Kultūra

2019.04.18 16:28

Po gaisro Paryžiaus katedroje susirūpinta pasaulio kultūros paveldu

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.04.18 16:28

Po gaisro Paryžiaus Dievo motinos katedroje ekspertai skaičiuoja nuostolius ir aiškinasi galimas gaisro priežastis. Didžiąją dalį meno vertybių pavyko išsaugoti, nors kai kurios jų ir smarkiai pažeistos. Po šios nelaimės vis garsiau kalbama apie atsakingesnę pasaulio kultūros paveldo apsaugą.

Prasideda diskusijos apie didesnę apsaugą 

Iš Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisro išgelbėtos meno vertybės – saugios, bet, pasak ekspertų, didelė rizika kyla toms, kurios liko po suniokotomis katedros medinėmis konstrukcijomis, dešimties metrų aukštyje (pavyzdžiui, vitražai po katedros medinėmis sijomis).  

Darbininkams pavyko nukelti dalį vertybių nuo fasado, o katedros viduje besidarbuojantys ekspertai sprendžia, kaip jas saugiai išgabenti. Kai kurios vertybės – apgadintos dūmų ir vandens.

Po nelaimės Paryžiaus Dievo Motinos katedroje pradėta diskutuoti apie atsakingesnę pasaulio kultūros paveldo apsaugą. Teigiama, kad ekspertai jau buvo įspėję, jog Dievo Motinos katedroje nesilaikoma saugumo reikalavimų.

Dvasininkas: Kelno šventovei niekas negresia 

Kelno katedra Vokietijoje pradėta statyti XIII a., baigta XIX a. pabaigoje. Ši katedra – antra pagal aukštį bažnyčia Vokietijoje ir trečioji pasaulyje. Jos aukštis – 157 metrai.

Kelno katedra yra viena turistų lankomiausių vietų Vokietjoje, įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Buvęs šios katedros vyskupa Norbertas Feldhoffas sako, kad Kelno katedrai negresia Paryžiaus katedros likimas – visų pirma dėl to, jos stogo konstrukcijos yra ne medinės, o plieninės.

Pasak dvasininko, Kelno šventovei negresia gaisrai: „Šios plieninės katedros stogo konstrukcijos itin modernios ir tai net padėjo atlaikyti Antrojo pasaulinio karo baisumus bei bombardavimus.“

Visgi, iš karto po gaisro Paryžiuje, Kelne sušauktas ekspertų pasitarimas.

Anot Kelno katedros darbuotojo Peterio Fuessenicho, kalbėta ir su Priešgaisrinės apsaugos departamntu. „Rengiame nuolatinius pasitarimus dėl katedros saugumo. Po nelaimės Paryžiuje specialistai patikrino Kelno katedros patalpas ir patvirtino, kad čia – viskas saugu.“

Nors Kelno katedros atstovas užtikrintai teigia, kad ji saugi, visgi priduria, jog nelaimės nuspėti neįmanoma – galima tik kuo tinkamiau pasiruošti, kad jos būtų išvengta.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt