Kultūra

2019.04.12 12:00

Eksperimentinių lopšinių festivalyje – pankai esperantininkai ir balso lūžiai po lyties keitimo

LRT.lt2019.04.12 12:00

Atsinaujinęs, skatinantis klausytis, mąstyti ir plėsti akiračius – toks šiemet bus šiuolaikinės muzikos festivalis „Jauna muzika“. Balandžio 23–28 dienomis Menų spaustuvėje ir Sapiegų rūmuose festivalio renginiai griaus ribas tarp kompozitorių ir atlikėjų, atvers netikėtus požiūrius į garsą, kūrybą ir pasaulį. Iš esmės.

Nuo 1992-ųjų Lietuvos kompozitorių sąjungos rengiamas festivalis vienija muzikos, garso eksperimentais besidominčius kūrėjus ir klausytojus. Per 27 metus ne kartą keitėsi festivalio trajektorija, ideologija ir tikslai, o šiemet – ir kuratoriai. „Jaunąją muziką“ į savo rankas perėmė garso menininkas Arturas Bumšteinas ir meno kuratorė Monika Lipšic.

„Džiugu, kad galime pristatyti garso meno, performansų ir eksperimentinių formatų festivalį, kuriame atsiras vietos labai skirtingiems kūrėjams. Klausymasis – tai mąstymo forma, žaidimas, savistaba“, – apie atsinaujinusį renginį pasakoja M. Lipšic.

„Šiemet „Jaunoje muzikoje“– bendrai kuriami muzikiniai pasauliai. Atsiranda priežastis permąstyti muzikos taisykles. Išrasti save, naujus instrumentus, muzikos erdvę ir erdvę muzikai. Išrasti naują mitologiją ir dainuoti jai lopšines. „Jauna muzika“ yra išradingas renginys, pirmasis eksperimentinių lopšinių festivalis Lietuvoje“, – festivalio vizija dalijasi A. Bumšteinas.

Visą savaitę festivalio renginiuose kūrybos eksperimentais su publika dalysi lietuvių kūrėjai ir 11 garso menininkų iš užsienio.

Balandžio 23-iąją festivalį atidarys jaunos lietuvių kompozitorės Jutos Pranulytės kūrinys „Sweet Sweat“ varinių pučiamųjų ansambliui ir vaizdo įrašui. Performansą „Mirę augalai ir gyvi objektai“ pristatys menininkai Rie Nakajima ir Pierre'as Berthetas. Pirmosios dienos programą užbaigs Salomés Voegelin paskaita „Nedalomi tūriai“.

Balandžio 24 dieną svečiai iš Lenkijos – sociologas ir garso menininkas Michałas Libera su vokaliste, kompozitore ir publiciste Barbara Kinga Majewska – savaip analizuos vėlyvąjį Franzo Kafkos apsakymą „Dainininkė Jozefina, arba Pelės“.

Tris dešimtmečius rengtą improvizaciją juostiniam magnetofonui ir analoginei elektronikai pristatys prancūzų garso menininkas Jérôme’as Noetinger. Vakarą reziumuos Gailės Griciūtės ir Viktorijos Damerell dueto „Eye Gymnastics“ performansas „Karti naktis“.

Balandžio 25-ąją pradės Berlyne gyvenančio Neo Hülckerio kompozicijos lūžtančiam balsui solo. Jas sukūrė draugai kompozitoriaus lyties keitimo proga.

Lietuvis garso dizaineris ir technomuzikos prodiuseris Ignas Juzokas ruošia kūrinį Juodosios salės integruotai garso sistemai, o muzikantas išradėjas iš Lenkijos Pawełas Romańczukas atliks paties sukurtų instrumentų koncertą instaliaciją.

Balandžio 26 dieną tarptautinis Vitalijos Glovackytės ir Michaelo Cuttingo duetas „Hyperdawn“ eksperimentuos su elektronika ir daina. Programoje taip pat numatyti dueto „Mongram“, TIESE koncertai. Jie skambės per savadarbę vilniečių „Kala Sound System“ garso sistemą.

Balandžio 27 dieną Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentai pradės Glebo Malcevo kūriniu kameriniam ansambliui „HH-hh-hh-hh-hh“. Išskirtinį solo performansą ruošia svečiai iš Ukrainos „Pichismo“ – pankroko grupė, propaguojanti pačių sukurtą „esperanto-core“ muzikos žanrą.

Netruks dėmesio lietuvių kūrėjams – Matui Drukteiniui, Jūrai Elenai Šedytei, Mantautui Krukauskui ir Monikai Zenkevičiūtei.

Balandžio 28-ąją, festivaliui finišuojant, kompozitorius Marius Salynas su menininke ir filmų kūrėja Emilija Škarnulyte pristatys bendrą projektą „Audioscape-GW170817“.

Šveicarų duetas Strøm ruošia improvizacinės „elektroninių daiktų“ muzikos koncertą, o festivalį reziumuos kompozitoriaus Ramūno Motiekaičio autorinis koncertas Sapiegų rūmuose. Jame LMTA šiuolaikinės muzikos programos magistrantai (vadovaujami Vykinto Baltako) ir R. Motiekaičio draugai pristatys „Mobile“ kūrinių serijos retrospektyvą, apimančia 1996–2019 metų tarpsnį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt