Kultūra

2015.09.08 13:45

Tytuvėnų regioniniame parke – gamtos ir menininkų kūriniai iš akmens

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Tytuvėnų regioniniame parke Užpelkių botaniniame zoologiniame draustinyje atidaromas Akmenų rūžos (ruožo) takas, kuris unikalus ne tik gamtine, bet ir menine prasme. Garsūs Lietuvos skulptoriai iš akmenų sukūrė originalias skulptūras ir instaliacijas. Šio pažintinio tako ilgis – apie 1,3 km.

Tytuvėnų regioniniame parke Užpelkių botaniniame zoologiniame draustinyje atidaromas Akmenų rūžos (ruožo) takas, kuris unikalus ne tik gamtine, bet ir menine prasme. Garsūs Lietuvos skulptoriai iš akmenų sukūrė originalias skulptūras ir instaliacijas. Šio pažintinio tako ilgis – apie 1,3 km.

Pasak Tytuvėnų regioninio parko direktoriaus Vytauto Stonio, lankytojai pamatys ledynmečiui traukiantis suformuotą akmenų ir molio bei smėlio pylimą, paviršiuje esančius įspūdingus riedulius. Vietiniai žmonės seniai žinojo, kad draustinio miškuose guli akmenų ruožai, nuo seno „rūžomis“ vadinami. Tokios akmenų rūžos Užpelkių miške yra net keturios. Dvi iš jų tyrinėtos geologų, joms suteiktas gamtos paveldo objekto statusas. Tai „Tučkinės“ akmenų ruožas ir „Velniakelis“. Lankytojams turėtų būti įdomus „Tučkinės“ akmenų ruožas. Labai išraiškingas jos galas, kur rūža suformuoja glaustą kilpą.

Akmenų rūžos. Vasltybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Akmenų rūžų atsiradimą mokslininkai aiškina, kaip besitraukiančių ledynų pėdsakus. Ledynai kartu su savim atnešė daug akmenų, žvirgždo ir smėlio (tai vadinama morena). Tirpstant ledynams atsirado plyšiai, į kuriuos sukritusi morena buvo veikiama galingų vandens srautų. Šie srautai išplovė ir nusodino žemyn smulkesnę frakciją, viršuje palikdami tik stambesnius riedulius.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM iniciatyva ši unikali gamtinė vieta buvo pradėta tvarkyti, pritaikant ją lankymui. Akmenų rūžos pažintinis takas įrengtas, įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą ,,Saugomų teritorijų tvarkymas (III etapas)".

Pažintinis takas. Vasltybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Kaip akcentavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė, Akmenų rūžos pažintiniu taku siekiama lankytojams ne tik papasakoti apie ledyno suformuotus akmenų ruožus, tačiau kartu pateikti informaciją apie akmens istorinę, kultūrinę, mitologinę reikšmę.

Įdomiausia pažintinio tako dalis – skulptūrinės kompozicijos ir instaliacijos. Garsūs skulptoriai čia improvizavo akmenų tema. Akmenų rūžos pažintiniame take išvysite Kęstučio Musteikio akmenis su ženklais, Kazio Venclovo skulptūrą „Svarelis“, Jono Gencevičiaus kompoziciją „Žemės daiktai", Gintaro Mikolaičio „Mechanizmus“, Mindaugo Jurėno „Mūro eskizą“  ir kitas skulptūras.

J. Gencevičiaus skulptūra  „Žemės daiktai“. Vasltybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Balandžio 29 d. 13 val. vyks Akmenų rūžos pažintinio tako atidarymas Kiaunorių miške, tikslesnę vietą galite pamatyti paspaudę ŠIĄ NUORODĄ.