Gyvenimas

2019.03.31 13:14

Pirmieji atsakingo vartojimo žingsniai: pradėti galima vonioje ir virtuvėje

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.03.31 13:14

„Visą gyvenimą negyvenau tvariai, sąmoningai ir atsakingai. Nebūčiau norėjusi, kad anksčiau man kas nors būtų aiškinęs, kaip turiu elgtis, kai aš net nesuvokiau apie ką eina kalba. Dabar to nenorėčiau daryti ir kitiems. Labiau noriu rodyti savo pavyzdį, kad galiu visa tai įgyvendinti Lietuvoje“, – sako Gintarė Dambrauskaitė, kuri jau kelerius metus atidžiai renkasi, ne tik ką pirkti, bet ir domisi, kur panaudoti dalykai nukeliauja.

Savo buityje mažus dalykus ji pakeitė jau seniai, o labai aktyviai ir intensyviai atsakingu vartojimu pradėjo domėtis prieš 3-4 metus. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusi G. Dambrauskaitė teigė, kad visų pirma reikia pradėti nuo suvokimo, kad neatsakingas vartojimas šiuo metu mūsų visuomenėje yra labai rimta ir opi problema.

„Mes kaip vartotojai pirmiausiai turime prisiimti atsakomybę už produktus, kuriuos vartojame ir perkame – pradedant nuo atsakomybės už tai, kokie ištekliai buvo panaudoti produktams arba daiktams pagaminti ir pereinant prie to, kur jie paskui atsidurs – ar jie bus surūšiuoti, ar jie atsidurs sąvartyne, ar jie teršia aplinką dėl to, kaip yra gaminami ir kaip paskui sudorojami. Reikia suvokti iš kur atėjo produktas ir kur jis paskui nukeliaus. Dažniausiai matome, kad daiktai ateina iš parduotuvės ir baigiasi konteineryje. Nematome likusios grandinės – kas po to ir kas prieš tai“,  – teigė G. Dambrauskaitė.

Šiuo metu bene plačiausiai aptarinėjama plastiko taršos problema. Bet, pasak G. Dambrauskaitės, ne ką blogesnės už plastiką yra ir kitos atliekos.

„Plastikas niekaip natūraliai nesuyra. Maisto atliekos yra ypač blogai, jeigu išmetamos kartu su plastiku, nes jos tada negali natūraliai suirti, o jeigu jos yra plastike, į atmosferą išleidžia labai daug nuodingų dujų – tai gali patvirtinti visi, kas gyvena netoli sąvartyno arba yra ten lankęsi“, – pasakojo G. Dambrauskaitė ir pasidalijo keliais patarimais, kaip kiekvienas iš mūsų galėtų pradėti gyventi atsakingiau.

Pirmuosius žingsnius galima žengti pasidairius po savo virtuvę ir vonią.  

Kalbėdama apie virtuvę, G. Dambrauskaitė pabrėžė, kad prisiima atsakomybę už savo mitybą ir tai, kaip į namus atkeliauja maistas.

„Nusprendėme atsisakyti gyvūlinės kilmės produktų ir maitintis tik augalinės kilmės maistu. Taip namuose atsirado begalės įvairiausių daržovių, kruopų, riešutų, sėklų ir kitų įvairiausių dalykų. Mūsų mitybos pobūdžiui yra labai paprasta viską pirkti savo taroje – atsinešti savo maišelius, pasisverti, kiek reikia. O, pavyzdžiui, bananams net nereikia jokios pakuotės“, – teigė G. Dambrauskaitė.

Apsipirkdama G. Dambrauskaitė naudoja tik savo maišelius. Kai kurie, pavyzdžiui, nedideli, skirti sveriamoms kruopoms įsipilti, yra pasiūti iš senų užuolaidų. Kai jau apsisprendžiame, koks maistas ir kaip į namus atkeliaus, reikia susimąstyti, kaip iš namų iškeliaus visi jo likučiai.

„Yra produktų, kurių negali nusipirkti be pakuotės, tad sprendi, kokia pakuotė – aliuminio ar stiklo tara. Net jei tai bus plastikas ar kartonas, viską šiais laikais galima surūšiuoti. Rušiavimas namie yra itin svarbus. Tie, kurie namie turi galimybę kompostuoti, taip ir turėtų daryti. Kompostas yra labai gera trąša. Taip atliekos nenueina veltui, nenueina į sąvartyną. Šiuo metu Lietuvoje negalime rūšiuoti maisto atliekų, jos keliauja į bendrą sąvartyną ir dėl to yra labai gaila. Būtų labai patogu, jeigu Lietuva perimtų ir integruotų kitų pasaulio šalių modelį, kai atsiranda atskiri konteineriai, į kuriuos dedamos vien tik organinės atliekos. Bet kokia atlieka yra antrinis išteklius. Net ir maisto atliekas rūšiuojant iš to galima išgauti kažkokį kitokį produktą“, – pabrėžė G. Dambrauskaitė.

Kalbėdama apie tai, kaip galima atsakingai elgtis ir vartoti vonioje, G. Dambrauskaitė parodė, kokias kosmetikos priemones naudoja. Tai – kietas šampūnas, toks pat plaukų kondicionierius ir muilas. Visi jie parduodami be pakuočių arba kartoninėse dėžutėse. G. Dambrauskaitės vonios kambaryje nerasite ir vienkartinių servetėlių ar vatos padelių.  

„Naudoju daugkartinius, turiu ne vieną, jie tarnauja ilgai. Panaudojus juos lengvai praskalauju, kartais išskalbiu kartu su rūbais. Kai kurių šiurkštus paviršius tinka net veido masažui, su paprasta vata tokio efekto neišgausite“,  – pasakojo G. Dambrauskaitė.

Paklausta, ar atsakingas vartojimas brangiai kainuoja, pašnekovė atsakė, kad iš tiesų vieni dalykai gali būti brangesni ir jie tiesiog suteikia gyvenimui kokybės. Tačiau kiti, pavyzdžiui, daugkartinio naudojimo menstruacinė taurelė atsiperka jau po pusmečio.

„Gaila kad kavinėse nėra nuolaidų, jei atsineši savo puodelį“, – pridūrė G. Dambrauskaitė.

Visas pokalbis – laidos įraše (nuo 1.09.11 val.)

Labas rytas, Lietuva I dalis

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt