Gyvenimas

2019.03.28 07:30

Kaip valyti sportbačius, kad jie tarnautų ilgiau: baltiems, medžiaginiams ir odiniams – skirtingi būdai

LRT.lt2019.03.28 07:30

Pavasarį, atšilus orams, keičiame avalynę ir dažnai garderobą papildo įvairiaspalviai sportbačiai. Jei norite, kad jūsų sportbačiai tarnautų kuo ilgiau, batų gamintojai juos rekomenduoja kruopščiai prižiūrėti ir reguliariai valyti. Tai padaryti bus tikrai lengva, jei vadovausitės keliais paprastais patarimais.

Sportinių batelių nerekomenduojama plauti skalbimo mašinoje ar naudoti stiprių valymo priemonių, pavyzdžiui, baliklių. Norėdami pasiekti geriausią rezultatą, sportbačius valykite iškart, kai juos supurvinate.

Medžiaginius ir megzto paviršiaus sportbačius patariama valyti rankomis.

1. Nuvalykite purvą

Išverkite sportbačių raištelius ir pasidėkite į šalį. Pašalinkite purvą nuo išorinės sportbačio dalies, pado ir aulo sausu šepetėliu minkštais šereliais. Jei neturite specialaus šepetėlio, skirto valyti batams, puikiai tiks ir nebenaudojamas dantų šepetėlis.

2. Paruoškite valiklį

Į nedidelį indą įpilkite šilto vandens su šiek tiek skysto drabužių ploviklio ir išmaišykite.

3. Išplaukite sportbačių raištelius

Ant išvertų sportbačių raištelių užpilkite nedidelį kiekį pasiruošto valiklio ir pradėkite juos masažuoti rankomis, kol matysite, kad purvo neliko. Tuomet gerai išskalaukite, nusausinkite minkštu rankšluosčiu ir palikite džiūti.

4. Nuplaukite padus

Šepetėlį, kurį naudojote pašalinti purvui, sudrėkinkite valikliu ir juo švelniai valykite išorinį bato padą. Išvalę nusausinkite minkštu rankšluosčiu.

5. Nuvalykite išorinį paviršių

Sportbačių išorę valykite tuo pačiu valikliu sudrėkintu šepetėliu ir mikšto audinio skiaute. Švelniai patrinkite paviršių, kol išnyks matomi nešvarumai, o valiklio likučius nusausinkite minkštu rankluosčiu. Jei reikia – pakartokite.

6. Džiovinimas

Sportbačių džiovinimui nenaudokite karšto oro džiovintuvų ar radiatorių – leiskite išdžiūti natūraliai.

Kartais taip pat vertėtų išvalyti sportbačių vidinius padelius – juos vertėtų išimti, išvalyti tuo pačiu šepetėliu ir valikliu bei leisti gerai išdžiūti. Jei vidiniai sportbačių padeliai įgauna nemalonų kvapą, juos vertėtų pakeisti naujais.

Odinius sportbačius reikėtų valyti kiek kitaip. Pasigaminkite valiklį, kurį sudaro viena dalis distiliuoto vandens ir dvi dalys indų ploviklio, juo suvilgykite švarų baltą rankšluostėlį ir valykite purvinas sportbačio vietas.

Dar viena sudėtingiau išvaloma sportbačių medžiaga – versta oda (zomša). Jei turite tokius, verta investuoti į verstos odos šepetėlį batams. Jei su tokiu šepetėliu sportbačių išvalyti nepavyko, išbandykite kitą metodą – baltojo vyno actu suvilgykite švarų rankšluostėlį ir juo lėtai patrinkite purviną vietą. Pašalinę dėmes tokiu būdu, sportbačio paviršių dar nuvalykite vandeniu sudrėkintu rankšluosčiu ir palikite išdžiūti.

Kaip valyti baltus sportbačius?

Norint atnaujinti baltus sportbačius teks padirbėti kiek ilgiau. Išvalyti dėmes iš baltos sportbačių medžiagos galima naudojant pastą iš sodos, vandenilio peroksido ir vandens. Ją galite pasiruošti patys. Reikės 2 šaukštų vandens, 2 šaukštų vandenilio peroksido ir keturių šaukštų sodos. 

Šia pasta ištepkite visą batų paviršių, prieš tai šepetėliu nuo jų pašalinę purvą, ir palikite bent 4 valandoms, kol pasta sukietės. Sukietėjus pastai, ją nuo batų nupurtykite ir nuvalykite popierinio rankšluosčio gumulėliu – batai iš karto taps baltesni.

Soda taip pat pravers norint nuvalyti guminius baltų sportbačių padus. Ją reikėtų lygiomis dalimis sumaišyti su skystu drabužių skalbikliu ir šepetėliu įtrinti į valomą paviršių. Tuomet sudrėkinta kempine nuvalykite valiklio ir purvo likučius.

Jei norite nuvalyti baltos odos sportbačius, nuo jų purvą puikiai pašalina dantų pasta. Nenaudojamu dantų šepetėliu nedidelį kiekį baltos dantų pastos įtrinkite į bato paviršių tol, kol neliks dėmių ir nuvalykite drėgnu rankšluosčiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt