Naujienų srautas

Kultūra2019.04.16 22:46

„Menų spaustuvėje“ – šokio spektaklis vienai šokėjai, juostiniam magnetofonui ir pripučiamam burbului

Trečiadienį „Menų spaustuvėje“ – choreografo Vyčio Janakusko šokio spektaklio premjera. Kartą metuose į premjerą pakviečiantis kūrėjas šį kartą pristato performatyvaus šokio spektaklį vienai šokėjai, juostiniam magnetofonui ir pripučiamam burbului.

„Menų spaustuvėje“ choreografas V. Jankauskas ir šokėja Viltė Švarplytė rengiasi repeticijai. Pirmiausia pripučiamas vienas iš spektaklio akcentų – burbulas. Spektaklyje žiūrovai to nepamatys, juos šokėja pasitiks jau būdama burbule.

V. Jankauskas naujausią savo darbą įvardija kaip performatyvaus šokio spektaklį vienai šokėjai, juostiniam magnetofonui ir pripučiamam burbului. Šis spektaklis – lyg kontempliatyvi meditacija, kurioje šokėja galynėjasi su savo protu bei vaizduote, trukdančiais jam įsikūnyti neveiklaus veikimo  būsenoje, spektaklio idėją pristato choreografas.

„Metafora kaip neveiklumas, kaip pauzė. Idėja kilo, kad pastaruoju metu eskaluojamas kūrybiškumo kultas, efektyvumo veiklos. Tame kontekste norėjosi kalbėti, kad mes orientuoti į tą veiklą, galbūt toje veikloje prarandame patirtis, kurios yra svarbios žmogui, kad galėtume užčiuopti, patirti kažkokiose pauzėse, neveiklume“, – kalbėjo choreografas Vytis Jankauskas.

Spektaklyje šoka V. Švarplytė, prieš porą metų baigusi šiuolaikinio šokio studijas Austrijoje. Ji V. Jankausko spektaklyje šoka pirmą kartą. Šokėja sako, kad vienintelį kartą, kai šio spektaklio repeticiją rodė žiūrovams, sulaukė klausimo, ar jai per keliolika minučių nepritrūksta jame oro.

Panorama. Paryžiaus katedrai atstatyti jau suaukota daugiau kaip 500 mln. eurų

„Juokinga, nes kai rodėm vieną kartą žmonėms, lygiai taip pat bijojo, jiems atrodė, kad man oro nėra. Man nustebimas, kad toks kyla jausmas, jame yra pakankamai oro, nėra taip, kad jo trūksta.  Aišku, karšta pasidaro, nes aš kvėpuoju, jis aprasoja nuo kūno temperatūros, man gražu. Dėl to nesumažėja oro, man įtampos nesukelia“, – pasakojo V. Švarplytė.

Choreografas sako, kad šią šokėją pasirinko dėl jos psichofizinės struktūros, nes jis siekęs, kad šokėja būtų tarsi prislopinta, tačiau su stipria vidine jėga, tik kad ji nebūtų ekspresyviai išreikšta.

Spektaklio metu žiūrovai veiksmą stebės iš trijų pusių, pasak Vyčio taip siekiama kuo betarpiškesnio santykio su žiūrovu.

Spektaklio „Ekspansija. Visata įeina į mano kūną“ premjera – trečiadienį „Menų spaustuvėje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi