Kultūra

2015.05.24 21:55

VDA Telšių fakultete restauruojami baldai greitai apsigyvens Mažeikių muziejuje

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakultete restauruojami istoriniai baldai, kurie netrukus sugrįš į baigiamą rekonstruoti Mažeikių muziejų.

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakultete restauruojami istoriniai baldai, kurie netrukus sugrįš į baigiamą rekonstruoti Mažeikių muziejų.

Kanapa, staleliai, komoda, krėslai – tai originalūs, XIX a. pab. baldai, į Mažeikių muziejų patekę iš įvairių Žemaitijos krašto dvarų ar sodybų. Juos restauruoti patikėta Telšių fakulteto studentams.

03:30 tame regione nėra tokių restauravimo dirbtuvių. Žinoma mes stengiamės bendradarbiauti su visais regione esančiais muziejais, kad studentai prisiliestų prie tų realių objektų ir padarytų kažką naudinga“, – pasakoja VDA Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys.

Dauguma šių baldų iš muziejaus fondų į dirbtuves atkeliavo itin prastos būklės. Jaunieji restauratoriai sako, kad prie šių objektų neretai sugaištama 0,5–1,5 metų ar net daugiau. Payzdžiui, neorokoko stiliaus siuvinėjimo stalelis, kuris priklausė rašytojai Marijai Pečkauskaitei, geriau žinomai slapyvardžiu - Šatrijos Ragana, buvo uždažytas juodais dažais.

„Ištyrus, kad po juodais dažais yra originali danga – Karelijos beržo faniruotė – mes su dėstytojų pagalba nuvalėme ir atidengėme originalų, gražų sluoksnį. Viduje palikome visas originalias dalis, kaip ir privalo restauratoriai, tik nuvalėme pačią dangą,nešvarumus“, – pasakoja VDA Telšių fakulteto IV kurso studentė restauratorė Ingrida Žeruolytė.

Gausiai drožinėtą stalelį restauravusi Viktorija Lapinskaitė sako, kad negalėjo visiškai atkurti stalviršio vaizdo. „

„Restauratorius negali improvizuoti ir prikurti nuo savo. Fragmentas nėra tiksliai išlikęs ir neaišku, koks piešinys turėtų būti vaizduojamas centre. Todėl yra paliekama, nieko nepakeitus. Gal kitos kartos, geresni istoriniai tyrinėjimai atskleis, koks ten buvo piešinys ir jis bus atkurtas“, – svarsto to paties kurso studentė V. Lapinskaitė.

Restauratoriai teigia, kad dauguma to meto Žemaitijoje populiarių baldų greičiausiai buvo atvežti iš užsienio, nors kai kuriuos galėjo pagaminti pasienyje gyvenęs vietos meistras.

 „Pagal braižą, stilių, pavyzdžiui, ši kanapa būtų kaip ir Bidermėjerio, bet šiek tiek skiriasi stilistika. Nusprendėme - tai kokio nors vietinio meistro sukurtas darbas pagal matytą nuotrauką“, – aiškina restauratorius Dovydas Ušinskas.

Visi Telšių fakulteto dirbtuvėse restauruoti baldai netrukus iškeliaus į Mažeikių muziejų, kuris po rekonstrukcijos duris lankytojams atvers šiemet.