja Kalėdų dainas vasarą, jis niekada ant tavęs neširsta. Ir šio darbo proporcijos, dydis būtent atskleidžia tą grožį. Norėčiau, kad žmonės be šios pasakos ar baltos vestuvinės suknelės, kaip ne kartą esu girdėjusi kalbant apie kūrinį, matytų daugiau. Tai, kad mūsų visuomenėje gyvena daug žmonių, turinčių negalią ir kad mes turime išmokti juos matyti gražius“, – sako menininkė Steinunn Sigurdardottir.

Plačiau – reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt