Kultūra

2019.04.13 12:20

„Open House“ užkulisiai: piršlybos ekskursijų metu, ir kaip atverti 70 ypatingų pastatų durų

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.04.13 12:20

Pasirodo, „Open House Vilnius“ ne tik atveria duris į sostinės architektūros perlus, bet ir sujungia žmones, kartais – net iki mirties! Atviros architektūros savaitgalio komandos narės džiaugiasi, kad vienos ekskursijos metu įvyko net piršlybos, ką jau kalbėti apie smagias pažintis, papildančias apsilankymus įdomiausiuose miesto pastatuose.

Paskutinį balandžio savaitgalį Vilniuje jau penktąjį kartą vyks atviros architektūros savaitgalis „Open House“. Šiemet duris atvers net 70 pastatų, iš kurių – 19 naujienų. LRT.lt pakalbino projekto organizatores Vitą Soltonaitę-Puslienę ir Margaritą Kaučikaitę, kurios papasakojo apie projekto siurprizus – du ypatingus pastatus ir ekskursijas po keletą savitų miesto teritorijų.

– Šie metai atviros architektūros savaitgaliui „Open House“ – jau penktieji. Papasakokite, kaip keitėsi šis projektas laikui bėgant?

Vita Soltonaitė-Puslienė: Lietuvoje esantis Architektūros fondas rengdavo ekskursijas, skirtas architektams. Mes pamanėme, kad laikas apie architektūrą papasakoti visuomenei. 2012 m. Architektūros fondas grupę jaunų architektų išsiuntė į stažuotę. Viena iš organizatorių, Sandra Šlepikaitė, išvyko į Londoną dirbti su edukacinėmis programomis, ten ir sužinojo apie „Open House“ formatą. Kita buvusi organizatorė Karolina Štreimikytė lankėsi „Open House Barselona“ renginyje. Po kelionių jos subūrė 7 architektų grupę, kurie ir inicijavo „Open House Vilnius“ renginio atsiradimą mūsų sostinėje.

Pirmaisiais metais visuomenei pristatėme 30 pastatų, koncentravomės į XX–XXI a. statinius, manydami, kad jie sulaukia mažiausiai dėmesio. Pradžioje organizatorių buvo 7, savanorių sulaukėme apie 160. Visą renginio organizavimo struktūrą kūrėme patys – nuo renginio logotipo sukūrimo, iki pastatų atrinkimo ar savanorių mokymų vesti ekskursijas.  Na, o šiandien, pasitinkant penktąjį „Open House“, pristatome 70 pastatų ir turime 500 savanorių.

– Kaip manote, ką toks susidomėjimas architektūra, matomas „Open House“ metu, sako apie visuomenę?

Margarita Kaučikaitė: Man regis, architektūra tiesiog itin įdomi sritis, nes joje – daug įvairaus turinio. Tu ne tik leidi laisvalaikį vaikščiodamas po pastatus, bet ir sužinau daug naujų dalykų. Eini su tikslu. Be to, bendrauji su žmonėmis, susirandi draugų ir pažindiniesi su miestu, tave supančia aplinka.

V. Soltonaitė-Puslienė: „Open House Vilnius“ taip pat suteikia nuostabią progą patekti į vietas, kur apsilankyti nėra taip paprasta. Visuomet smagu, kai atsiveria durys ir tarsi patenki į slaptą kambarėlį.

– Kaip kinta požiūris į miestą, įsigilinus į jo architektūrą?

M. Kaučikaitė: Tai padeda pažinti miestą, nes pastatai yra miesto veidas. Pavyzdžiui, „Open House“ metu aš pati geriau susipažįstu su vėlyvojo modernizmo architektūra, kas yra unikalus vilnietiškos architektūros sluoksnis. Ir tai kūrę architektai – broliai Algimantas ir Vytautas Nasvyčiai, Vytautas Edmundas Čekanauskas ir kt. – viską darė Vilniui. Tačiau žmonės tai taip menkai išmano... Visi žavisi senamiesčio baroku ir gotika, tačiau ne ką mažiau įdomi yra XX a. ir šiuolaikinė architektūra. Architektūros pažinimas atveria miestą, jį tarsi išsluoksniuoja, imi suprasti, kodėl vienoje ar kitoje vietoje stovi būtent toks pastatas.

V. Soltonaitė-Puslienė: Aš pati Vilniuje gyvenu 15 metų, todėl jau seniai jutau norą atrasti miestą iš naujo. Esu smalsi, studijuodama Vilniaus dailės akademijoje išnarsčiau senamiesčio kiemelius, sužinojau visus trumpiausius kelius. Ko gero, visiems nutinka taip, kad žinai tau svarbias miesto erdves – čia gyvenu, čia dirbu, čia leidžiu laisvalaikį. Tokie projektai kaip „Open House“ atveria kitus objektus ir kelius. Pažintis su miestu ir jo pastatais pakeičia mąstymą. Pažinus vieną ar kitą pastatą jis tampa ypatingas tavo asmeniniame miesto žemėlapyje.  

M. Kaučikaitė: Net pradedi miesto pastatus vadinti kitaip. Vėlyvojo modernizmo statiniai dažnai apibūdinami kaip baisūs ir gigantiški, bet štai „Open House“ ekskursijoje išgirstumėte pasakymus, kad tai harmoningi ir atspindintys miesto veidą kūriniai. Labai gražią mintį apie modernizmo architektūrą yra pasakiusi Viktorija Daujotytė. Anot jos, tai stipri ir atsargi architektūra. Tikiuosi, kad ilgainiui žmonės tai supras ir išgirs.

– Kurie pastatai žmones traukia ir domina labiau, kurie – mažiau?

M. Kaučikaitė: Daug dėmesio pritraukia miesto naujokai, tokie kaip centrinė „Swedbank“ būstinė, „K29“ ir „Quadrum“ verslo centrai. Visus penkerius metus tarp keleto populiariausių pastatų visuomet atsiduria Vileišių rūmai, Pirklių klubas.

V. Soltonaitė-Puslienė: Kai kada lankomumą ir susidomėjimą lemia ir pastato lokacija. Žmonės išeina į miestą ir renkasi pastatus, kurie yra šalia. Todėl, pavyzdžiui, Gedimino prospekte esantys pastatai visuomet sulaukia ypač daug dėmesio. Tačiau yra ir mėgstamų pavyzdžių, nutolusių nuo miesto centro – tai Televizijos bokštas, Spaudos rūmai ar VU Botanikos sodo Žaliasis pastatas (augalas) Kairėnuose.

– Ką naujo pamatys šių metų „Open House“ lankytojai?

M. Kaučikaitė: Esame paruošę 19 naujų pastatų. Kaip minėjau, projekto pradžioje orientavomės į XX–XXI a. pastatus, dabar einame link senesnių. Du statiniai-naujokai yra ypatingi, nes jų atsivėrimo laukėme visus penkerius metus. Tai Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras ir Vilniaus koncertų ir sporto rūmai. Šiuo pasiekimu labai džiaugiamės.

Be to, įtraukėme ir Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, kuris tiesiog nuostabus. Be to, LRT pastatas man labai priminė LNOBT, jie turi panašumų. Vienur ruošiamasi lipti į sceną, kitur – eiti į eterį. Tiek LRT, tiek LNOBT yra grimo kambariai, studijos, o ten dirbantys žmonės aktyviai zuja ir nesupranti, kas juos visus valdo.

Naujovė dar ir tai, kad įtraukėme ekskursijas po teritorijas. Tai – dešiniojo Neries kranto architektūrinė kalva, Saulėtekio akademinis miestelis ir besivystanti teritorija – „Ogmios“ miestelis.

– Kodėl ekskursijas veda savanoriai, o ne profesionalūs gidai?

M. Kaučikaitė: Tiesą sakant, iš pradžių didžioji dalis savanorių buvo studentai, jauni žmonės. Dabar atsirado ir vyresnių, tarp kurių – ir profesionalūs gidai. Įdomu, kad kai kurie užsimano tapti gidais po savanorystės „Open House“.

Sakyčiau, kad savanoriai – Vilniaus „Open House“ veidas. Kai kuriose šalyse ekskursijas veda organizatoriai, kai kur – profesionalai. Mes atiduodame tai savanoriams. Organizatoriai kuruoja, o turinį transliuoja tie keli šimtai žmonių.

– Ar „Open House“ ketina plėstis į kitus Lietuvos miestus?

M. Kaučikaitė: Paprastai „Open House“ – vieno miesto renginys. Unikali tik Slovėnija, rengianti atviros architektūros savaitgalį visoje šalyje. Reikia paminėti, kad du „Open House“ savanoriai sukūrė ekskursijų analogą Kaune – „Ekskursą“.

V. Soltonaitė-Puslienė: Kalbant apie planus, kitais metais ketiname organizuoti atviros architektūros savaitgalį Panevėžyje ir Palangoje, o dar kitais – Šiauliuose ir Druskininkuose. Žinia, Lietuvoje yra keli didieji miestai, bet mes orientuojamės į kiek mažesnius miestus, juose tikrai yra pastatų su kuriais iš arčiau iš arčiau ir kviesime suspažinti. 

– Ar per penkerius metus, organizuojant atviros architektūros savaitgalį, yra nutikę netikėtų ir smagių istorijų?

M. Kaučikaitė: Kartą, vienos ekskursijos metu, ant verslo centro „Victoria“ stogo vienas vaikinas net pasipiršo savo merginai. Yra smagių atvejų, kai žmonės susipažįsta, tampa pora ir net susituokia. Kalbant apie tai, kas džiugina, smagu, kad lankytojai aktyvūs – rašo mums laiškus, reaguoja, kritikuoja ar dalinasi gerais atsiliepimais po renginio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt