Naujienų srautas

Kultūra2019.04.29 07:08

„ArtVilniaus“ vadovė Diana Stomienė: mugės galėjo ir nebūti

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2019.04.29 07:08

Lietuvos vardą plačiai garsinantis renginys – tarptautinė meno mugė „ArtVilnius“ – šiemet, dešimtaisiais gyvavimo metais, galėjo ir neįvykti. Ir tai ne triukas, mėginantis atkreipti skaitytojų dėmesį į šią publikaciją.

Nors gal truputį triukas, nes kiek pakybojusi ant plauko mugė vis dėlto bus rengiama. LRT.lt kalbinta „ArtVilniaus“ vadovė ir sumanytoja Diana Stomienė apie ją pradėjo pasakoti nuo renginio išskirtinumo viso regiono mastu.

„Šiemet sulauksime net 66 galerijų. Programa išties didžiulė – „ArtVilniuje“ gali praleisti visą mielą dieną, nes nuolat įvyksta kas nors nauja. Tarkime, panašioje mugėje Švedijoje tik atveriami galerijų stendai ir tai – visa programa. Ten paskutinį kartą dalyvavo 36 galerijos“, – pabrėžė D. Stomienė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė.

Programoje – net baletas

Kitaip nei kitos mugės regione, vilnietiškoji lankytojams siūlo diskusijų, susitikimų su kūrėjais, mokamų ekskursijų meno profesionalams ir „žaliems“. Pranešimus skaito meno garsenybės ir ekspertai, atveriamos galerijų ir projektų zonos, pavyzdžiui – skulptūrų, instaliacijų ir performansų „Takas“. Rengiama edukacinė programa vaikams.

Mugės šūkis šiemet skelbia: „Gali grožėtis. O gali ir turėti.“ „Svarbiausias tikslas, suprantama, kūrinių įsigijimas. Dėl to ir organizuojami papildomi renginiai, atveriama demokratiška, visiems draugiška erdvė – kad kiekvienas pasijustų jos dalyviu. Grožėtųsi, o pasigrožėjęs – užsimanytų turėti“, – sakė D. Stomienė.

Kaip vienas partnerių solidžiai mugėje ketina pasirodyti ir Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras. Vienoje salių iškils scena, joje projekto „Kūrybinis impulsas“ debiutantai pristatys šiuolaikinio baleto miniatiūras.

Mugės programą kasmet paįvairina viešnios teisėmis dalyvaujanti šalis. Šiemet tai – Prancūzija, pristatanti rekordinį skaičių – 11 – galerijų, 4 performansus, tapybos ir video parodą. Juos lydės susitikimai su prancūzų kuratoriais.

Pasak D. Stomienės, užsienio ambasados Lietuvoje varžosi tarpusavyje, kad būtent jų šalį „ArtVilnius“ paskelbtų renginio viešnia. Prancūzijos menininkų, galerijų pasirodymus kuruos Aurélie Faure (Katarina Stella), pernykštės Paryžiaus „Baltosios nakties“ (Nuit Blanche) meno vadovė.

Ne tik „cepakai“ ir krepšinis

„Ne viskas mums sekasi puikiai, – atviravo D. Stomienė. – Mugė galėjo ir neįvykti.“ Anot jos, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, pernai optimizavusi Parodų ir kongresų centro „Litexpo“ veiklą, taip išaugino paslaugų kainas, kad jo erdves dabar pajėgūs nuomotis tik didelius pelnus generuojantys renginiai.

„Sukrėtimas ištiko pernai, kai „Litexpo“ atsisakė ekspozicijos įrengimo paslaugų, atleido personalą. Dėl to paslaugos pabrango dvigubai, o Vilniuje kitos alternatyvios vietos tokio masto renginiui nėra“, – teigė pašnekovė.

Ji tvirtino 4 mėnesius vedusi derybas su Ekonomikos ir inovacijų, Kultūros ministerijomis, Vilniaus merija, „Litexpo“, kreipėsi net į Prezidentūrą. Siekė susitarti dėl kitokių sąlygų kultūros renginiams, tačiau pastangos norimų rezultatų nedavė.

Meno galerijos, apskritai – meno sektorius, nesiūlantis pirkėjui dušo kabinos ar komercinio siurblio, pasak D. Stomienės, kol kas negali surinkti tokių sumų, nes meno rinka Lietuvoje dar tik kuriasi.

„Mugės pridedamoji vertė visai kita. Šiuo renginiu reklamuojame šalies vardą, galime iškomunikuoti pasauliui apie visai kitokią Lietuvą, nesiejamą tik su cepelinais ir krepšiniu“, – pabrėžė „ArtVilniaus“ vadovė.

Anot jos, trūksta lėšų mugės meno programai, tarptautinei komunikacijai. Norėta pakviesti daugiau užsienio žurnalistų, pranešėjų, kolekcininkų į diskusijas, konferencijas ir pan. „Viskas buvo pakibę ant plauko, tačiau esame įsipareigoję menininkams, Lietuvos ir užsienio galerijoms, netgi mugės gerbėjams, todėl negalėjome atsitraukti ir nerengti dešimtosios, jubiliejinės mugės. Priešingu atveju šaliai būtų padaryta didelė gėda“, – sakė D. Stomienė.

Dėl pasikeitusių aplinkybių nemažu galvosūkiu tapo siekis sukurti išskirtinę mugės architektūrą. „Anksčiau ji buvo tapusi mūsų vizitine kortele – ją gyrė mugės dalyviai, lankytojai ir užsienio svečiai“, – teigė D. Stomienė. Vis dėlto mugės turinys nuo to nenukentės ir „Artvilniaus“ komandos, rėmėjų ir partnerių pastangomis ji tikrai vyks nuo gegužės 30 iki birželio 2 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi