Kultūra

2015.06.10 14:56

J. S. Bacho kūrinius Lietuvos valdovams atliks istoriniais instrumentais

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.06.10 14:56

Antradienio vakarą Vilniuje skamba Johano Sebastiano Bacho vadinamosios „Lenkiškosios kantatos“. Kompozitorius jas sukūrė prieš beveik 300 metų tuometiniam Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Augustui III Saksui, jo sutuoktinei ir motinai.

Antradienio vakarą Vilniuje skambėjo Johano Sebastiano Bacho vadinamosios „lenkiškosios kantatos“. Kompozitorius jas sukūrė prieš beveik 300 metų tuometiniam Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Augustui III Saksui, jo sutuoktinei ir motinai.

Kaip ir dera karališkai muzikai, J. S. Bacho kantatos, dedikuotos Lenkijos ir Lietuvos valdovui, skamba Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmuose. Karaliaus Augusto III šeimai Bachas skyrė tris kantatas. Vilniuje jas atliko Vroclavo baroko orkestras.

„Kantatų tekstuose kalbama apie karalystę, pavyzdžiui, apie karalystės upes -  Vyslą, Dniestrą, Vartą, Dunojų. Dunojus, tiesa, nepriklausė Augusto karalystei, jis buvo Austrijos imperijoje, bet Augustas III Saksas buvo vedęs Habsburgaitę – taip Dunojus atsirado vienoje iš kantatų“, – pasakojo dirigentas Andrzejus Kosendiakas.

Šis koncertas - penkiasdešimtojo Vroclavo muzikos festivalio „Wrastislavia Cantans“ dovana Vilniaus festivaliui. Kantatas atliekantis Vroclavo baroko orkestras groja istoriniais instrumentais, kartu dainuoti pakviestas tarptautinis solistų kolektyvas. Dirigentas sako, kad stengiasi baroko muziką atlikti kuo artimiau tai epochai. Taip pat nuolat ieško užmirštų, retų, kadaise Lenkijoje skambėjusių kūrinių. Taip jų repertuare atsirado J. S. Bachas.

„Augustas II palaidotas Vavelyje, Krokuvoje. Čia buvo karūnuojami ir laidojami visi Lenkijos valdovai. Lenkų kompozitorius Grigalijus Gorčickis yra sukūręs gedulingas mišias Augustui II. Šiandien atliekame gedulingą Bacho kantatą, skirtą Augusto II žmonai“, – sakė dirigentas.

Bachas pasaulietinėmis kantatomis šlovino vieną seniausių Europos valdovų, Wettinų, dinastiją. Augusto II ir Augusto III dvare muzika buvo populiari, todėl, pasak dirigento, dar ir šiandien vis atrandama naujų, archyvuose slypinčių kūrinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.