Kultūra

2019.04.12 19:49

Žmogus be atminties – pakibęs nebūtyje: startavo šiuolaikinės dailės kvadrienalė

„Mes persunkti atminties. Be atminties žmogus tarsi pakimba kažkokioje erdvėje, nebūtyje“, – apie ketvirtąjį kartą vykstančią šiuolaikinės dailės kvadrienalę ir jos temą „Q 19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ pasakoja Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė.

Šiuolaikinės dailės kvadrienales dailininkų sąjunga kas ketverius metus jau nuo 2005 m., LRT KLASIKAI primena Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė ir prisimena anksčiau vykusias. „Pirmoji kvadrienalė, vykusi Vilniuje, pagrindinę parodą surengė Šiuolaikinio meno centre ir keliose netipinėse vietose (Autobusų stotis, Geležinkelio stotis, Oro uostas). Pastarosios erdvės buvo iššūkis. Dar prisimenu, kad buvo pakviestas kuratorius iš Lenkijos, rinkęs visas kolekcijas, tai suteikė žvilgsnį iš šalies. Norėta objektyviau pažvelgti į mūsų šalies meną“, – teigia E. Utarienė.

Kaip pasakoja pašnekovė, antroji kvadrienalė vyko kitoje erdvėje – pasirinkti parodų rūmai „Litexpo“: „Išskirtinumas toks, kad patys rūmai reikalauja tam tikrų gabaritų kūrinių. Vienos erdvės rūmuose buvo pritaikytos įprasto dydžio kūriniams, kitos – atiduotos itin dideliems. Tiesą sakant, kartais būtent didelė erdvė padeda kūriniui atsiskleisti.“

Paklausta apie ketvirtąją kvadrienalę, prasidedančią jau balandžio 12-osios vakarą, E. Utarienė tikina, kad šios kvadrienalės idėjos konkurse galėjo dalyvauti visi, kas tik norėjo. „Laimėjo trys kuratorės, gerai žinomos dailėtyrininkės: Rita Mikučionytė, Evelina Januškaitė-Krupavičė, Nijolė Nevčesauskienė. Jų kvadrienalės idėja – „Q 19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“, – pasakoja LDS pirmininkė.

Pasak E. Utarienės, praėjusiais metais išleista knyga „Memorabilia“, kurioje vystoma tokia pat – atminties tema: „Ši, atminties tema, tai atspirties taškas, kuris suformuoja mus kaip asmenybes. Mes esame persunkti atminties. Be atminties žmogus tarsi pakimba kažkokioje erdvėje, nebūtyje. Man atrodo, kad atmintis – būties įtvirtinimas. Mūsų potyriai įsilieja į asmeninę atmintį.“

Bet yra ir dar viena atminties rūšis – kolektyvinė. „Tai atmintis, kurią perskaitome istorijos vadovėliuose, kurią išgirstame. Abi atmintys susilieja į vienumą, dailininkai iš to ir kuria. Manau, kad negalima sukurti meno kūrinių iš erdvės, kurioje nieko nėra. Būtent tai kuratorės akcentuoja atminties temoje“, – sako E. Utarienė.

LDS pirmininkė pabrėžia, kad į kvadrienalę kviečiami visi – ir miestiečiai, ir svečiai, ir dailės mylėtojai, ir net tie, kuriems su menu – ne pakeliui: „Visada galima atrasti savo kūrinį. Šios parodos nemokamos ir lauks lankytojų nuo balandžio 12 d. iki gegužės 6 d.  Pamėnkalnio, Šv. Jono gatvės ir Arkos galerijose“

Šiuolaikinės dailės kvadrienalės tikslas – pristatyti šiuolaikinę, pastarųjų ketverių metų Lietuvos menininkų kūrybą, didinti jos žinomumą, prieinamumą, telkti ir skatinti profesionalius dailininkus ir dailėtyrininkus Lietuvos kultūros plėtrai, raidos tendencijų analizei ir visuomenės sampratos apie profesionalųjį meną ugdymui.

Q19 parodose 8-ose galerijose dalyvauja 128-ų menininkų kūriniai. Kiekvienai ekspozicinei erdvei sudaromos atskiros kolekcijos pagal kuratorių suformuotas potemes.

Kitos Q19 parodos vyks:

2019 m. balandžio 19 – gegužės 12 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (Didžioji vandens g. 2, Klaipėda);

2019 m. balandžio 24 d. – gegužės 18 d. LDS Meno parko galerijoje (Rotušės a. 27, Kaunas);

2019 m. balandžio 29 d. - gegužės 16 d. LDS „GalerijaXX“ (Laisvės a. 7, Panevėžys);

2019 m. balandžio 30 d. – gegužės 25 d. LDS Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius).

Parengė Virginija Sližauskaitė.