Naujienų srautas

Gyvenimas2019.03.27 21:00

Daktaras Alvydas Unikauskas: sausas patalpų oras gali pakenkti net akims

Padažnėjusios kvėpavimo takų ligos, sausa, šerpetojanti oda, net sudirgusios akys, suaktyvėjusios alergijos ir kiti negalavimai – dėl visko kaltas gali būti sausas oras patalpoje. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pateikė keletą paprastų būtų, padėsiančių namuose padidinti drėgmės lygį.

„Kartais pavojai sveikatai tyko ten, kur jų visai nesitikime. Sausas oras – daugelio negalavimų ir sveikatos problemų priežastis“, – sako A. Unikauskas.

Anot daktaro, palankiausia žmogaus sveikatai santykinė drėgmė namuose yra 40–60 proc., todėl, siekiant išvengti kvėpavimo takų ligų, aktyvesnės alergijos ar kitų sveikatos negalavimų, būtina į tai atkreipti dėmesį.

Sausas oras išprovokuoja kvėpavimo takų ligas ir sinusų problemas

Sausas oras – sausos gleivinės ir puikios sąlygos mikrobams veistis. „Visi žino, kad išėjus į šaltį pradeda bėgti nosis, tačiau labai sausas oras taip pat turi tam įtakos. Tai apsauginė reakcija: nosies gleivinė paburksta, atsiranda sloga, užgula nosį, tampa sunku kvėpuoti, gali pradėti skaudėti galvą“, – teigia medikas.

Taip pat, pasak jo, nuolat būnant sausame ore gali paūmėti lėtinis bronchitas. Be to, panašius simptomus sukelia ir labai drėgnas oras.

Esant sausam orui padidėja infekcinių ligų rizika

Daktaro teigimu, kai natūralus barjeras, saugantis nuo virusų patekimo į organizmą, nebeveikia tinkamai, t. y. išdžiūsta gleivinė, padidėja peršalimo, gripo ir kitų infekcijų rizika: „Esant mažai drėgmei tam tikri virusai gali išgyventi ilgiau, taip rizika susirgti infekcijomis dar labiau padidėja.“

Sausas oras – odos problemų priežastis

Dėl sausos odos gali būti kaltas drėgmės namuose stygius. „Nepasirūpinus tinkamu drėgmės lygiu patalpoje oda pradeda sausėti, šerpetoti, rausti. Dėl sauso oro pablogėja odos medžiagų apykaita, ji tampa jautri aplinkos temperatūros ir drėgmės svyravimams“, – aiškina laidos vedėjas. Anot jo, ypač jautriai į sausą patalpų orą reaguoja alergiška oda, gali suaktyvėti egzema.

Sausas oras susijęs net su akių problemomis

Sausas oras džiovina ne tik kvėpavimo takų, bet ir akių gleivinę – akis ima perštėti, jos pavargsta, ašaroja, dažnai būna sudirgusios.

A. Unikauskas patarė, kaip padidinti drėgmės lygį namuose:

– įsigykite drėkintuvą,

– reguliariai vėdinkite patalpas (bent du kartus per dieną ryte ir vakare po 5–10 min.), tačiau vėdinti reikia intensyviai, langą būtina atidaryti kuo plačiau, kad sausą, iškvėpuotą orą kuo greičiau pakeistų grynas oras,

– patalpoje, ypač miegamajame, pastatykite indą su vandeniu (šildymo sezonu – kuo arčiau radiatorių, kad šiluma padėtų sparčiau garinti vandenį ir drėgmės lygis pakiltų),

– patalpas sudrėkinsite užkaitę puodą su vandeniu – leiskite vandeniui virti neuždengę puodo.

Gydytojas taip pat patarė naudotis visomis progomis pabūti ten, kur daugiau garų: „Pavyzdžiui, prieš lįsdami po dušu, pasidarykite savotišką garų pirtį: paleiskite karštą vandenį, kad patalpa prigaruotų, ir ten pabūkite. Jeigu dėl sauso oro sunku kvėpuoti, galite kriauklėje paleisti karštą vandenį, apsigobti rankšluosčiu ir virš kriauklės pakvėpuoti. Netgi gerdami kavą ar arbatą pakvėpuokite garais pasilenkę virš puodelio.“

Per didelė patalpų drėgmė skatina pelėsio, grybelio, dulkių erkučių plitimą

Visgi drėkinant patalpas persistengti nereikėtų – per didelis drėgmės lygis skatina pelėsio, grybelio, dulkių erkučių plitimą, o tai itin pavojinga astma sergantiems ar į alergijas linkusiems asmenims.

„Be to, drėkintuvų skleidžiami garai susiję su plaučių ligomis. Tyrimai rodo, kad naudojant drėkintuvą didėja rizika vaikams susirgti astma“, – perspėja medikas.

Jeigu naudosite drėkintuvą, stebėkite, kad drėgmės lygis neviršytų normos: idealus santykinis drėgmės lygis sveikiems sinusams palaikyti yra 35–45 proc.

„Toks drėgmės lygis rekomenduojamas dėl to, kad namie nesusidarytų pelėsis. Nepamirškite, kad gydo ne tik vaistai, bet ir gaivus oras“, – sako profesorius A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše (nuo 30.08 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro Kaip naudingi produktai tampa kenksmingi? Sausas namų oras: kokiomis ligomis gresia?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi