Kultūra

2019.05.04 19:07

Karaokė musėms ir tatuiruoti grybai: nauja paroda MO kviečia netikėtoms patirtims

Kuo tampa grybai, kai profesionalus tatuiruočių meistras ima ir juos ištatuiruoja? O kaip reaguoja vaisinės muselės, kai žmogus sudainuoja joms mėgstamą baladę? Smalsuoliams, nebijantiems prikišti rankų prie meno kūrinių, derėtų apsilankyti naujoje MO muziejaus parodoje, kurios atidarymas, pakvipęs meno ir mokslo dialogu, įvyko šeštadienio vakarą.

Vos prieš mėnesį MO muziejus kvietė į naujos didžiosios parodos atidarymą, kurį lydėjo dviejų dienų festivalis. Lankytojai zujo po muziejų, bandydami atsakyti į klausimą, kas valdo pasaulį – gyvūnas, žmogus ar robotas, bet vos tik spėta nurimti, MO vilioja dar kartą.

Šį kartą – į patyriminę mažąją parodą „Bendrabūvis“, organizuojamą bendradarbiaujant su Veimaro Bauhaus universitetu. Kodėl patyriminė ir ką apskritai tai reiškia?! Kaip užmegzti saitai su Vokietijos universitetu ir kas iš to? Į visus rūpimus klausimus LRT.lt atsakė viena parodos kuratorių Ugnė Paberžytė.

Ar jūs pasiruošę padainuoti musėms? 

U. Paberžytė paaiškina, kad paroda „Bendrabūvis“ kvies žiūrovus pasinerti į kitų gyvų būtybių pasaulius. „Parodos menininkai gilinasi į ryšius tarp žmonių jų pačių gyvenamojoje aplinkoje bei tyrinėja sąveiką tarp žmonių, kitų organizmų ir mašinų. Parodoje eksponuojami kūriniai, kuriems sukurti menininkai turėjo atlikti mokslinius eksperimentus. Taip pat kai kurių meno kūrinių gimime dalyvauja gyvi organizmai“, – paaiškina kuratorė.

Įdomu tai, kad „Bendrabūvio“ lankytojai galės tikrąją to žodžio prasme patirti kūrinius – tapti dalimi ir kurti kartu, pavyzdžiui, dainuoti karaokė muselėms, žaisti virtualios realybės žaidimą ir įsikūnijus į kiaulaitę bandyti pabėgti nuo skerdyklos.

Žinoma, patikina U. Paberžytė, parodos lankytojas visuomet gali pasirinkti, kokioje pozicijoje nori atsidurti – tik stebėti ar įsitraukti: „Tiesiog norisi paminėti, kad norint šią parodą „pamatyti 100 proc.“, aktyvus lankytojo įsitraukimas – labai sveikintinas. Tik taip žmogus išeis iš muziejaus pilnas įspūdžių ir naujų minčių.“

Negana to, priduria U. Paberžytė, MO muziejuje įsikurs savadarbė laboratorija: „Joje parodos veikimo laikotarpiu 4 kartus vyks kūrybinės dirbtuvės. Jų metu grupės kartu gilinsis į tam tikrą temą ir atliks eksperimentus, o dirbtuvių pabaigoje pristatys savo rezultatus. Parodos atidarymo savaitgalį startuoja pirmosios dirbtuvės, kurių pagrindinė tema – simbiozė arba vienų organizmų sugyvenimas su kitais.“

Biomeno kūriniai – stereotipų griovimui 

LRT.lt klausia, ar paroda „Bendrabūvis“ bandys paneigti vis girdimą įsitikinimą, esą mokslas ir menas  – visiškos priešybės. U. Paberžytės teigimu, toks suvokimas išties pastebimas, todėl norisi paaiškinti, kaip yra iš tiesų.

„Manau, kad mokslas turėtų ir galėtų būti naudingas dvasiniu ar kultūriniu lygmeniu. Šioje parodoje kai kuriems meno kūriniams sukurti lygiai taip pat reikalingas yra žmogus, technologija ar kitas gyvas organizmas. Negana to, visiems meno kūriniams sukurti buvo būtina atlikti mokslinius eksperimentus. Mano nuomone, lankytoją gali intriguoti ir pasirodyti įdomu tai, kad  parodoje gyvi organizmai yra tokie patys lygiaverčiai kūrėjai kaip ir žmogus. Taigi, parodoje atskleidžiama mokslo ir meno sintezė, eksponuojami biomeno kūriniai griauna vis dar gajų stereotipą, kad mokslas ir menas yra priešybės“, – pasakoja U. Paberžytė.

„Bendrabūvio“ kuratorės teigimu, technologijos šiuo metu neišvengiamos, todėl tapusios ir daugybės menininkų kūrybos dalimi.

Paprašyta papasakoti apie įdomiausius ir sudėtingiausius „Bendrabūvio“ kūrinius, U. Paberžytė pradeda nuo Ursulos Damm ir Birgit Brugemeier instaliacijos „Karaokė baras: dainuojame musių kalba“.

„Lankytojai bus kviečiami dainuoti ar kalbėti vaisinėms muselėms, o programinė įranga pavers žmogaus balsą į musėms suvokiamą garsų diapazoną. Ekrane bus matoma musių reakcija į lankytojų skleidžiamus garsus“, – kūrinį apibūdina kuratorė.

Dar vienas stebinantis darbas, kaip teigia U. Paberžytė, yra Theresos Schubert „Auganti geometrija – grybų tatuiravimas“. Kuo jis įdomus? Kuratorės teigimu, profesionalus tatuiruočių meistras iš tiesų tatuiruos grybus, ir šios tatuiruotės keisis tiems grybams augant: „Tokiu būdu grybai taps ne tik menininko drobe, bet ir pačiais menininkais. Šie ir kiti parodos kūriniai pasitelkia gyvus organizmus, kuriuos turėsime prižiūrėti – tarkime, muselėms reikės virti specialią „sriubą“, o grybams privalėsime palaikyti tam tikrą oro drėgmę. Stephan Isermann „Kiaulių simuliatorius“ – tai virtualiosios realybės žaidimas, kuriame žaidėjai priversti įsikūnyti į kiaules virtualybėje ir atsistoti keturiomis realiame pasaulyje. Žaidimo esmė – išvengti skerdyklos, o tai – kaip ir tikrame tikrų kiaulių gyvenime – bergždžios pastangos. Taigi, paroda kels ir etinius mūsų elgesio su gyvūnais klausimus.“

Tikisi, kad parodos neaplenks ir mokslo bendruomenė 

Paklausta, kokį parodos „Bendrabūvis“ lankytoją įsivaizduoja, U. Paberžytė teigia, kad jis gali būti labai įvairus. „Tai ir smalsus, norintis patirti, naujumo ieškantis lankytojas, ir tradicinis vaizduojamosios dailės mėgėjas, kurį ši paroda galės nustebinti. Tikimės, kad paroda bus įdomi ir mokslo bendruomenei – juk čia moksliniai eksperimentai įgyvendinti kitokiomis nei įprasta laboratorijos sąlygomis ir taisyklėmis. Mažoji paroda „Bendrabūvis“ tęsia žmonių sugyvenimo su kitomis gyvybės formomis temą“, – paaiškina kuratorė, prisimindama ir didžiosios Mo parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ tematiką.

Įdomus dar vienas dalykas – kodėl nuspręsta bendradarbiauti su Veimaro Bauhaus universitetu? Kaip paaiškina U. Paberžytė, šiais metais visas pasaulis mini bauhauzo judėjimo šimto metų sukaktį, o bauhauzas buvo viena esminių modernų meną ir architektūrą formavusių įtakų. Ne ką mažiau įdomu Bauhaus universiteto atstovus pristatyti ir MO muziejuje.

„Šio universiteto atstovų nagrinėjamos temos puikiai papildys mūsų didžiąją parodą „Gyvūnas – žmogus – robotas“ ir visą šį pusmetį MO muziejuje pristatomą žmogaus ir kitų gyvybės formų santykio temą“, – džiaugiasi viena parodos „Bendrabūvis“ kuratorių.

Paroda „Bendrabūvis“ MO muziejuje veiks nuo gegužės 4 d. iki liepos 22 d.