Tavo LRT

2016.03.21 16:16

Pasaulio įdomybės: atrasta bakterija, galinti suvirškinti plastiką

Vita Ličytė, LRT Radijo laida „Pasaulio laikas“, LRT.lt2016.03.21 16:16

Japonų mokslininkai tvirtina atradę bakteriją, kuri gali sunaikinti vienkartinius plastikinius butelius. Atradimas didina viltis, kad pavyks sumažinti plastiko, kurio per metus visame pasaulyje išmetama daugiau nei 300 mln. tonų, taršą. Atrastos bakterijos virškinimo fermentai suardo  polietileno tereftalatą, dar žinomą kaip PET, kuris  yra pagrindinė plastikinių butelių sudedamoji dalis, dar aptinkama sintetiniuose drabužiuose ar teniso kamuoliukuose. Iki šiol buvo manoma, kad PET negali suardyti jokie mikroorganizmai.

Didžiosios Britanijos vyriausybė paskelbė, kad artimiausiu metu apmokestins saldžiuosius gėrimus, tokius kaip „Coca-Cola“, „Pepsi Cola“, „7-UP“ ir panašius. Kuo daugiau cukraus bus 100 ml gėrimo, tuo didesnis apmokestinimo tarifas bus taikomas. Remdamasi mokslininkų tyrimais, vyriausybė taip tikisi sumažinti vaikų nutukimą, pagal kurio rodiklius Britanija pirmauja tarp kitų pasaulio šalių. Vienas iš penkių britų vaikų, pabaigusių pradinę mokyklą, yra nutukęs.

***

Šiaurės Korėjos teismas 15 metų sunkaus priverstinio darbo nuteisė 21 metų studentą Ottą Warmbierą iš JAV, Virdžinijos valstijos. Jis į Šiaurės Korėją su turistų grupe atvyko metų pradžioje ir buvo suimtas bei apkaltintas iš viešbučio pavogęs propagandinius skelbimus. Kaltinimus jis pripažino. Teismo sprendimas buvo paskelbtas praėjus vos dviem dienoms po JAV diplomato apsilankymo Pchenjane, kuris su Šiaurės Korėjos lyderiais bandė susitarti dėl jaunuolio paleidimo mainais į humanitarinę pagalbą šaliai. Šiaurės Korėjos vyriausybė yra įkalinusi ne vieną JAV ir kitų šalių pilietį dėl vadinamųjų antivyriausybinių nusikaltimų, pavyzdžiui, netyčia palikus viešbučio kambaryje Bibliją.

***

Lenkijos muitinės pareigūnai savaitės viduryje Ukrainos pasienyje konfiskavo 1,5 tonos gintaro, kurio kai kurie gabalai buvo stručio kiaušinio dydžio. Gintaro krovinys, kurio vertė siekia 6 mln. eurų, buvo kruopščiai suvyniotas ir paslėptas tarp deklaruotų prekių lenkiškame vilkike. Pernai Lenkija ir Ukraina susitarė keistis informacija apie gintaro kontrabandą.

***

Benamis iš Kalifornijos valstijos gaus 100 tūkst. dolerių atlygį, nes  pastebėjo ir padėjo policijai sugauti du iš kalėjimo pabėgusius kalinius. Vyras per televiziją pamatė šių pabėgėlių nuotraukas ir pastebėjo juos pavogtame furgone. Kaliniai pabėgo iš Oranžo apygardos kalėjimo, o visoje valstijoje paskelbta paieška. Nors iš viso pabėgo trys kaliniai, trečiasis pasidavė diena anksčiau. 150 tūkst. dolerių atlygis bus padalintas keturiems žmonėms, tačiau benamis Matthew Hay  Chapmanas gaus didžiausią dalį.

***

Butano karalystė ypatingai paminėjo princo gimimą – visoje šalyje buvo pasodinta 108 tūkst. medelių. Karališkoji pora pirmosios atžalos susilaukė dar vasario pradžioje. Miškams ypač didelę reikšmę teikiantys butaniečiai surengė specialią medžių sodinimo ceremoniją, kuri šalyje yra maldos už naujagimį forma. Budizme medis laikomas gyvybės šaltiniu. Kiekvienas pasodintas medelis simbolizuoja maldą, kad princas užaugtų sveikas, stiprus ir išmintingas – kaip medis. O skaičius 108 budizme laikomas šventu skaičiumi.  Šalies, kurios  gyventojai laikomi vieni iš laimingiausių pasaulyje, konstitucijoje numatyta, kad mažiausiai 60 proc. Butano ploto turi užimti miškai.