Naujienų srautas

Kultūra2019.05.02 18:31

Pašėlęs Stasio Domarko gyvybingumas: tarnybinis romanas trunka jau 50 metų – ir nesiliauja

Stasys Domarkas diriguoja jau daugiau nei 50 metų – operoms, koncertams, baletams, miuziklams ir operetėms. Savo santykį su muzikiniu teatru vadina „tarnybiniu romanu“, nes teatre jam svarbiausia meilė muzikai, muzikantams ir klausytojams.

„Dirigento profesija pagrįsta meile objektui. Jeigu tau pasitaikė tam tikras kūrinys – tu jį privalai pirmiausia pamilti, įsigilinti, išanalizuoti. Paskui jį atnešti darbui, repeticijoms į kolektyvą. Meilė muzikai, su kuria susiduri, meilė kolektyvo žmonėms, su kuriais dirbi – solistams, orkestro solistams ir choro artistams, net ir baletui, kuris tiesiogiai garsų neišleidžia, bet be muzikos taip pat negyvena“, – sakė S. Domarkas.

Balandžio 27-ąją 80 metų jubiliejų iškilmingu koncertu minėjusiam S. Domarkui suteiktas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Garbės dirigento titulas. Už ryškų krašto kultūroje įspaustą pėdsaką, įkvepiantį ateities kartas, ir įtaigų muzikos įprasminimą.

S. Domarkas – ilgametis Klaipėdos ir Kauno valstybinių muzikinių teatrų vadovas, Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro įkūrėjas, tarptautinių festivalių sumanytojas ir nacionalinių veikalų pastatymų puoselėtojas.

50 su viršum

Balandį dirigentui sukako 80 metų. Ir nors S. Domarkas apie praeitį kalbėti nelinkęs – „tai buvo taip seniai...“ – sakė LRT RADIJO laidai „Kultūros savaitė“, – Domarkų šeimoje užaugo net trys garsūs kūrėjai: dirigentas Juozas Domarkas, režisierius Eligijus Domarkas ir dar vienas dirigentas S. Domarkas.

Taigi pradžia svarbi. Tačiau S. Domarkas pokalbį apie 80-metį nori pradėti nuo ribos, kai 1967-aisiais baigė antrą aukštąją mokyklą.

Prieš tai Vilniaus valstybinėje konservatorijoje (dabartinėje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje) S. Domarkas mokėsi kaip obojininkas, instrumentininkas.

Paskui iškart stojo į Sankt Peterburgo valstybinę konservatoriją, studijavo Operinio ir simfoninio dirigavimo fakultete.

Tada buvo paskirtas vyriausiuoju dirigentu į Kauno muzikinį teatrą. „Va, čia ir prasideda mano 50 su viršum metų trunkantis, pavadinkim jį, tarnybinis romanas su teatru“, – sakė S. Domarkas.

Savo karjerą maestro dalija į dvi ryškias dalis: „Tame romane vienas teatras – Kauno – yra 25 metus, o kitas teatras – Klaipėdos – kitus metus 25. O dabar jau turbūt daugiau, 27-erius, metus“, – kalbėjo S. Domarkas.

Domarkai, būk malonus

„Per tuos 50 metų su didele atsakomybe ir su didele meile vykdžiau man pavestus darbus. Stengiausi, kad statomi ir atsirandantys repertuare veikalai būtų kuo geriau padaryti. Kad prieš tai jie būtų kuo įdomiau parinkti. O paskui jau, būk malonus, su didele meile, dėmesiu, visokeriopomis pastangomis padaryk, kad tas spektaklis būtų sėkmingai pastatytas, gerai lankomas ir suteiktų žmonėms didelį džiaugsmą“.

Kompetentingas, žinantis, išmanantis

„Picasso – vienas garsiausių XX a. dailininkų. Jam nereikėjo nieko kito, tik teptuko. Įsivaizduokime dirigentą – didžiulį menininką, patį garsiausią – ir pastatykime jį meninei veiklai. Jeigu jis neturi orkestro, kolektyvo – jis yra niekas. Net dramos aktorius gali monospektaklį sukurti. O dirigentas be orkestro nieko negali. Kiekvieno dirigento rūpestis yra turėti gerą kolektyvą.“

„Visais atvejais kūrybiniame kolektyve yra reikalingas vadovas – kompetentingas, žinantis, išmanantis. Ir dirigento funkcija niekaip negali pasikeisti. Be dirigento meninis, grupinis muzikavimas yra neįmanomas. Jei nėra dirigento, tai vienas iš tų muzikantų turi tapti tuo meniniu diktatoriumi, tuo pagrindiniu, vieninteliu, kuris turi suburti ir padaryti rezultatą.“

Muzikos diplomatija

„Muzikinis menas sukuriamas tik geranoriškumu ir meile darbui. Charakterizuodamas dirigentą kaip specialistą, turiu omeny tikrą dirigentą, talentingą, mokantį diplomatiškai suvaldyti, reikalui esant – pabarti. Arba pagirti žmones už kokybišką griežimą per repeticijas. Jis turi sukurti kūrybinę, šviesią, spindinčią atmosferą, kad žmonės laimingi išeitų į sceną ir norėtų sukurti geriausią rezultatą. Kolektyve juk yra labai skirtingų žmonių – juos visus reikia diplomatiškai sutelkti vienam tikslui. Ir, žinoma, jeigu diplomatiškai, protingai, teisingai, tikslu į rezultatą jeigu elgiesi – tas rezultatas visą laiką ir atsiranda.“

Viso pokalbio su dirigentu Stasiu Domarku klausykitės LRT RADIJO laidos „Kultūros savaitė“ įrašo pradžioje. 


 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi