Naujienų srautas

Gyvenimas2019.04.03 21:00

Daktaras Unikauskas pateikė miego planą, kuris garantuos kokybišką poilsį

Yra kelios miego fazės, tačiau mūsų organizmui rūpi tik viena iš jų – tai gilaus miego fazė, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Anot jo, pageidautina keltis išmiegojus tam tikrą kartotinį skaičių miego fazių, o jei pereinate į kitą miego fazę, geriau miegokite toliau, nes atsibusite pikti ir nepailsėję. Tačiau tai – tik vienas iš principų, kurių būtina laikytis, jeigu pasiilgote kokybiško miego ir norite atsikelti puikiai nusiteikę.

„Vakare apėmė miegas – atrodo, viskas paprasta: gulate į lovą ir miegate. O jei atsigulę nebeužmiegate? Arba užmiegate, bet pabundate vidury nakties ir nebeužmiegate. O laimės kūdikiams, kurie išmiega visą naktį, taip pat gali nepasisekti – bandymas ryte pabusti laiku panašus į pasityčiojimą iš savęs“, – kalba A. Unikauskas.

Kai kurie su nemiga kovoja gerdami ramunėlių arbatą, skaičiuodami avis, gulėdami karštoje vonioje – kiekvienas būdas, kuris nekenkia, tinka, sako medikas. Juk svarbiausia, kad būtų veiksmingas.

Tačiau, pasak A. Unikausko, yra trys visai paprastos gudrybės – jeigu jų laikysitės bent dešimt dienų, pagaliau galėsite vėl saldžiai išsimiegoti!

1. Rinkitės tinkamą miego valandų skaičių

Daktaras tikina nekalbantis apie tai, kiek valandų žmogui reikia miegoti. Jo teigimu, svarbus kartotinumas – turi būti išlaikytas tam tikras santykis.

Yra kelios miego fazės, tačiau tam, kad gautų pakankamai miego, mūsų organizmui rūpi tik viena iš jų – gilaus miego fazė. Pasak A. Unikausko, būtent tuo metu atsistato organizmas, sveiksta pažeistos ląstelės, perkeliama atmintis.

Laikotarpis nuo vienos gilaus miego fazės iki kitos trunka maždaug 90 minučių. Pageidautina keltis išmiegojus tam tikrą kartotinį skaičių miego fazių, pavyzdžiui, jei miegosite 9 valandas, būsite išmiegoję 6 kartus po 90 minučių, jei miegosite 12 valandų – 8 kartus po 90 minučių.

„Tam, kad atsikeltumėte gerai jausdamiesi ir išsimiegoję, nepereikite į kitą miego fazę“, – aiškina profesorius. Taip pat jis pažymi, jog tokio ritmo reikia laikytis ir savaitgaliais.

2. Nusistatykite žadintuvą 1 val. anksčiau, nei turite eiti miegoti

A. Unikauskas teigia, kad miegui reiškia ruoštis, nusiteikti – jis nėra netikėtas ir staigus.

Įpraskite nusistatyti žadintuvą viena valanda anksčiau prieš eidami miegoti ir skirkite po 20 minučių tokioms veikloms:

– pasiruoškite rytojui,

– nusiprauskite,

– atsipalaiduokite.

Ir nors daug šaltinių kategoriškai teigia, jog miegamajame negali būti jokių ekranų, gydytojas nėra toks tikras – pasak jo, yra daug žmonių, kuriems, pavyzdžiui, televizoriaus žiūrėjimas atlieka atpalaidavimo funkciją.

3. Labai svarbu, ką valgote prieš eidami miegoti

Gydytojas perspėja – prieš miegą nevartokite aštraus maisto, citrusinių vaisių, pomidorų ir patiekalų su jais – šiuos maisto produktus sunku virškinti, jie sukelia pilvo pūtimą.

Taip pat, anot mediko, prieš miegą nepatartina valgyti daug baltymų turinčių produktų ir kepto maisto – tokius maisto produktus taip pat sunku virškinti. „Jeigu jūs pavalgote 11 valandą vakaro ir jau po valandos einate miegoti, jūsų kūnas neturi galimybės suvirškinti šio maisto ir tai veikia jūsų miegą“, – tikina profesorius.

Prieš eidami miegoti negerkite mėtų arbatos ir nevartokite alkoholio. „Mėta – viena labiausiai stimuliuojančių žolelių. Alkoholis, nors dažnai atrodo, kad jis mus padaro mieguistus, tačiau neleidžia pasinerti į gilų miegą, skatina prakaitavimą, o tai gali pažadinti viduryje nakties, kaip ir poreikis eiti į tualetą“, – aiškina daktaras.

Miegą galite pagerinti vartodami tam tikrus prieskonius

„Yra daugybė prieskonių, kurie ne tik suteikia puikų skonį, bet ir gerina miego kokybę. Tik nekabinkite jų šaukšteliu – tai tik prieskoniai“, – pažymi A. Unikauskas.

Miegą skatinantys prieskoniai:

– muskato riešutai,

– ciberžolės,

– petražolės,

– krapai,

– šalavijai,

– bazilikai.

„Vadovaukitės šiais trimis paprastais patarimais dešimt dienų ir ramios naktys grįš į jūsų namus. O kai žmonės gerai išsimiega, ir nuotaika būna gera, ir darbai klostosi daug lengviau“, – pataria A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše. Laidos svečiai – Erika ir Merūnas Vitulskiai.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. 10 dienų planas geram miegui!

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi