Kultūra

2013.01.18 15:26

Netekome poetės Liūnės Sutemos

ELTA2013.01.18 15:26

Eidama 86-uosius metus Čikagos priemiestyje Lemonte mirė poetė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Liūnė Sutema.

Eidama 86-uosius metus Čikagos priemiestyje Lemonte mirė poetė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Liūnė Sutema.

Šią liūdną žinią delfi.lt patvirtinęs kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus su L. Sutemos šeima bendravo per „Santaros-Šviesos“ organizaciją.

Užuojautą dėl poetės mirties pareiškė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Netekome ryškiausios Bežemių kartos poetės, gilios ir novatoriškos kūrėjos Liūnės Sutemos. Tragiškos lemties ir daugybės gyvenimo išbandymų nepalaužta poetė išsaugojo vidinę stiprybę ir besąlygišką meilę Lietuvai. Nuoširdus ir tikras kalbėjimas apie žmogų ir tautos atsakomybę visiems laikams išliks lietuvių poetinėje ir istorinėje atmintyje“, – sakoma šalies vadovės užuojautoje.

L. Sutema (tikr. Zinaida Nagytė-Katiliškienė) gimė 1927 m. Mažeikiuose, 1944 m. pasitraukė į Vakarus, 1945 m. Vokietijoje baigė gimnaziją, Insbruko ir Freiburgo universitetuose studijavo vokiečių literatūrą. Vėliau pasitraukė į JAV, gyveno Lemonte. Poetės brolis – rašytojas Henrikas Nagys, vyras – rašytojas Marius Katiliškis.

L. Sutema išleido eilėraščių rinkinius „Tebūnie tarytum pasakoj“, „Nebėra nieko svetimo“, „Bevardė šalis“, „Badmetis“, „Vendeta“, „Graffiti“, „Tebūnie“. L. Sutema priklauso „bežemių“, „neornamentuotos kalbos generacijai“.

Rašytoja apdovanota Vinco Krėvės literatūros premija už poezijos knygą „Badmetis“, Lietuvių rašytojų draugijos premija už „Vendetą“. 2007 m. L. Sutema pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją už dvasinės saugos poeziją rinkinyje „Tebūnie“.

Kviečiame pasiklausyti čia: LRT radijo laidoje „Literatūros akiračiai“ literatūrologė dr. S. Daugirdaitė pasakoja, kaip Liūnės Sutemos eilėse atsispindi poetės asmeninio gyvenimo motyvai, kiek jai įtakos turėjo brolis poetas H. Nagys ir vyras prozininkas M. Katiliškis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt