Kultūra

2019.04.11 23:54

Vytauto Kasiulio muziejuje atidaryta dviejų Šveicarijos lietuvių paroda

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.11 23:54

Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Pasaulio lietuvių metams skirta paroda – tai Šveicarijoje gyvenusių ir kūrusių dviejų lietuvių menininkų – Juzefos Katiliūtės ir Gabrieliaus Stanulio kūrybos retrospektyva.

Menininkų pora J. Katiliūtė ir G. Stanulis iš Lietuvos į Vakarus pasitraukė 1945 m., abu atsidūrė Šveicarijoje, Ženevoje, ten ir liko iki gyvenimo pabaigos. G. Stanulis mirė 1999 m., J. Katiliūtė jį pergyveno dešimtmečiu. O prieš kelerius metus minėti abiejų menininkų gimimo šimtmečiai. Paskutinė bendra menininkų kūrybos paroda surengta Šveicarijoje prieš 17 metų, dar J. Katiliūtei būnant gyvai.

„2002 m. nuolatinė atstovybė prie Jungtinių Tautų ir mūsų konsulatas prašė J. Katiliūtės parodą surengti, ji sutiko tik tuo atveju, kad jie abu būtų eksponuojami. Tai rodo, kad ji norėjo ne tik savo darbais pagerbti Lietuvą, bet kad ir jis nebūtų užmirštas“, – pasakojo Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jūratė Caspersen.

Ketvirtadienio vakarą V. Kasiulio dailės muziejuje atidaryta retrospektyvinė abiejų menininkų paroda. Jos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė sako, kad atvykę į Ženevą abu menininkai mokėsi Ženevos meno mokykloje. J. Katiliūtė įstojo į moterų dailininkų sąjungą, o G. Stanulis pradėjo kurti paminklus, antkapius, surengė pirmąją parodą, išgarsėjo kaip skulptorius ir buvo pakviestas universitete įkurti skulptūros katedrą. Abiejų kūrybą veikė aplinka, Šveicarijos erdvės, gamta. 

„Jei apie Juzę, tai poveikis tos aplinkos iš tikrųjų didžiulis, nes ankstyvasis periodas, kur tamsios spalvos, kaip meno mokyklos Vienožinskio įkvėpti, ir tam tikras lūžis, nuo 7-ojo dešimtmečio. Ji įveikia tą studijinę koloristiką, ji ima artėti link abstrakcijų. Jei tiesiogiai ieškotume panašumų, manyčiau Šveicarijos erdvės, vanduo, ta saulė – jie galėjo transformuotis. G. Stanulis – visgi monochrominis, temperamentas atskleidžia asmenybės raidą, kaip jis keitėsi“, – kalbėjo Nijolė Nevčesauskienė.

Paroda V. Kasiulio dailės muziejuje veiks iki gegužės pradžios.

Panorama

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.