Kultūra

2019.04.13 19:30

JAV ir Kubą suvienijo Hemingvėjus – įtampą pakeitė siekis išsaugoti palikimą

Nepaisant vis kylančios politinės įtampos tarp JAV Ir Kubos, šalis trumpam suvienijo kultūra, o tiksliau – garsusis rašytojas Ernestas Hemingvėjus. Abi šalys įdėjo nemažai pastangų, kad dalį gyvenimo Kuboje praleidusio rašytojo palikimas būtų tinkamai išsaugotas.

Mieste, esančiame netoli Havanos, E. Hemingvėjus praleido 21 gyvenimo metus ir sukūrė žymiausius savo kūrinius – „Kam skambina varpai“, „Senis ir jūra“, „Anapus upės, medžių ūksmėje“ ir kt.

Name, kuriame gyveno kūrėjas, įsikūręs muziejus, o šalia, 6 hektarų teritorijoje, nuo šiol veiks ir restauravimo centras, skirtas apsaugoti E. Hemingvėjaus darbams. Restauravimo centras atidarytas bendradarbiaujant Kubos ir JAV vyriausybėms. Šalys susivienijo vardan bendro tikslo – išsaugoti vieno žymiausių XX a. amerikiečių rašytojo kultūrinį palikimą.

Nors E. Hemingvėjus daug keliavo po pasaulį ir dirbo žurnalistu, trečdalį gyvenimo praleido Kuboje. Po karo beveik visą laiką rašytojas gyveno ir dirbo šiuose savo namuose, čia parašė ir kūrybos perlą „Senis ir jūra“, už kurį 1953 m. buvo apdovanotas Pulitzerio, o po metų – ir Nobelio premija.

Apie E. Hemingvėjaus gyvenimą Kuboje sklinda įvairiausių legendų – teigiama, kad rašytojas mėgęs itin audringą gyvenimą, o Havanoje esantys barai iki šiol saugo bent po vieną kūrėjo daiktą.

Po 1960 m. Fidelio Castro revoliucijos rašytojas buvo priverstas grįžti į JAV. Šeštajame dešimtmetyje E. Hemingvėjų ėmė kamuoti depresija, nuotaikų svyravimai. Kuboje E. Hemingvėjus paliko daugybę dokumentų, rankraščių, laiškų ir fotografijų. Šį palikimą išsaugoti ir stengiasi abi šalys.