Gyvenimas

2019.03.30 07:30

Ekspertai: vos vienas natūralus ingredientas ir kosmetikos priemonę galime tituluoti natūralia

Ant kosmetikos priemonės pakuotės vos pamatome žodį „natūrali“ – ir prekė jau mūsų pirkinių krepšelyje. Tačiau specialistai perspėja – niekas netikrina, kiek naudojamoje natūralioje žaliavoje yra pesticidų. Be to, užtenka vos vieno ingrediento, kad kosmetikos priemonę galėtume vadinti natūralia. „Gaminate kremą, maišote bazę – aliejų, vandenį, geriate mėtų arbatą ir šliūkštelėjate jos į tą kremą. Tai jau bus natūralus produktas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vartotojų kontrolė“ teigia kosmetologė Miglė Kručiūtė-Babickienė.

Ne vieną dešimtį įvairias higieninės bei dekoratyvinės kosmetikos priemones naudojanti rinkodaros specialistė Eglė Gaulytė tikina seniai nusprendusi, kad savo oda turi rūpintis pati: „Šiais laikais aplinkos užterštumas yra didelis, tepti odą papildomai kenksmingomis medžiagomis man atrodo labai neprotinga.“

Ji itin domisi priemonių sudėtimi ir gamybos būdais, nuodugniai skaito etiketes, tačiau kartais per skubėjimą ir jai tenka nusipirkti kosmetikos priemonių, kurių tikrai nenorėtų pirkti nė vienas.

„Skubėdama užsisakiau, pamiršau perskaityti ingredientus ir štai – parašyta, kad nagų stipriklio sudėtyje yra formaldehido. Tikrai nebūčiau pirkusi šio nagų lako“, – pasakoja ji.

Gal kenksmingos medžiagos kiekis šiame nagų lake ir neviršijo leistinų normų, tačiau jei be nagų lako dar tepame veidą kremu, kūną – losjonu, naudojame serumą paakiams, ryškiname veidą pudra, skaistalais, akis dažome tušu ir šešėliais... Ši cheminių medžiagų puokštė tikrai gali nepataisomai pakenkti jūsų odai. Tad specialistai pataria prekes rinktis ne tik pagal gamintoją ir gražias reklamas, bet ir pagal sudėtį.

„Siūlyčiau į reklaminius teiginius žiūrėti kritiškai. Tai informacija, kurią gamintojas pats nusprendžia pateikti. Kosmetikos gaminys yra skirtas būklei pagerinti, gerai išvaizdai suteikti, išvalyti, apsaugoti, pakvėpinti – tokie lūkesčiai ir turėtų būti“, – kalba Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Produktų vertinimo skyriaus vedėjo patarėja Regina Burbienė.

Jos teigimu, šiandien kosmetikos gamintojams išsiskirti iš kitų sudėtinga, tad jie dažnai pradeda manipuliuoti ir spekuliuoti reklaminiais teiginiais.

Vienas natūralus ingredientas – ir produktas jau vadinamas natūraliu

Tam, kad galėtume kosmetiką pavadinti natūralia, užtenka vieno natūralaus ingrediento iš gamtos. „Gaminate kremą, maišote bazę – aliejų, vandenį, geriate mėtų arbatą ir šliūkštelėjate jos į tą kremą. Tai jau bus natūralus produktas“, – tikina kosmetologė M. Kručiūtė-Babickienė.

Jai antrina E. Gaulytė, kuri pažymi, kad yra nemažai kosmetikos produktų, kuriuos reklamuojant sudaromas įspūdis, jog jie – natūralūs, ekologiški ar organiniai. Tam vartojami tokie ingredientai ir žodžiai, kaip „Provansas“, Provanso žolelės, taip pat tokie vaizdai, kaip levandų laukas. Taip formuojamas prekės ženklo įvaizdis, ir tai nėra neteisinga žinutė, tačiau dažnai natūralus komponentas sudaro mažą produkto dalį, tad iš esmės produktas nėra jau toks natūralus. Tiesa, taip laisvai varijuoti patraukliais terminais ir pavadinimais jau šią vasarą bus uždrausta.

Natūralumas, sveikas gyvenimo būdas ir mityba – vis didesnė ir patrauklesnė mada, tokius dalykus praktikuojantys žmonės dažniausiai nori naudoti ir sveikatai palankesnę kosmetiką, dažnai ją gamina net patys. Tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja Jurga Bernatonienė tikina, kad natūrali kosmetika nėra saugi.

„Niekas netikrina, kiek naudojamoje natūralioje žaliavoje yra pesticidų, be to, kai kurios biologiškai aktyvios medžiagos, kaip eteriniai aliejai, yra labai dideli odos alergenai ir gali sukelti daug šalutinių reakcijų“, – pasakoja ji.

Ieškokite sertifikatų ženklelių, pranešančių, kad priemonė – ekologiška

Jeigu norite tikrai palankių sveikatai kosmetikos priemonių, rinkitės ne natūralias, o ekologiškas. Tai – sertifikuota kosmetika, o ant pakuočių esantys sertifikatų ženkleliai gali apie produktus suteikti tikrai daug informacijos.

Anot Lietuvos kosmetikos ir buitinės chemijos gamintojų asociacijos atstovės Natalijos Liškauskienės, yra nemažai sertifikavimo įstaigų, pavyzdžiui, „Ecocert“, „Natrue“, „Biocosmetics“. Šios įstaigos tikrina ne tik naudojamas medžiagas, gamybos procesą, bet ir pakuotes, ar jos perdirbamos.

Ekologiškai kosmetikai taikomi kur kas didesni reikalavimai nei natūraliai. E. Gaulytės teigimu, gaminant ekologišką kosmetiką turi būti ne tik naudojami natūraliai užauginti ingredientai – jiems augant dirvožemis negali būti net tręšiamas.

Tačiau ir ekologiška kosmetika tinka ne visiems, tad naudojamų kosmetikos priemonių nereikėtų pulti keisti ekologiškomis. Jei jūsų oda sveika, naudoti ekologišką kosmetiką tikrai galite, tačiau yra, pavyzdžiui, komedogeniškų kremų, kemšančių poras, dirginančių odą, tad ir ekologišką kosmetiką reikėtų rinktis išmintingai, taip sako M. Kručiūtė-Babickienė.

Organinė kosmetika – beveik 100 proc. natūrali, bet ne ekologiška

Specialistai taip pat pataria atkreipti dėmesį į užrašą „organinė“. Pasak jų, organinės kosmetikos sudėtyje didžioji dalis sudedamųjų dalių – natūralios, tačiau nebūtinai ekologiškos.

Organinės kosmetikos priemonių ingredientai yra užauginti be chemikalų, draugiški aplinkai, tačiau 100 proc. to garantuoti negalima – dažniausiai organinės kosmetikos gaminiuose natūralių medžiagų būna 95 proc., taip aiškina J. Bernatonienė.

Ir nors dažnai pasigirsta nuomonių, kad organinė kosmetika – optimalus variantas, mat ekologiškos priemonės labai brangios, o natūralios ar sintetinės – nenaudingos, „Biofirst“ klinikos dermatovenerologė dr. Jurgita Karčiauskienė sako, jog tokioje kosmetikoje daug kvapiųjų, augalinių medžiagų, neigiamai veikiančių alergiškus žmones.

Tačiau ji taip pat pažymi, kad alergijas gali sukelti visa kosmetika – tiek natūrali, tiek organinė, tiek ekologiška, tiek sintetinė.

Dažnai ant kosmetikos priemonių matome užrašą „Be parabenų“ – J. Bernatonienė teigia, kad nedidelis kiekis parabenų nėra kenksmingas. Anot jos, yra keletas mokslinių tyrimų, kurie rodo, kad parabenai sutrikdo hormonų disbalansą, dėl to atsiranda tikimybė vystytis krūties vėžiui, tačiau įrodymų nėra daug, ir nors tyrimai vykdomi, šiandien parabenai vis dar nėra uždrausti.

Kaip išsirinkti, būdas tik vienas – atidžiai skaityti sudėtį

Renkantis kosmetiką visų svarbiausia skaityti visą sudedamųjų dalių sąrašą – ten rasite visas eilės tvarka surašytas odai nenaudingas medžiagas.

„Etanolis, izopropilo alkoholis sausina odą. Leidžiamų, bet ribotos koncentracijos medžiagų – trietanolamino arba trolamino, rasite tikrai kas dešimtoje formuluotėje. Yra nustatyta ir atlikta tyrimų, kad amino junginiai sutrikdo hormonų pusiausvyrą. Būtent tai gali būti viena iš onkologinių ligų sukėlimo priežasčių“, – pasakoja J. Bernatonienė.

Taip pat, pasak jos, reikėtų atkreipti dėmesį, ar produkte yra mineralinio aliejaus – tai naftos produktas, kurį užtepus ant odos formuojama plėvelė, neleidžianti odai kvėpuoti, užkemšanti poras. Labai dažnai naudojama medžiaga propilenglikolis didina skvarbą, turi konservuojantį efektą, yra pigi ir patogi naudoti, tačiau gali dirginti oda, sukelti niežėjimą, pleiskanojimą ir šerpetojimą. „Žmogus tikrai ne visada supras, kad būtent dėl to ir kilo toks efektas“, – priduria ji.

E. Gaulytės teigimu, nors moterys dažnai giria kremus už tai, kad jie greitai įsigeria, tokie kremai kartais paprasčiausiai greitai išgaruoja: „Reikėtų patikrinti to gerai įsigeriančio produkto ingredientų sąrašą. Dažnai tas produktas gali būti tiesiog labai greitai išgaruojantis. Natūralūs produktai geriasi lėčiau, jie ant odos stebimi dar kurį laiką.“

Reikėtų žinoti, kokios medžiagos kokį efektą sukelia. Štai medžiaga retinolis, anot J. Bernatonienės, sukelia tikrai teigiamą efektą aknės problemų turinčiai odai, naktiniai kremai su šia medžiaga padeda atsinaujinti ląstelėms, tačiau šiuo kremu pasitepus dieną bus jaučiamas nemalonus jausmas, oda pleiskanos.

Prabangių kosmetikos priemonių padirbiniuose randama net šlapimo

Būtina paminėti ir tai, kad ypač svarbu žinoti savo odos tipą. Pasak J. Karčiauskienės:

– sausai odai tinka įvairūs aliejai, tačiau reiktų vengti rūgštinių medžiagų, kurios gali dirginti, sausinti, tokiam odos tipui visiškai netinka alkoholis,

– riebiai odai tinka įvairios vaisių rūgštys, pavyzdžiui, glikolio rūgštis iš cukranendrių, vienas dažniausių ingredientų medicininėje kosmetikoje, tačiau visiškai netinka kokoso ir daugelis kitų aliejų, kurie gali paskatinti spuogų augimą.

Jeigu jūsų oda probleminė, į pagalbą reikėtų pasitelkti medicininę kosmetiką. Specialistai taip pat pasisakė apie kainas – anot jų, kokybė iš tiesų kainuoja. E. Gaulytė perspėja ir dėl kosmetikos padirbinių – jos teigimu, prabangūs kosmetikos gaminiai tikrai dažnai padirbinėjami.

Anot jos, nusipirkę kosmetikos gaminių iš neaiškaus, neoficialaus platintojo sumokėsime mažiau, tuo metu tai džiugins, tačiau bus padirbta ne tik pakuotė, bet ir turinys – bus nukopijuotas tik ingredientų sąrašas, o patys ingredientai sudėti pigesni.

Išgirdusi apie vieną tyrimą ji tikina buvusi priblokšta: „Viena nepriklausoma kompanija, turinti savo laboratoriją, nusipirko tokių padirbtų produktų. Juos ištyrę rado šlapimo, sunkiųjų metalų: švino, kadmio, urano – tai visuotinai pripažintos kenksmingos mūsų organizmui medžiagos.“

Laidos įraše – „servetėlės“ testas, padėsiantis namų sąlygomis nustatyti savo odos tipą. Žiūrėkite reportažą apie kosmetiką nuo 22.50 min.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Vartotojų kontrolė