Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Mirė iškili balerina M. Pliseckaja

BNS, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Iškili rusų balerina mirė šeštadienį Vokietijoje , būdama 89 metų, pranešė Rusijos žiniasklaida.

Iškili rusų balerina mirė šeštadienį Vokietijoje , būdama 89 metų, pranešė Rusijos žiniasklaida.

Televizija „Rossija 1“, remdamasi M.Pliseckajos vyro Rodiono Ščedrino informacija, nurodė, kad baleto veteranė mirė nuo smarkaus širdies smūgio. Gydytojai kovojo dėl jos gyvybės, bet išgelbėti neįstengė.

M.Pliseckaja gimė Maskvoje 1925 metų lapkričio 20 dieną iškilioje žydų šeimoje. Jos tėvas Michailas Pliseckis 1937 metais buvo suimtas buvo suimtas per stalinistinius valymus, o vėliau sušaudytas.

1943 metais baigusi studijas Maskvos choreografijos mokykloje ji buvo priimta į Maskvos didžiojo teatro trupę, o nuo 1960 metų tapo jo prima balerina.

Ji pagarsėjo dėl savo sukurtų išraiškingų vaidmenų, tokių kaip Piotro Čaikovskio baletuose „Gulbių ežeras“ ir „Miegančioji gražuolė“, Aleksandro Glazunovo „Raimondoje“, Sergejaus Prokofjevo „Akmeniniame žiedelyje“.

Kremliaus spaudos tarnyba pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė užuojautą M.Pliseckajos šeimai, draugams ir visiems jos talento gerbėjams.

G.Kėvišas: M.Pliseckaja buvo viena iškiliausių kultūros asmenybių

Balerina M. Pliseckaja buvo daugiau nei vien tik balerina, bet ir labai ryški kultūros asmenybė, turinti aiškią nuomonę, sako ją pažinojęs Operos ir baleto teatro vadovas. Gintautas Kėvišas pasakojo, kad balerina ypač gerai jautėsi Lietuvoje.

„Tai buvo viena ryškiausių kultūros žmonių ir asmenybių. Manyti, kad ji buvo vien tik šokėja ar balerina būtų neteisinga, nes savo menine intuicija, meniniu iškilumu ji, be abejonės, pralenkė mūsų siaurą balerinos suvokimą. Dėl to ji turėjo labai didžiulę karjerą ir ilgai buvo scenoje ir net ir palikusi sceną ji buvo labai ryški asmenybė, pasisakanti apie vieną ar kitą kultūros ir meno reiškinį“, - BNS sakė G. Kėvišas.

Jis prisiminė, kad M. Pliseckaja išliko jautria ir lengvai bendraujančia asmenybe, tačiau turėjo labai aiškią nuomonę.

„Būdama viena iškiliausių kultūros asmenybių, ji išliko bendravime labai malonus žmogus, jautrus ir lengvai bendraujantis. Tuo pačiu ji turėjo labai aiškią, kartais net kategorišką nuomonę“, - pasakojo teatro vadovas.

Pasak jo, balerina su savo vyru kompozitoriumi Rodionu Ščedrinu daug laiko praleisdavo Lietuvoje, čia labai gerai jautėsi ir gailėjosi, kad pastaruoju metu vis rečiau grįžta į savo namą Trakuose.

„Lietuvoje ji labai gerai jautėsi, daug laiko su vyru praleisdavo Trakuose savo būste. Tiesa, paskutiniu metu jos vyras Rodionas Ščedrinas skundėsi, kad grįžta vis rečiau ir rečiau“, - sakė G.Kėvišas.

M. Pliseckaja, pasak jo, taip pat labai vertino Lietuvos baleriną Eglę Špokaitę: „Labai mėgo Eglę Špokaitę ir nepaprastai vertino. M.Pliseckają E. Špokaitę vertino kaip vieną iš tikrai ryškiausių balerinų“.

D.Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl M.Pliseckajos mirties

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl balerinos M. Pliseckajos mirties. „Tai buvo ypatingu talentu apdovanota asmenybė, baleto legenda, užkariavusi garsiausias pasaulio scenas ir tūkstančių gerbėjų širdis. M. Pliseckaja niekada nepamiršo Lietuvos – čia sukūrė savo namus,  domėjosi ir vertino mūsų kultūrą, didžiavosi esanti jos dalimi“, - Prezidentūros pranešime teigia D. Grybauskaitė.

Dėl šios netekties šalies vadovė pareiškė užuojautą M. Pliseckajos šeimai, mokiniams, bendražygiams ir visiems jos talento gerbėjams.

Užuojautą pareiškė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jis savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad žinia apie M. Pliseckajos mirtį - liūdna naujiena.

„Liūdna sužinoti apie primabalerinos Majos Pliseckajos mirtį. Užuojauta šeimai“, - rašė ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi