Kultūra

2015.09.08 13:45

Tarptautinę šeimos dieną – operos „Fidelijus“ premjera

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Gegužės 15-ąją, Tarptautinę šeimos dieną, Nacionalinis operos ir baleto teatras pristatys vieną įspūdingiausių šio sezono premjerų – operą „Fidelijus“.

Gegužės 15-ąją, Tarptautinę šeimos dieną, Nacionalinis operos ir baleto teatras pristatys vieną įspūdingiausių šio sezono premjerų – operą „Fidelijus“.

Vienintelę Ludwigo van Beethoveno operą „Fidelijus“ režisuoti patikėta Oskarui Koršunovui. Spektaklis yra bendras Vilniaus ir Bergeno teatrų projektas. Norvegijoje premjera įvyko prieš dvejus metus, todėl į Vilnių „Fidelijus“ atkeliavo jau išbaigtu pavidalu.

Pasak muzikos vadovo, dirigento Martyno Staškaus, L. van Beethovenas operai muziką sukonstravo lyg architektas.

„Iš dalelių, iš segmentų sukonstruoja visą muzikinę dramaturgiją. Lyg ir sudaro melodijos įspūdį, bet mes jos neįsimename. Lyg ir sudaro aštrių momentų [įspūdį], rečitacijos, kuri irgi tarsi paskęsta bendroje ansamblių masėje“, – sako muzikos vadovas, dirigentas M. Staškus.

„Gal ir neišeis žiūrovas švilpaudamas kažkokių melodijų, bet tikrai turėtų išeiti pakylėtas – nes būtent tokia yra ir L. van Beethoveno muzika, ir būtent tokia yra jo, ir tos operos esmė“, – tikina režisierius O. Koršunovas.

Drama apie blogį nugalinčią meilę, žmonos pasiaukojimą, pasak repetuojančių solistų, labai stipriai įtraukia. Leonora, apsimetusi vyru, įsidarbina kalėjime ir išvaduoja požemiuose neteisėtai laikomą sutuoktinį.

„Kiek žinome šeimų, kuriose žmona galėtų tai padaryti dėl savo vyro? Žaviuosi ja“, – teigia solistas Andrew Sritheranas.

Spektaklio kostiumų dailininkė Sandra Straukaitė, scenografas – Gintaras Makarevičius. Kalėjimo sąvoką statytojai interpretuoja abstrakčiai, nors spektaklyje yra ir konkrečių nuorodų į mūsų išsilaisvinimo istoriją.

„Kurdamas scenografiją, iš tikrųjų kūriau kaip tam tikrą instrumentą, kuriame telpa visi: tiek orkestras, tiek solistai“, – sako scenografas G. Makarevičius.

Pagrindines partijas repetuoja užsienio solistai ir lietuvė Nomeda Kazlaus. Planuojama, kad rudenį bus ir daugiau lietuvių. Tačiau, pasak statytojų, opera yra sudėtinga ir ją dainuoti patikima solistams, kurie gali atlikti Richardo Vagnerio muziką.

Operos „Fidelijus“ premjera vyks penktadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.