Kultūra

2019.04.10 23:19

Austrų rašytojas Robertas Menasse: noriu pamatyti Vilnių

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.10 23:19

Į Vilnių atvyko austrų rašytojas Robertas Menasse, romano „Sostinė“ autorius.

Getės instituto Lietuvoje, Tomo Mano kultūros centro ir leidyklos „Tyto alba“ kvietimu į Vilnių atvyko austrų rašytojas R. Menasse. Čia jis pristatys savo romaną „Sostinė“, prieš 2 metus pelniusį prestižinę vokiečiakalbės erdvės literatūrinę premiją „Deutcher Buchpreis“.

R. Menasse knyga skirta Europos Sąjungos sostinei Briuseliui, ES, Europos Komisijai.  Rašytojas sako, kad nors knyga išversta į visas ES kalbas, jis ne visose yra buvęs, ir Lietuvoje vieši pirmą kartą.   

„Knyga išversta į visas kalbas, bet ne visose šalyse apsilankiau, ir dėl to, kad laiko trūksta, be to, daugelyje jų ir šiaip esu buvęs, o Lietuvoje dar ne. Labai noriu pažinti tą Europos dalį, kurios dar nepažįstu. Noriu pamatyti Vilnių“, – kalbėjo R. Menasse.

Rašytojas sako, kad kilus idėjai parašyti romaną apie tai, kaip veikia ES institucijos, kuriančios įstatymus mums visiems, joje gyvenantiems, ką veikia eurokratai, kaip atrodo jų darbo diena, jis keleriems metams išvyko į Briuselį ir ten apsigyveno. Sako, norėjęs savo romanu parodyti, kad ES nėra kažkas neapibrėžto, tai – didelė struktūra, kurią kasdien kuria žmonės.

„Norėjau suprasti Europos Sąjungą. Ji kuria įstatymus mūsų kasdieniam gyvenimui. Istoriškai tai visiškai naujas reiškinys, didžiulis politinis projektas, kad vienas miestas daugiau mažiau valdo viso žemyno gyvenimą. Ir paklausiau savęs, kaip visa tai veikia, kaip eurokratai tose institucijose dirba, ką jie galvoja, ką galų gale jie veikia visą dieną. Žmonės lemiantys mano, žmogaus, gyvenančio kitoje šalyje, gyvenimą. O kadangi esu istorijų pasakotojas, nusprendžiau parašyti apie tai, tokia mano tyrimo pradžia“, – pasakojo R. Menasse.

Panorama

Paklaustas, ar metai praleisti Briuselyje, pokalbiai su eurokratais, knygos rašymas pačiam atsakė į tuos klausimus, R. Menasse atsako, taip. Be to, sako supratęs ir kaip sistema veikia, ir kodėl tiek daug būta krizių, pamatė sistemos prieštaravimus. 

„Ir romane atskleidžiu esminį sistemos prieštaravimą tarp dviejų didelių institucijų – Europos Tarybos ir Europos Komisijos. Komisija stengiasi sukurti bendrą politiką visai sąjungai, rasti bendrus sprendimus, o Taryba gina nacionalinius interesus, taip negali būti, vienu metu turėti abiejų dalykų“, – teigė rašytojas.

R. Menasse sako, pats gyvendamas Europos Sąjungoje, jaučiasi ir europiečiu, ir vieniečiu.  

„Esu vienietis, tai – mano identitetas, ir, žinoma, esu europietis. Save identifikuoti kaip austrą man sudėtingiau, nes Austrijoje yra vienas didelis miestas – Viena. Visa kita – maži miesteliai, kaimai, laukai, kalnai. Nerandu nieko bendra tarp savęs ir ūkininko, gyvenančio Tirolio kalnuose. Tai visiškai skirtinga tapatybė, daugiau bendrumų rasčiau su Berlyno, Bratislavos ar Vilniaus gyventoju“, – kalbėjo R. Menasse.

Ketvirtadienį Vilniuje, „Mo“ muziejuje, rašytojas pristatys savo romaną „Sostinė“. Susitikimas nemokamas, pokalbį moderuos rašytojas Rimantas Kmita.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt