Tavo LRT

2015.09.16 15:59

Nepilnamečių pabėgėlių teisės Vengrijoje mažesnės nei baudžiamų už kriminalinius nusikaltimus

Rūta Kupetytė, Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.09.16 15:59

Pagal įsigaliojusį naują įstatymą Vengrijoje nepilnamečiams pabėgėliams nebegalioja speciali apsauga, taikoma nepilnamečiams, baudžiamiems už kriminalinius nusikaltimus, „Ryto garsams“ sako LRT RADIJO bendradarbė Vengrijoje Vija Pakalkaitė. „Taigi, jei prie sienos sulaikomi nepilnamečiai pabėgėliai, jiems galioja mažiau apsaugos negu, pavyzdžiui, Vengrijos arba kitų Europos Sąjungos šalių nepilnamečiams teismuose“, – pastebi ji.

– Antradienio naktį Vengrija visiškai uždarė sieną su Serbija, įsigalioja sugriežtinti migracijos įstatymai ir dviejose su Serbija esančiose apskrityse paskelbta nepaprastoji padėtis. Ką reiškia nepaprastosios padėties statuso įvedimas? Kokios priemonės taikomos?

– Kadangi yra paskelbta nepaprastoji padėtis, Vengrija gali siųsti kariuomenę prie sienos. Anksčiau dėl Vengrijos kariuomenės keliavimo prie sienos buvo planuojama balsuoti rugsėjo 21 d., nes šiam balsavimui reikia dviejų trečdalių parlamento balsų. Tačiau nepaprastosios padėties paskelbimas padėtį supaprastina. Vis dėlto teigiama, kad kariuomenė prie sienos keliaus arba keliauja be šaunamųjų ginklų.

Taip pat pranešama, kad naktį Vengrija baigė statyti 175 km sieną tarp Serbijos ir Vengrijos, bet neatmetama galimybė statyti sieną ir tarp Vengrijos bei Rumunijos ir pradėti nuo Serbijos pusės. O, jei pabėgėlių srautai eis per Kroatiją, patys kroatai perspėja, kad jų teritorijoje nemažai sausumos minų, likusių nuo Jugoslavijos karo laikų.

– Jau pranešama ir apie sulaikytus pabėgėlius. Kiek jų sulaikyta?

– Antradienį buvo pranešta, kad policija ėmėsi veiksmų maždaug prieš 240 pabėgėlių, kurie nelegaliai kirto sieną arba bandė ją kaip nors sugadinti. Apskritai visų kitų Vengrija antradienį neįleido. Apie 70 pabėgėlių antradienį paprašė prieglobsčio pačioje Vengrijoje, tačiau jie prašo prieglobsčio naujai sukurtose tranzito zonose, kuriose galioja ne Vengrijos įstatymai ir kurios veikia kaip oro uostai. 40 prieglobsčio prašymų buvo atmesta iškart, o sprendimas išduotas vengrų kalba. Nors teisiškai pabėgėliai galėtų skųsti sprendimą per septynias dienas, jis yra išduotas vengrų kalba, ir jie išsiunčiami atgal į Serbiją.

Be to, pagal įsigaliojusį naują įstatymą nepilnamečiams negalioja speciali apsauga, kuri galioja nepilnamečiams, baudžiamiems už kriminalinius nusikaltimus. Taigi, jei prie sienos sulaikomi pabėgėlių nepilnamečiai, jiems galioja mažiau apsaugos negu, pavyzdžiui, Vengrijos arba kitų Europos Sąjungos šalių nepilnamečiams teismuose.

– Minima, kad pagal įsigaliojančius naujus teisės aktus galimos kraštutinės priemonės, pavyzdžiui, kad policijos pareigūnams gali būti leista be teismo orderio apieškoti bet kuriuos namus, jei įtariama, kad juose slepiasi pabėgėliai. O bausmė už žmonių kontrabandą numatyta iki 20 metų. Kas apie tai kalbama?

– Esu girdėjusi, kad norima leisti apieškoti namus, dabar tai galima padaryti, be to, taip bandoma išgąsdinti žmones, kad jie nepadėtų pabėgėliams. Apskritai visos šios krizės metu netgi savanoriai, dirbantys su pabėgėliais, būdavo instruktuojami neduoti savo telefonų, nepridėti jų socialiniuose tinkluose, neimti į automobilius ar į namus. Tai buvo sakoma ne dėl to, kad nereikia pabėgėliams padėti, o dėl to, kad tai nebūtų įvertinta kaip nelegalus žmonių gabenimas. Kita vertus, jei pabėgėlis nedavė pinigų už tai, kad buvo vežamas automobiliu, tai nelaikoma nelegaliu žmonių gabenimu. Bet to policija klaustų paties pabėgėlio. Taigi tai – slidi padėtis.

Beje, antradienį apie 60 Vengrijos teisininkų pasirašė ir išplatino pranešimą (ir anglų kalba), kreipdamiesi į Vengrijos parlamentą ir įspėdami, kad šis įstatymas gali pažeisti tarptautinę teisę, ES teisę, ir prašydami prokurorų bei teisėjų laikytis priesaikos.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius