Kultūra

2019.04.18 12:01

„Prūsai“ skambėjo lyg per Kuprevičiaus jubiliejų

LRT.lt2019.04.18 12:01

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kompozitoriaus, eseisto ir polemisto Giedriaus Kuprevičiaus 75-erių metų jubiliejaus proga Žvejų rūmuose pristatė jo operą „Prūsai“, rašoma teatro pranešime spaudai.

Su jubiliejumi maestro sveikino visas Muzikinio teatro kolektyvas ir jo vadovė Laima Vilimienė. „Įkvepiate mus tikėti muzikos galia. Tegul jūsų kūryba būna pastebėta ir deramai įvertinta!“ – linkėjo L. Vilimienė.

G. Kuprevičius pasidžiaugė išvydęs nuostabų savo operos atlikimą. O „Prūsai“, diriguojami teatro vyriausiojo dirigento Tomo Ambrozaičio, tą vakarą skambėjo išties ypatingai: publika ilgai dėkojo atlikėjams plojimais bei šūksniais „bravo“.

Būtent šios operos premjera Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT) prieš metus pasitiko Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. „Prūsų“ partitūroje G. Kuprevičius įrašė dedikaciją: „Išnykusių atminimui, gyvųjų perspėjimui“.

„Esu lietuvis, baltų genties palikuonis, manyje dar rusena pagoniška žarija. Nerimauju, kad iš devyniolikos baltų genčių belikome tik mes ir latviai: su skirtingomis bažnyčiomis, dažnai nebesusišnekantys… Kuo kitu, jei ne muzika, galiu bent perspėdamas daryti įtaką tautų likimų procesams“, – sako kompozitorius.

„Prūsai“ Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre pirmą kartą buvo pastatyti 1997 m. ir tapo pirmuoju lietuviškos istorinės-patriotinės operos pastatymu po Nepriklausomybės atkūrimo.

Tačiau dabartinis režisieriaus Gedimino Šeduikio „Prūsų“ pastatymas visiškai kitoks, pačiam G. Kuprevičiui imponuojantis šviesiu, lakonišku dekoracijų bei kostiumų stiliumi.

Kompozitorius džiaugėsi ir tuo, kad profesoriaus Eduardo Balsio gimimo šimtmečiui Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras šįmet numato rodyti operos „Kelionė į Tilžę“ premjerą. G. Kuprevičiui, vienam E. Balsio mokinių, patikėta parengti naują šios operos redakciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.