Gyvenimas

2019.04.01 06:30

Savaitę pradėkime smagiai: 10 maisto produktų, kurie pakels nuotaiką

LRT.lt2019.04.01 06:30

Mityba lemia ne tik tai, kaip atrodome, bet ir kaip jaučiamės. Pagerinti savijautą gali tam tikri maisto produktai. Yra įrodyta, kaip kai kurios maiste esančios medžiagos veikia organizmą ir ką valgyti, kad nuotaika pagerėtų.

1. Kalakutiena. Baltymai padeda kovoti su depresija. O kalakutiena yra naudinga tuo, kad joje be baltymų yra dar ir triptofano, kuris didina serotonino – laimės hormono gamybą organizme.

2. Graikiniai riešutai. Riešutai apkritai yra puikus organizmui naudingų nesočiųjų riebalų ir baltymų šaltinis. Graikiniai pirmauja tarp riešutų, nes turi labai didelį kiekį omega 3 riebalų rūgščių, kurios užkuria ir kūną, ir smegenis.

3. Riebios žuvys. Dar daugiau omega 3 riebalų rūgščių nei graikiniai riešutai yra riebiose žuvyse: lašišose, tune, skumbrėse. Žuvyse esančios naudingos medžiagos padeda sumažinti depresijos požymius ir širdies ligų riziką.

4. Salierai. Jie padeda organizme palaikyti skysčių balansą, turi magnio, kuris stiprina nervų sistemą. Salierai taip pat gali apsaugoti nervų ląsteles nuo neigiamo poveikio.

5. Viso grūdo produktai – rudieji ryžiai, avižos ar net viso grūdo makaronai. Angliavandeniai padeda greitai pakelti nuotaiką ir sumažinti stresą. Viso grūdo produktuose yra ne tik jų, bet ir organizmui naudingų skaidulų. Be to, tokie produktai padeda gaminti laimės hormoną serotoniną.

6. Žalioji arbata. Joje yra gausu antioksidantų, o niūrią nuotaiką išsklaidyti gali padėti žaliojoje arbatoje esanti amino rūgštis teaninas. Ji suteikia ramybės jausmą.

7. Juodasis šokoladas. Tai dar vienas produktas, kuris didina serotonino gamybą organizme. Tik nepamirškite, kad šokoladas yra labai kaloringas, tad jo vartoti reikėtų tik po nedidelį gabalėlį.

8. Svogūnai. Retai kada minimi tarp nuotaiką keliančių produktų, bet jie turi priešuždegiminį poveikį ir mažina virškinamojo trakto susirgimų riziką. O virškinamojo trakto būklė dažnai siejama ir su smegenų veikla – jei skrandis ramus, tai ir nuotaika geresnė.

9. Pomidorai. Slogutį įveikti padeda juose esanti folio rūgštis ir alfa lipoinė rūgštis. Folio rūgštis apsaugo nuo homocisteino pertekliaus, kuris neigiamai veikia serotinino gamybą. Tuo tarpu alfa lipoinė rūgštis padeda kūnui gliukozę paversti energija ir išlaikyti stabilią nuotaiką.

10. Bananai. Viename vaisiuje gali būti penktadalis visos dienos vitamino B6 normos, o šis yra tiesiogiai susijęs su serotonino gamyba, tad klausimų apie bananų naudą net nekyla.

Parengta pagal užsienio spaudą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.