Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Restauruotoje F. Liszto akademijoje atgimė pirmtakų dvasia

Ne tik muzika ir garsus įkūrėjas atnešė šlovę Franzo Liszto akademijai Budapešte. Garsioji mokykla pelnė ne vieną apdovanojimą už tai, kad buvo grąžintas Art Deko spindesys jos pastatui, kuris virto moderniu Europos kultūros centru.

Ne tik muzika ir garsus įkūrėjas atnešė šlovę Franzo Liszto akademijai Budapešte. Garsioji mokykla pelnė ne vieną apdovanojimą už tai, kad buvo grąžintas Art Deko spindesys jos pastatui, kuris virto moderniu Europos kultūros centru.

Po to, kai prieš porą metų F. Liszto akademija baigta restauruoti, pradėjo plaukti apdovanojimai. Tai – puikus estetikos ir modernaus funkcionalumo pavyzdys. Taip įvertino Europos Sąjunga, apdovanojusi prizu „Europa Nostra“.

Akademijos pradžia – F. Liszto, fortepijono virtuozo, kompozitoriaus apartamentuose, kur 1875 m. rinkdavosi apie 40 studentų. Šis pastatas 100 metų nebuvo restauruotas – restauravimas jam įkvėpė naujos gyvybės, o XXI a. technologijos pavertė viena labiausiai pageidaujamų vietų koncertuoti. Ši kamerinė salė pavadinta dirigento Solčio vardu.

„Vilioja ne tik gražus pastatas, išsaugotas kultūros palikimas, bet ir XXI a. technologijos“, – sakė  F. Liszto akademijos rektorė, arfininkė Andrea Vigh.

„Dabar čia vėl juntama mūsų garsiųjų pirmtakų dvasia, meilė ir pasišventimas, kurį aš stengiuosi perduoti savo studentams“, – pridūrė sopranas Eva Marton.

Eva Marton – viena iš žinomiausių pasaulyje sopranų, bet ji – ne vienintelė muzikos žvaigždė, dėstanti F. Liszto akademijoje.

800 akademijos studentų, kurie anksčiau mokėsi tame pačiame pastate, kur yra koncertų salės, turėjo persikelti į naujas patalpas netoliese, o įstaiga padalyta į dvi institucijas – F. Liszto akademiją ir F. Liszto akademijos koncertų sales. Pagrindinėje salėje – daugiau negu tūkstantis vietų, tačiau vadybininkai džiaugiasi, kad laisvų vietų beveik nelieka.

„Mes nekviečiame keliaujančių orkestrų, tariamės su kiekvienu kviestu atlikėju, tad programa kiekvieną ar bent daugelį vakarų – originali, jos neišgirsite niekur kitur“, – pasakojo akademijos viešųjų ryšių vadovas Imre Szabo Steinas.

Milžiniškas restauravimo projektas kainavo 40 milijonų eurų. 90 procentų lėšų skyrė Europos Sąjunga, 10 – Vengrijos vyriausybė.

Dabar du milijonus gyventojų turinčiame Budapešte yra šešios pagrindinės koncertų ir operos salės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi