Kultūra

2015.09.08 13:45

Klaipėdos lėlių teatrų festivalis „Karakumų asilėlis“ stebins įvairove

LRT.lt2015.09.08 13:45

Gegužės 8–10 d. Klaipėdoje vyksiantis VIII tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Karakumų asilėlis“ pristatys  dešimt kruopščiai atrinktų, jau pelniusių apdovanojimus ir publikos simpatijas, skirtingos tematikos, formos ir stilistikos spektaklių vaikams, jaunimui ir suaugusiems. Festivalio žiūrovai šiemet išvys lėlių teatrų iš Klaipėdos, Vilniaus, Lenkijos, Prancūzijos ir Ispanijos pasirodymus.

Gegužės 8–10 d. Klaipėdoje vyksiantis VIII tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Karakumų asilėlis“ pristatys  dešimt kruopščiai atrinktų, jau pelniusių apdovanojimus ir publikos simpatijas, skirtingos tematikos, formos ir stilistikos spektaklių vaikams, jaunimui ir suaugusiems. Festivalio žiūrovai šiemet išvys lėlių teatrų iš Klaipėdos, Vilniaus, Lenkijos, Prancūzijos ir Ispanijos pasirodymus.

„Šių metų esminis festivalio akcentas – lėlė, jos atgijimo stebuklas, jos judėjimo paslaptis. Festivalio spektakliai labai skirtingi, todėl bus galimybė susitikti, pasidalinti savo mintimis, atradimais, taip pat stebėti lėlių judėjimą iš labai arti“, – sako Klaipėdos lėlių teatro meno vadovė Gintarė Radvilavičiūtė.

Spalvingas gatvės teatras

Festivalį atidarys svečiai iš Ispanijos – teatras „Dromosofista“. Šią trupę 2007 m. įkūrė lėlių teatro menininkai Rugiada ir Timoteo Grignani (sesuo ir brolis) ir gatvės muzikantai iš Argentinos, broliai Facundo ir Santjago Moreno. Skirtingo išsilavinimo menininkus vienija bendra gatvės filosofija („dromo“ – liet. „gatvė“, „sofia“ – liet. „filosofija“).

Festivalyje „Karakumų asilėlis“ svečiai parodys spektaklį „Ambrazijaus istorija“, kuris sujungia teatrą, muziką, lėles, šešėlius, pasaką ir misteriją. Italijos nacionalinė gatvės meno federacija pripažino šį spektaklį geriausiu jaunųjų menininkų projektų kategorijoje, geriausio spektaklio prizu jis įvertintas ir Tarptautiniame gatvės muzikantų festivalyje Gente (Belgija).

Akimirka iš spektaklio „Ambrazijaus istorija“. Organizatorių nuotr.

Į festivalį  „Karakumų asilėlis“ teatras „Dromosofista“, o taip pat ir kiti teatrai iš užsienio, buvo atrinkti garsiausiame Europos lėlių teatrų festivalyje Šarlevilyje (Prancūzija).

Kodėl mums reikalingi monstrai?

Iš Prancūzijos į festivalį atvyks objektų teatras „Label Brut“. Šis teatras jau kurį laiką analizuoja pabaisų temą: kur jos slypi, kodėl jos egzistuoja ir kodėl jos mums reikalingos.

Klaipėdoje svečiai parodys trečiąjį savo spektaklį pabaisų tema „Mooooooooonstrai“, kurio veiksmas gimsta ir vystosi lovoje, nes būtent čia kyla didžiausios vaikystės baimės. Spektaklio siužetas perteikiamas beveik be žodžių, tik per daiktų transformaciją ir objektų manipuliaciją.

Norint spektaklį sukurti kuo artimesnį vaikų publikai, jo siužetas buvo kuriamas remiantis mokyklose atlikta vaikų apklausa apie pabaisas, buvo organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, teatro ir objektų valdymo užsiėmimai, o pagrindinė spektaklio dekoracija – lova – savaitę buvo patalpinta mokyklos klasėje.

Akimirka iš spektaklio „Mooooooooonstrai“. Organizatorių archyvo nuotr.

Teatro kritikai šį spektaklį apibūdino taip: „Tai vizualus ir muzikalus brangakmenis. Spektaklyje parodoma kova su baimėmis per juoką ir emocijas“.
 

Festivalio vinis

Neabejotinu šių metų lėlių teatrų festivalio „Karamumų asilėlis“ favoritu taps Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklis jaunimui ir suaugusiems „Smėlio žmogus“.
Šį spektaklį  pagal vokiečių romantizmo klasiko E. T. A. Hoffmano apsakymą teatre sukūrė bendra klaipėdiečių ir vilniečių komanda: režisierė Gintarė Radvilavičiūtė, dramaturgas Mindaugas Valiukas, scenografė Renata Valčik, kompozitorė Rita Mačiliūnaitė, aktoriai Sigita Mikalauskaitė, Šarūnas Datenis, Martynas Lukošius, Deivis Sarapinas, Dainius Tarutis. Vizualiai išraiškingame spektaklyje pasitelkiamas šviesos ir šešėlių žaismas, o fantastikos ir grotesko elementai žadina giliausius vaizduotės klodus.

Scena iš spektaklio „Smėlio žmogus“. P. Gasiūno nuotr.

„Tai spektaklis apie Žmogų, pasimetusį tarp fantazijų ir realybės, apie sielą, nykstančią dėl egoizmo, netikėjimo, abejonės. Apie balansavimą ties beprotybės riba, susitikimą su kiekvieno mūmyse slypinčiu fantomu – šešėline, nematoma asmenybės puse. Mane domina lėlės ir aktoriaus transformacija, susidvejinimas, dvilypumas. Tai yra magiškiausias nejaukumą keliantis dalykas – abejonė, ar gyva esybė yra gyva, ir, priešingai, ar negyvas daiktas vis dėlto nėra gyvas,“ –  sako spektaklio klaipėdietė lėlių teatro kūrėja  Gintarė Radvilavičiūtė.

Šiais metais spektaklio „Smėlio žmogus“ kūrybinė trupė už šį spektaklį buvo įvertinta aukščiausiu Lietuvos teatrų apdovanojimu – Auksiniu scenos kryžiumi.

Ieškos meilės

Net du uostamiesčio teatrai festivalyje pristatys spektaklius meilės tema. Klaipėdos lėlių teatras žiūrovams parodys šį sezoną sukurtą lėlių spektaklį

pagal Kates DiCamilo kūrinį. Tai be žodžių su senais vaikų žaislais pasakojama labai jautri istorija apie Triušį, kuris mokosi mylėti.

„Mokytis mylėti – tai mokytis teisingo tarpusavio ryšio su tuo, kurį myli. Kiekviena meilė yra kelias. Šiandien, manau, tai labai aktualu. Galvoti ne apie tai, kodėl manęs nemyli, bet ką aš myliu ir kaip myliu. Ką padariau, kad mylimas žmogus jaustųsi laimingesnis. Juk meilė – tai duoti, dalintis, nelaukiant atsako“, – sako spektaklio režisierė Gintarė Radvilavičiūtė. Spektaklyje vaidina Renata Kutaitė ir Vytautas Kairys.

Spektaklio „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“ vaizdas. Organizatorių archyvo nuotr.

Klaipėdiečių klounų studija „Dulidu“ festivalyje pristatys vaidinimą „Arklio Dominyko meilė“ pagal Vytauto V. Landsbergio pasaką, kuris taip pat kupinas švelnaus humoro, nuoširdžių draugystės, ištikimybės, meilės jausmų. Popierinėmis (origami) lėlėmis, lietomis akvarele, šį kūrinį perteikia režisierė Kamilė Kondrotaitė, dailininkė Liuda Liaudanskaitė, kompozitorė Aušra Vaštakaitė. Spektaklyje vaidina Liudas Vyšniauskas ir Kamilė Kondrotaitė. Šiais metais šis spektaklis buvo nominuotas klaipėdietiškam teatralų apdovanojimui „Padėkos kaukė“.

Scena iš spektaklio „Arklio Dominyko meilė“. Organizatorių archyvo nuotr.

Svečių iš Lenkijos – Balstogės lėlių teatro spektaklis „Lienka“ ieško draugystės kelių ir paliečia labai aktualią patyčių bei atskirties temą. Pagal Katalin Szegedi knygą „Lienka“ sukurtas spektaklis pasakoja apie ryžtingą raudonplaukę mergaitę Lienką. Ji labai panaši į kitus bendraamžius – linksma, draugiška, plepi ir labai mėgstanti piešti. Skirtumas yra tas, kad ji šiek tiek apvalesnė… Dėl to su ja nenori draugauti kiemo vaikai. Atsakymą kaip  įveikti savo kompleksus ir susirasti tikrų draugų,  išvys šio spektaklio žiūrovai.

Pasakų interpretacijos

Praeitų metų Auksinio scenos kryžiaus laurus pelnęs Stalo teatro iš Vilniaus spektaklis „Tarmių stalas“ („Apie ožką, karalių, Bezduką ir griūvantį dangų“) – unikalus scenos kūrinys, atskleidžiantis Lietuvos etnografinę įvairovę. Aktoriai Saulius Čėpla, Saulė Degutytė, Jurgita Orlovaitė ir Edita Zizaitė spektaklyje seka pasakas keturiomis tarmėmis ir animuoja senus lietuviško kaimo buities daiktus bei liaudies menininko Vlado Šiekštelės (1892–1978 m.) drožinius.
Visus spektaklio rekvizito medžio drožybos darbus atliko V. Šiekštelės proanūkis Severinas Šiekštelė. Spektaklyje naudojamoms skulptūroms – mažiausiai 40 metų. Spektaklio režisierė ir scenografė – Saulė Degutytė, kostiumų dailininkė – Ligita Skukauskaitė, kompozitorė – Snieguolė Dikčiūtė. Pasakas į dzūkų ir žemaičių tarmes vertė Violeta Šoblinskaitė–Aleksa.

Klaipėdiečio lėlių teatro kūrėjo Lino Zubės įkurtas teatras „Lino lėlės“ „Lietuvišką pasaką apie tris seseris“ pasakoja pasitelkdamas iš faneros išpjautas lėles ir dekoracijas. Šiame spektaklyje lėlininkas subtiliai, neįkyriai, elegantiškai ir kultūringai kviečia apmąstyti proto ir kvailumo, nuoširdaus kuklumo ir pikto pavydo kategorijas, gyvenimo suteikiamą galimybę rinktis ir per kančią, per pasmerkimą gauti atlygį – daug vertingesnį nei materialieji turtai.

Scena iš spektaklio „Lietuvišką pasaką apie tris seseris“. Organizatorių archyvo nuotr.

Eksperimentai

Unikalų spektaklį aštria ekologine tema „Šiltnamio istorijos“ festivalio svečiams parodys dailinininkės Auksės Petrulienės įkurtas "Psilikono" teatras. Tai pirmas šio teatro kūrinys visai šeimai, kurio premjera įvyko 2013 m. Vašingtone (JAV), festivalyje „Kids Euro“. „Šiltnamio istorijos“, sukurtos bendradarbiaujant su VDU Kauno botanikos sodo mokslo darbuotojais, atveria žiūrovams tylų ir pažeidžiamą augalų pasaulį.

Scena iš spektaklio „Šiltnamio istorijos“. Organizatorių archyvo nuotr.

Genetiškai modifikuotų organizmų keliamas pavojus ar spartus retų rūšių nykimas ekrane atgyja kaip pasaka, kurioje vyksta nuolatinė gėrio ir blogio kova. Šią pasaką – performansą seka unikalios miniatiūrinės lėlės iš silikono, spektaklį papildo specialūs „botaniniai“ vaizdo efektai ir muzika. Po šio spektaklio vaikams bus organizuojamos edukacinės lėlių teatro dirbtuvės.

Festivalio spektakliai bus rodomi Klaipėdos lėlių teatre (Vežėjų g. 4) , „Kultūros fabrike“ (Bangų g.5A) ir kultūros centre Žvejų rūmuose (Taikos pr. 70, Klaipėda).