Kultūra

2019.04.19 17:21

Prancūzų rašytojas Michelis Houellebecqas tapo Garbės legionieriumi

BNS2019.04.19 17:21

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas skyrė garbingiausią šalies apdovanojimą – Prancūzijos garbės legiono ordiną – prieštaringai vertinamam populiariam prancūzų rašytojui Micheliui Houellebecqui, nepaisant jo kritikos šių laikų Prancūzijai.

Ordiną rašytojui prezidentas įteikė per atitinkamą ceremoniją ketvirtadienį vakare, pranešė Eliziejaus rūmai.

Įteikimo ceremonijoje dalyvavo aukšto rango svečiai iš leidybos ir politikos pasaulio, įskaitant buvusį šalies prezidentą Nicolas Sarkozy, pranešė kiti renginio dalyviai.

Tarp jų taip pat buvo dainininkas Jeanas Louisas Aubert'as, kūręs muziką pagal M. Houellebecqo eiles, ir filosofas Alainas Finkielkrautas.

E. Macronas pavadino 63 metų M. Houellebecqą „romantiku materialistų pasaulyje“, bet nenorėjo sutikti, kad jo romanai yra pesimistiniai, sakydamas, kad jie teikia vilties gyvenant visuomenėje, kurios kultūrinis ir religinis pamatas yra labai trapus.

Neseniai susituokęs M. Houellebecqas gali būti laikomas ne tik aukščiausios prabos, bet ir prieštaringiausiai vertinamas prancūzų rašytojas tėvynėje ir užsienyje.

Jo paskutinis šiemet pasirodęs romanas „Serotoninas“ (Serotonin), pasakojantis apie daug geriantį depresijos ištiktą Žemės ūkio ministerijos darbuotoją, susipažįstantį su Prancūzijos provincijos problemomis, iš karto tapo bestseleriu.

Kritikai vadino šį kūrinį pranašišku tvirtindami, kad rašytojas numatė šalį sukrėtusius „geltonųjų liemenių“ judėjimo prioritetus.

M. Houellebecqo ankstesnis romanas „Pasidavimas“ (Soumission) – antiutopinė vizija apie islamiškos vyriausybės valdomą Prancūziją – Prancūzijoje pasirodė 2015 metų sausio 7-ąją, kai džihadistai surengė išpuolį satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijoje. 

Pasaulyje šis rašytojas išgarsėjo nihilistiniais romanais, vaizduojančiais moterų nekenčiančius ir meilės nepažįstančius vyrus, jaučiančius priklausomybę atsitiktiniams lytiniams santykiams.

Apie M. Houellebecqui skiriamą Garbės legiono apdovanojimą Eliziejaus laukai pranešė sausio mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.