Kultūra

2019.05.06 23:47

Unikali paroda, kurioje galima dainuoti musėms ar matyti, kaip auga tatuiruoti grybai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.06 23:47

Vilniuje, MO muziejuje atidaryta paroda „Bendrabūvis“, atskleidžianti meno ir mokslo sąveiką, ką viena sritis gali duoti kitai. Paroda interaktyvi, joje lankytojas galės atsidurti kiaulės vietoje, padainuoti musėms, išgirsti kaip dainuoja vabalai ar išvysti kaip auga tatuiruoti grybai.

Mėnesį MO muziejuje veikia paroda, kurioje kuratoriai klausia, kas valdo pasaulį –  žmogus, gyvūnas, ar robotas. Naujoji muziejaus paroda „Bendrabūvis“ toliau tyrinėja santykį tarp žmonių, kitų organizmų, atkleidžia meno ir mokslo sąveiką.

Parodoje eksponuojami kūriniai, kuriems sukurti menininkai turėjo atlikti mokslinius eksperimentus. Kai kuriuose meno kūriniuose dalyvauja gyvi organizmai. Vienas ryškiausių parodos idėją atskleidžiančių darbų – Ursulos Damm ir Birgit Brugemeier instaliacija „Karaokė baras: dainuojame musių kalba“. Parodos lankytojai kviečiami dainuoti ar kalbėti vaisinėms muselėms. Programinė įranga jų balsą pavers į musėms suprantamą garsų diapazoną. Ekrane bus galima išvysti musių reakciją į žmogaus garsą.

„Bendrabūvis“ surengtas bendradarbiaujant su Veimaro Bauhaus universitetu. Bauhaus universiteto menininkai siekia pakeisti meno praktikos ryšį su technologijomis. Pagrindinį dėmesį skirdami organizmų santykiui su aplinka.

Parodos įžangoje – Stephano Isermanno virtualiosios realybės žaidimas „Kiaulių simuliatorius“, jame žaidėjas gali atsidurti kiaulės vietoje, žaidimo esmė – išvengti skerdyklos, o tai neįmanoma, šiuo kūriniu menininkas atkreipia dėmesį į žmogaus elgesį su gyvūnais.

Paroda veiks iki liepos vidurio, rengėjai sako, tie, kurie ją aplankė šiomis dienomis, po kelių mėnesių gali išvysti visai kitą jos eksponatų vaizdą, nes per tą laiką užaugs ir grybai, ir kiti organizmai. 

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže nuo 29.58 min.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.