Gyvenimas

2019.04.07 08:29

Sekmadienį – pasaulinė sveikatos diena: skatina daugiau judėti senjorus

Pagyvenusių žmonių Lietuvoje vis daugėja, reikia juos tik paskatinti, sudaryti jiems galimybę ir iš jų pačių noro bus apstu, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ apie Lietuvos senjorų sveikatą ir fizinį aktyvumą sako Raseinių Trečiojo amžiaus universiteto vadovė Valdonė Balčaitienė. Sekmadienį, balandžio 7 dieną pasaulyje minima Pasaulinė sveikatos diena, o senjorai skatinami savo sveika ateitimi rūpintys patys.

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos vis dar dažniausia ankstyvos mirties priežastis, o dėl šių ligų atsiradimui įtaką darančio anstvorio kenčia daugiau nei pusė šalies suaugusiųjų.

Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) biuro Lietuvoje direktorė Ingrida Zurlytė sako, kad Pasauline sveikatos diena siekiama skatinti žmones judėti, prisižiūrėti. „Svarbiausia – rūpintis savo sveikata, galvoti apie ją ir rūpintis aktyviai. Reikia ne tik laukti, kad pasirūpins valstybė, bet patiems to imtis, džiaugtis, aktyviai dalyvauti, ne tik fiziškai save stiprinti, bet ir psichologiškai“, – sako R. Zurlytė.

Pasak jos, lietuvių sveikatai pasauliniame kontekste dar yra, kur tobulėti. „Galėtų būti ir geriau. Galbūt šiek tiek per mažai fizinio aktyvumo, galėtume vartoti daugiau daržovių, rūpintis sveikesne mityba, bet matome labai teigiamus pokyčius. Matome, kad visuomenė daug aktyviau domisi, daugiau sportuoja. Džiugu tai matyti ir esu tikra, kad ir ligų sumažės, ir turėsime geresnį sveikatos lygį Lietuvoje“, – įžvalgomis dalijasi specialistė.

Šiandien dėmesys krypsta ir į Lietuvos senjorus, kurių didžioji dalis savo laiką leidžia pasyviai – mažai užsiima vizine veikla, nesportuoja. Dėl mažo fizinio aktyvumo gali atsirasti antsvoris, kuris dažnai lemia kraujagyslių ligas, cukrinį diabetą.

Tačiau kita dalis senjorų aktyvią veiklą pasirenka patys. Raseinių Trečiojo amžiaus universiteto vadovė Valdonė Balčaitienė sako, kad kai kuriems senjorams energijos gali pavydėti ir jaunimas. Tiesa, visus vyresnio amžiaus žmones ji patarė paskatinti daugiau judėti.

„Jei pabendrautumėte su mūsų studentais, man atrodo, kad savo entuziazmu ir noru kažką veikti ir daryti, rūpintis savo sveikata, užsiimti visokiausiais dalykais jiems galėtų pavydėti ir jauni žmonės. Kaip žinia, pagyvenusių žmonių Lietuvoje vis daugėja, reikia juos tik paskatinti, sudaryti jiems galimybę ir iš jų pačių noro bus apstu“, – sako V. Balčaitienė.

Pasak jos, jei vyresnio amžiaus žmogui prisiversti užsiimti aktyvia fizine veikla yra sunku, reikia pirmiausia pakeisti požiūrį.

„Reikia žmogui pasiryžti ir tą pirmą kartą atsistoti nuo mylimos sofos. Paragavęs to bendrystės jausmo ir to, ką žmogui duoda judėjimas, senjoras tikrai nepamirš ir ta gerąją „bacila“ bus užkrėstas visam laikui“, – tikina V. Balčaitienė.