Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Vagys niokoja technikos paveldą

Šiaulių apskrityje vagys niokoja technikos paveldo objektus. Šimtmetį prastovėję veikiantys mechanizmai iš nesaugomų teritorijų iškeliauja į metalo supirktuves.

Šiaulių apskrityje vagys niokoja technikos paveldo objektus. Šimtmetį prastovėję veikiantys mechanizmai iš nesaugomų teritorijų iškeliauja į metalo supirktuves.

Pasak paveldosaugininkų, senovinėje kadaise grafo Zubovo šeimai priklausiusioje Bubių lentpjūvėje gateris pastatytas apie 1908 metus. Jis veikė daugiau nei šimtą metų. Paveldosaugininkai įtaria, kad jo įrenginiai parduoti metalo supirkėjams.

„Iš tos lentpjūvės vagys išnešė didžiąją dalį gaterio įrengimų, technologinį vežimėlį ir išmontavo bėgių liniją, kuria buvo paduodami medžiai. Tikslų nuostolį galėtų pasakyti tik Kultūros paveldo departamento sudaryta komisija, bet apytikriai žalos dydis viršytų keliolika tūkstančių eurų“, – sako Kultūros paveldo departamento Šiaulių sk. vyr. inspektorius Zenonas Stundžia.

Iš Pakruojo malūno ir lentpjūvės prieš mėnesį dingo švediškas „Škodos“ generatorius. Ir Pakruojo, ir Bubių pastatai priklauso privatiems asmenims, gyvenantiems ne Šiauliuose ir menkai tesirūpinantiems nekilnojamuoju turtu.

Muziejininkai sako, kad vertingus technikos paveldui priskiriamus objektus galima išsaugoti.

„Technikos paveldą Lietuvoje sudaro ne tik statiniai, bet ir kilnojamosios technikos paveldo vertybės – tai neįkainojamą vertę turintys seni ir šiandien nebenaudojami įvairiausi techniniai mechanizmai, kurie nyksta savo autentiškoje aplinkoje, bet galėtų būti išsaugoti, jei patektų į muziejus“, – teigia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Fotografijos sk. vedėjo pavaduotoja Jovita Vilimaitienė.

Šiaulių apskrityje yra kelios dešimtys technikos paveldo objektų. Dažniausiai tai malūnai, lentpjūvės, karšyklos. Tik nedaugelis jų, kaip vandentiekio bokštas Šiauliuose ar Žaliūkių malūnas, prikelti antrajam gyvenimui, ateities kartoms išsaugoti juose buvę įrenginiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi