Gyvenimas

2019.03.30 19:00

Etiketas lėktuve: ar galima nusiauti batus ir kada reikia ploti?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.03.30 19:00

Skraidome vis dažniau, todėl vis aktualesnės tampa ir elgesio ore taisyklės. Dažnam kyla klausimų, ar mandagu sudrausminti per daug sėdynės atlošą atsilenkusius bendrakeleivius, ką daryti, jei iš nusiautų kaimyno batų sklinda nemalonus kvapas ir kada verta prašyti skrydžių palydovų pagalbos.

Apie etiketą lėktuve LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo skrydžių palydovė Monika Stokutė ir aktyvus keliautojas, kelionių knygų autorius Robertas Pogorelis.

M. Stokutė sakė, kad tai, kaip skrydžio metu su keleiviais bendrauja oro palydovai, lemia atskirų avialinijų politika. R. Pogorelis pasakojo, kad sykį vieno skrydžio metu palydovai buvo itin linksmi ir leido sau nemažai juokauti – vienas sakė, kad parodys kaip užsisegti saugos diržą ir pridūrė, kad tai reikia daryti taip, Justinas Bieberis segasi kelnes.

„Kitas pranešė, kad palydovė Monika tuoj praeis per saloną kaip modelis ir surinks šiukšles. Netrukus ji taip ir pradėjo“, – linksmą orlaivių palydovų komandą prisiminė R. Pogorelis.

Tiesa, kartais lėktuve gali būti ir nepatogių, nemalonių situacijų.

„Lektuvas yra didelė, nepatogi vieša erdvė. Reikia prisiminti, kad mano patogumas arba nepatogumas turi įtakos daugeliui kitų. Todėl prieš atsilenkiant savo sėdynę reikėtų pažiūrėti, ar kaimynas tuo metu nevalgo“, – patarė M. Stokutė.

Pagalvoti vertėtų ir prieš lėktuve nusiaunant batus. Tiesa, jei nusiausite ir pasklis nemalonus kvapas, apie tai būsite mandagiai įspėti įgulos narių.

„Kylant ir tūpiant batų nusiauti negalima, nes basos kojos nepadės greit evakuotis. Vėliau skrydžio metu batus nusiauti galima. Bet yra specialūs mokymai orlaivių palydovams, kaip pasakyti žmogui, kad būtų geriau, jei jis tuos batus apsiautų“, – pasakojo M. Stokutė.  

Kita sudėtinga situacija, su kuria susiduria skrydžių palydovai – alkoholio padauginę keleiviai. Pasak M. Stokutės, profesionalus orlaivio palydovas turėtų stebėti situaciją ir nevengti galimo konflikto, o drąsiai spręsti iškilusias problemas.

Dar daugiau pastangų orlaivių palydovams tenka įdėti, kai skristi susiruošia kelių skirtingų religijų atstovai. M. Stokutė prisiminė, kad sykį pakilimas gerokai vėlavo, nes teko ilgai persodinti keleivius, kad nė vienas vyras nesėdėtų prie moters, kuri nėra jo žmona – tai draudžia žydų ultraortodoksų tikėjimas.

Laidos svečiai aptarė ir tai, ką reiškia lėktuvui leidžiantis pasigirstantys keleivių plojimai. Pasak jų, ploti mėgsta įvairių šalių gyventojai. O M. Stokutė pridūrė, kad kartais pilotai specialiai prašo įjungti salone esantį mikrofoną, kad ir jie galėtų išgirsti plojimus. „Plojimai jiems – didžiulis komplimentas“, – teigė M. Stokutė.

Plačiau – laidos įraše (nuo 25.15 min.)

Labas rytas, Lietuva I dalis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.