Gyvenimas

2019.03.30 12:14

Stiprios moterys ir parazituojantys vyrai – kas juos sieja?

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.03.30 12:14

Lietuvoje gyvena daugiau moterų nei vyrų, daugiau moterų turi aukštąjį išsilavinimą, tačiau jų atlyginimai maždaug 14 proc. vis dar yra mažesni nei vyrų. Deja, moterų yra mažiau ir vadovaujančiuose postuose. Tačiau yra ir kitokių pavyzdžių, kai moterys sėkmingai kopia karjeros laiptais, todėl konferencijoje „Go Forward!“ buvo iškeltas klausimas „Kaip „išgyventi“ su stipria moterimi?“

Moterims siekti karjeros sunkiau

Būtent į šį klausimą rasti atsakymą bandė žurnalistas, laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis, advokatų kontoros partneris Paulius Gruodis, Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros profesorius, rašytojas Artūras Tereškinas.

E. Jakilaitis prisipažino, kad Lietuvoje yra nemažai problemų, ypač kalbant apie moterų savirealizacijos galimybes. Tačiau, anot jo, to savo aplinkoje ypatingai nejaučiantis ir juokavo, kad jam didžiąją dalį laiko dirbant žurnalistu vadovavo moterys.

E. Jakilaitis tvirtino, kad moterims lipti karjeros laiptais yra sudėtingiau nei vyrams, o ypač toms, kurios turi vaikų, jau nekalbant apie tas, kurios savo atžalas augina vienos.

„Aš nuolat sakau, kad jeigu sutinki to paties amžiaus vyrą ir moterį, kurie užima maždaug tas pačias karjeros pozicijas, o moteris dar turi ir keletą vaikų, tai reiškia, kad ji už tą vyrą yra mažiausiai du kartus talentingesnė. Pirmiausia taip yra dėl mūsų socialinės apsaugos sistemos, kai augindama vaiką, ką kai kas vadina atostogomis, moteris iškrenta iš karjeros kelio tiek kartų, kiek gimsta vaikų. Tačiau tai yra spręstinas dalykas ir tą mūsų valstybės politikai turėtų daryti. Moteriai turinčiai daug vaikų padaryti karjerą – tai jau heroizmo faktai. Manau, kad tokių vyriškų pavydžių mūsų visuomenėje beveik nėra“, – kalbėjo E. Jakilaitis.

Advokatų kontoros partneris P. Gruodis tikino, kad nereikėtų išskirti tokių kategorijų, kaip stipri moteris ar stiprus vyras, o reikėtų kalbėti apie stiprias asmenybes. Tačiau jam stipri moteris pirmiausia yra tokia, kuri turi tvirtas vertybes, nuo kurių ji nenukrypsta, nes būtent tai sudaro gyvenimo pamatą ir formuoja požiūrį į gyvenimą.

„Vertybės – tai pirmas dalykas, su kuriuo sieju stiprumą ir lyderystę. Jos padeda profesiniame ir asmeniniame gyvenime. Aš augau šeimoje, kur visada buvo stiprios moterys“, – sakė P. Gruodis, pats turintis penkis vaikus. 

Dviejų stiprių asmenybių gyvenimas

Anot advokatų kontoros partnerio, penkių vaikų „projektas“ būtų buvęs neįmanomas be labai tvirtos ir lygiavertės partnerystės. P. Gruodis neslėpė, kad artimųjų parama iš šalies ypač svarbi ir padėjo jam su žmona sėkmingai derinti profesinį ir asmeninį gyvenimą.

„Mano patirtis rodo, kad turi būti stiprus komandinis jausmas. Mes visus darbus šeimoje skirstomės susitarimo būdu arba pagal laiko turėjimą. Su žmona esame susitarę dalintis savo darbo kalendoriais“, – kalbėjo P. Gruodis.

Tuo tarpu, E. Jakilaičio nuomone, vargu, ar kas galėtų pasakyti receptą, kaip gyventi su veiklia, užimta moterimi.

„Niekada negali žinoti, ar kažkoks receptas yra teisingas, ar ne, kol nenuėjai viso kelio. Gyvenimas yra tam tikra kelionė, jei dabar viskas gerai, tai niekada nežinai, kaip bus jos viduryje ar pabaigoje. Dalintis receptais būtų kvaila, nes nežinai, ar jie sėkmingi, o gal jie sėkmingi tik tau”, – svarstė E. Jakilaitis.

Anot A. Tereškino, du žmonės pradedantys kelionę turėtų susitarti dėl bendrų taisyklių, nes dažnai jų nebuvimas apie 50 proc. porų išskiria. Į šį sociologo komentarą sureagavo E. Jakilaitis ir papasakojo, kad kai pasipiršo žmonai, jie buvo sutarę turėti tris vaikus. O kai vieną dieną jo antroji pusė prasitarė apie ketvirtą atžalą žurnalistas priminė jų susitarimą.

Tai, kad santykiuose yra svarbus lygiateisiškumas, sutiko visi trys diskusijoje dalyvavę vyrai. Pasak P. Gruodžio, esminiai dalykai į šeimą ateina nuo mažų dienų ir priklauso nuo to, kokioje aplinkoje žmogus augo. Tokiai minčiai pritarė E. Jakilaitis.

„Mes su žmona esame sutarę, kad mes niekada prie vaikų nekalbėsime pakeltu balsu ir nesibarsime. Dėl to kad jie iš šeimos išsineštų tik teigiamas patirtis“, – atviravo žurnalistas.

Stereotipai vis dar gajūs

P. Gruodžio manymu, mes dar gyvename laike, kuris turi be galo daug stereotipų, neleidžiančių moterims turėti vienodų galimybių.  

Sociologas A. Tereškinas patikino, kad stereotipai pamažu silpsta, tačiau moteris vis dar siejama su šeima ir vaikų auginimu ir tai tarsi jos prievolė. Dėl to, jo tikinimu, moterims yra daug sunkiau suderinti profesinį gyvenimą su šeima.

Sociologo teigimu, Europos vertybių tyrimai, kurie atliekami kas devyneri metai, rodo, kad Lietuvoje vis daugiau jaunų žmonių mano, kad tiek moterys, tiek vyrai turėtų dalintis pareigomis šeimoje ir abejoms lytims turėtų būti svarbi profesinė karjera.

„Tai reiškia, kad mes judame teisinga linkme. Tačiau jeigu palygintumėme Lietuvą su Vakarų Europa, tai pamatytume, kad požiūrių skirtumas į moterį yra didžiulis“, – sakė A. Tereškinas.

Anot jo, vis dar gajus tradicinis modelis, kai žmona yra tarsi tarnaitė, padėjėja, kuri pasirūpina visais namų ūkio darbais. A. Tereškinas atskleidė tyrimų rezultatus, kad moterys bent valandą per dieną praleidžia prie šitų darbų.

Jo tikinimu, sociologijoje vis daugiau kalbama apie parazitinį vyriškumą. A. Tereškinas teigė, kad vyrų, kurie parazituoja stiprių moterų sąskaita, yra nemažai.

„Parazituojantis vyriškumas atsiranda tada, kai stiprios ir sėkmingos moterys tiesiog leidžia vyrams tinginiauti, norėdamos tarsi juos paguosti ir iš baimės, kad jo vyriška savivertė labai nukentės“, – pabrėžė sociologas.

Jo pastebėjimu, šiuo metu ypač populiarėja įvairios vyriškumo ir moteriškumo mokyklos, tačiau tai yra neišvengiama, nes visuomenės šiuo metu gyvena terapinėje kultūroje. Tai reiškia, kad psichologinė mūsų gyvenimo dalis yra labai svarbi ir visi tą bando išnaudoti – nuo terapeutų iki koučerių.

„Nesu buvęs tokiose mokyklose, tačiau kiek man teko girdėti, tai yra tuščio pilstymas į kiaurą ir dažnai jos kupinos vyriškumo ir moteriškumo stereotipų, kurie tikrai nepadeda išspręsti gyvenimo problemų“, – savo nuomonę išsakė A. Tereškinas.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.