Gyvenimas

2019.04.09 15:30

Baltijos jūros pakrantėje ruoniukų antplūdis: mažyliai nepalieka abejingų

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.04.09 15:30

Kovo mėnesį prasideda ruonių jauniklių migracija, todėl mažyliai gali būti pastebėti besiilsintys pakrantėje. Pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose paplito į Baltijos jūros pakrantę išmestų ruoniukų nuotraukos.

Mažylis atgauna jėgas

Šeštadienį toks netikėtas susitikimas laukė ir Gretos Metrikytės, kuri ruoniuką pakrantėje matė pirmą kartą, nors čia su draugu lankosi pakankamai dažnai.

„Šį kartą ėjome nuo Juodkrantės iki Smiltynės. Tiksliai nežinau kelintam kilometre radom ruoniuką, tačiau nuo Juodkrantės buvome nutolę maždaug septynis kilometrus. Kiek žinau, tą pačią dieną dar vienas ruoniukas buvo rastas Šventoje”, – portalui LRT.lt pasakojo G. Metrikytė.

Ji džiaugėsi, kad tądien laiku sutiko vyrą, kuris pasirūpino, kad ruoniukas būtų nugabentas į Lietuvos jūrų muziejų. Tiesa, anot G. Metrikytės, sutiktam praeiviui tokia patirtis nebuvo pirmoji. Pernai pakrantėje jis buvo radęs net keturis ruoniukus.

„Ruoniukas, kurį mes radome, buvo labai nusilpęs, bet jau po truputį atsigauna. Šiuo metu jų pakrantėje būna labai daug, todėl, tikiuosi, kad žmonės yra supratingi ir prie jų arti nelenda ir nebando liesti, nes tokiu atveju ruoniukai patiria didelį stresą ir gali smarkiai įkasti“, – kalbėjo G. Metrikytė.

Tarnybos neskubėjo

Vilnietė Ieva Bartkauskaitė pakrantėje pasimetusį ruoniuką aptiko Melnragėje. Tokia patirtis jai taip pat buvo pirmoji.

„Mes supratome, kad ruoniukas į krantą išlipo pasišildyti ir greičiausiai atitrūko nuo bandos. Šalia esantys žmonės skambino tarnyboms, kad atvažiuotų jų pasiimti. Iki jų atvykimo praėjo maždaug pora valandų. Mums iš pradžių sakė ruoniuką nuvaryti atgal į jūrą, tačiau nei vienam šalia jo esančiam tai nepasirodė gera mintis, nes tas ruoniukas tikrai nebūtų radęs savo mamos“, – portalui LRT.lt kalbėjo I. Bartkauskaitė.

Pasak jos, galų gale žmonės prikalbino atvykti tarnybą, tačiau teko skambinti keletą kartų ir netgi paraginti. Į vietą atvykusi moteris susirūpinusiuosius patikino, kad ruoniukas bus nuvežtas į delfinariumą. I. Bartkauskaitė tvirtino, kad ruoniukas nebuvo sužalotas ir atrodė visiškai sveikas.

„Mums pasakė, kad gana dažnas toks atvejis, kai ruoniai išlipa į krantą pasišildyti ir mažylis pasilieka atitrūkęs nuo bandos. Dažniausiai jie nuropoja atgal į jūrą, o jei ne, jį turi pasiimti atitinkamos tarnybos. Klaipėdiečiai pamatę mano socialiniame tinkle „Instagram“ įdėtą nuotrauką, sakė, kad nėra gyvenime matę krante tokio mažylio“, – sakė pašnekovė.

Ką daryti pastebėjus ruonį?

Pilkieji ruoniai Baltijos jūroje atsirado prieš 10 000 metų. Dabar šie gyvūnai – nykstanti, reta rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Dažniau gyvena Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Nors į Lietuvos pakrantes užklysta pakankamai retai, Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai nuolat registruoja visus stebėtus ruonius Lietuvos pakrantėje.

Lietuvos jūrų muziejus informuoja, kad kovo mėnesį prasideda ruonių jauniklių migracija ir mažyliai gali būti pastebėti besiilsintys pakrantėje. Jeigu ruoniukas visiškai nereaguoja į priėjusius prie jo žmones, vadinasi jisai nusilpęs. Pamačius ruonį, apie tai reikėtų informuoti Jūrų muziejaus darbuotojus. Tačiau jo negalima varyti atgal į vandenį, šerti, liesti. Reikėtų jį apsaugoti nuo šunų ir per daug smalsių žmonių, jog jis ramiai galėtų ilsėtis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.