captcha

Jūsų klausimas priimtas

Džiazo legendos L. Hayesas ir Ch. McBride`as

Paskutinę gegužės dieną Louisui Hayesui sukako 80 metų. Net būdamas garbaus amžiaus legendinis būgnininkas kupinas kūrybinių idėjų – prieš pat savo jubiliejų jis įgrojo plokštelę „Serenade for Horace“, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Muzikinis vidudienis“. Dar vienas gegužės 31 d. sukaktuvininkas – kontrabosininkas Christianas McBride`as. Jau 27 metus jo bosas skamba garsiausių džiazo kūrėjų plokštelėse, o pastaruosius 10 metų jį nuolat geriausiu džiazo bosistu tituluoja prestižinio džiazo žurnalo „Down Beat“ skaitytojai bei kritikai.
G. Barletta nuotr.
G. Barletta nuotr.

L. Hayesas – vienas produktyviausių visų laikų džiazo būgnininkų

Gegužės pabaigoje buvo pristatytas būgnininko L. Hayeso albumas „Serenade for Horace“. O paskutinę gegužės dieną jo autoriui sukako 80 metų. Net būdamas garbaus amžiaus, legendinis būgnininkas (puikios formos, kupinas kūrybinių idėjų) įrodo, kad pradėti galima bet kada – pasitikdamas 80-mečio jubiliejų, jis debiutavo leidykloje „Blue Note“, įgrojęs plokštelę „Serenade for Horace“, dedikuotą Horace Silveriui. Albume – 11 pačių žinomiausių H. Silverio pjesių.

L. Hayesas – vienas produktyviausių visų laikų džiazo būgnininkų. Jo kūrybiniame kelyje daug ryškiausių džiazo šviesulių, tokių kaip Johnas Coltrane`as, Thelonious Monkas, J. J. Johnsonas, Sonny Rollinsas, Cannonballis Adderley, Oscaras Petersonas, Freddye Hubbardas, Joe Hendersonas, Kenny Barronas, Cecil Taylor, McCoy Tyneris & George`as Bensonas. L. Hayesas garsėjo universalumu – jo būgnai, mušę hardbopo pulsą, skambėjo ir meditatyviuose Ravi Shankaro įrašuose ar raižė braziliškos muzikos ritmikos raštus.

L. Hayesas gimė 1937-aisiais Detroite, mieste, garsėjusiame aktyviu muzikiniu gyvenimu. Dešimtojo gimtadienio proga dovanų gavęs būgnus, jis pramoko groti taip gerai, kad vos po kelerių metų subūręs grupę įsiliejo į gimtojo Detroito muzikinį gyvenimą, muzikavo su Yusefu Lateefu, Dougu Watkinsu, Kenny Burrelliu. Tačiau tikrasis pripažinimas atėjo, kai 1956-aisiais aštuoniolikmetis L. Hayesas persikėlė į Niujorką ir pradėjo groti H. Silverio kvintete. Pasirodžius albumui „Six Peace of Silver“, apie talentingą jauną būgnininką sužinojo visas džiazo pasaulis.

Šiuo periodu susikūrė puikus jo tandemas su bosistu Samu Jonesu, įėjęs į džiazo istoriją kaip galingiausias ritmo duetas ir gavęs pavadinimą „dynamic duo“. Darbas su H. Silverio grupe L. Hayesui atvėrė kelią į C. Adderley, J. Coltrane`o, O. Petersono kolektyvus ir suteikė drąsos 1960-aisiais debiutuoti ir kaip lyderiui.

Tad naujasis L. Hayeso albumas – ne tik dedikacija, bet ir padėka H. Silveriui už sėkmingai susiklosčiusią muzikinę karjerą. Albumą L. Haysesas įgrojo su vibrofonininku  Steve`u Nelsonu, pianistu Davidu Bryantu, saksofonininku Abrahamu Burtonu bei trombonininku Joshu Evansu. Vienoje iš albumo kompozicijų „Song for My Father“ dalyvauja ir specialus svečias – dainininkas Gregory Porteris.

Geriausias džiazo bosistas Ch. McBride`as

Dar vienas gegužės 31 dienos sukaktuvininkas – kontrabosininkas Ch. McBride`as. Jam sukako 45-eri. Jau 27 metus jo bosas skamba garsiausių džiazo kūrėjų plokštelėse, o pavardė linksniuojama tarp pačių reikšmingiausių džiazo muzikantų. Pastaruosius 10 metų jį nuolat geriausiu džiazo bosistu tituluoja prestižinio džiazo žurnalo „Down Beat“ skaitytojai bei kritikai.

Ch. McBride`as buvo aštuonis kartus nominuotas „Grammy“, pirmą sykį – dar 1997-aisiais, ir tai 25 metų kontrabosininkui tikras, bet užtarnautas pasiekimas. Tiesa, tąsyk „Grammy“ atiteko tituluotiems konkurentams – Charlie Haden & Pat Metheny albumui „Beyond The Missouri Sky“. Pirmąjį savo „Grammy“ apdovanojimą Ch. McBride`as pelnė dar po septynerių metų, 2004-aisiais, už geriausią instrumentinio džiazo albumą „Illuminations“. Šiandien kontrabosininko kolekcijoje – penki auksiniai gramofonai, pastaruoju jis buvo įvertintas pernai už geriausią solo pjesėje „Cherokee“.

Nors pernai bosistas ir nepristatė savo vardu įgrotos plokštelės, kūrybinių pauzių jo karjeroje tikrai nėra – jis nepaprastai intensyviai koncertuoja ir įrašinėja, o jo kūrybos partnerių sąrašą galima prilyginti „kas yra kas“ moderniame džiaze ir šiuolaikinėje muzikoje. Herbie Hancockas, Patas Metheny, Wyntonas Marsalis, Joe Hendersonas, Joshua Redmanas, Bradas Mehldau, Johnas Zornas, Paulas McCartney, Renee Fleming, Celine Dion, Stingas – tai tik keletas pavardžių iš gausaus Ch. McBride`o kūrybos partnerių sąrašo.

Jis dalyvavo įrašant per 300 kitų muzikantų albumų ir yra bene daugiausia įrašinėjantis savo kartos muzikantas. Jo kontrabosas skamba ir keliuose jau šiemet pasirodžiusiuose albumuose. Tarp jų – naujajame dainininkės D. Krall albume „Turn Up The Quiet“, kur suskamba kaip svarbus melodinių dialogų partneris. Pasiklausykite, kaip Ch. Mcbride‘o kontrabosas veda melodingą dialogą su Diane Krall balsu Julie London dainoje „No Moon At All“.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kalba Vilnius

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...