Kultūra

2019.05.04 21:58

Lietuvos pianizmo legendai Sulamitai – 90: ją lankė stebuklai, o dabar atskriejo prezidentės sveikinimas

LRT.lt2019.05.04 21:58

Gegužės 5 dieną 90-ąjį jubiliejų mininčiai Lietuvos pianistei, pedagogei, Londono karališkosios muzikos akademijos profesorei Sulamitai Aronovsky (Kaporaitei-Žiūraitienei), nuo 1970-ųjų gyvenančiai Anglijoje, Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus įteikė prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimą, rašoma ambasados pranešime spaudai.

„Jūsų gyvenimo kelias, kuriame ryškus nuolatinis ryšys su muzika, glaudžiai susietas ir su Lietuvos muzikos istorija – sutikote, mokėtės ir mokėte, kūrėte kartu su mūsų muzikos žvaigždynu, – rašoma prezidentės laiške. – Ir pati savo gyvenimu liudijate, kad esate ryški ir iškili asmenybė, kurios širdyje ir darbuose visada buvo daug vietos Tėvynei, pasiryžimo per meną suartinti Lietuvą ir pasaulį, atsakingai puoselėti šį ryšį ugdant jaunuosius talentus“.

Lietuvoje gimusi ir muzikinę karjerą pradėjusi S. Aronovsky tarptautiniame muzikos pasaulyje garsi kaip Londono tarptautinio pianistų konkurso „London International Piano Competition“ steigėja ir vertinimo komisijos pirmininkė.

Litvakė yra viena žymiausių fortepijono pedagogių, išugdžiusių garsių mokinių, tarp kurių – Peteris Lawsonas, Davidas Fanningas, Julia Goldstein, Vovka Ashkenazy, Michaelas Bellas, Mantautas Katinas ir kiti.

Jos mokiniai yra pelnę daugiau nei 50 apdovanojimų įvairiuose prestižiniuose konkursuose. Sulamita, nepaisydama garbaus amžiaus, vis dar dėsto Londono karališkoje muzikos akademijoje.

S. Aronovsky (Kaporaitė-Žiūraitienė) teigia, kad muzika – neatsiejama jos gyvenimo dalis, padėjusi įveikti sunkumus, patirtas nelaimes. Vos persikėlusi gyventi į Jungtinę Karalystę, pateko į sunkią avariją, po jos nebegalėjo skambinti fortepijonu.

Tačiau pastaruoju metu jos gyvenime pasipylė stebuklai. Vienas jų – prieš dvejus metus atsirado jos vieninteliai įrašai, Lietuvos radijuje įrašyti 1958 metais. Sovietmečiu šie įrašai buvo uždrausti, todėl ilgus metus pianistė manė, kad jie pražuvo.

Vis dėlto jiems atsiradus Lietuvoje po kelis dešimtmečius užtrukusios pauzės vėl buvo plačiai prabilta apie išskirtinio talento ir likimo pianistės Sulamitos legendą.

Lietuvos ambasada Londone nuolat bendrauja su Sulamita, rūpindamasi jos kūrybinės veiklos sklaida tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek Lietuvoje.

Pasiklausykite Mariaus Šinkūno vedamos laidos „Muzikinis pastišas“, per kurią klausytojai pirmą kartą galėjo išgirsti Sulamitos Aronovsky įrašus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.