Gyvenimas

2019.03.23 19:00

Daktaras Unikauskas atskleidė 11 požymių, kurie įspėja, kad vartojate per daug cukraus

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.03.23 19:00

Daugelis mano, kad tik cukriniu diabetu sergančių žmonių kraujyje cukraus yra per daug, bet tai netiesa, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pažymi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. „Yra labai daug žmonių, kurie serga cukriniu diabetu, bet to nežino“, – sako jis. Gydytojas nurodė 11 dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį – jie gali byloti apie tai, kad cukraus kiekis jūsų organizme per didelis. O vienas požymis – ypatingas: jį pastebėję turėtumėte į gydytojus kreiptis nedelsdami.

Pasak A. Unikausko, per dažnai ar per gausiai vartodami cukrų galite sulaukti pasekmių – anksčiau ar vėliau pasiekiama riba, kai cukrus ima teikti ne malonumą, o žaloti jūsų nervus, organus ir kraujagysles.

„Cukraus kiekis kraujyje yra kintantis dydis, jis svyruoja ir per dieną. Kai kraujyje didelis kiekis cukraus, tai vadinama glikemija, ir jei taip būna dažnai, tai sukelia pasekmių“, – aiškina medikas.

1. Nuolatinis alkis

Pavalgius gliukozė turi pasiekti ląstelę. Dėl netinkamos mitybos prieinama iki to, kad tampame atsparūs insulinui. Jis nebesugeba atidaryti ląstelės durų – kai gliukozė į ląstelę nepatenka, nėra ir energijos. „Organizmas galvoja – energijos trūksta, vadinasi, trūksta maisto. Organizuojamas alkio jausmas“, – pažymi gydytojas.

2. Padidėjęs nuovargis

„Tai glaudžiai susiję su alkio jausmu – ląstelėms trūksta gliukozės ir baltymų, dėl to atsiranda nuovargis“, – sako jis.

3. Dažnas šlapinimasis

Tai vienas iš cukrinio diabeto požymių. „Cukrų organizmas stengiasi pašalinti, jeigu jo kraujyje yra per daug. Įsivaizduokite, valgote daug cukraus, organizme yra daug skysčių. Net nusišlapinus organizme ir toliau yra daug cukraus, tad organizmas vėl stengiasi jį pašalinti, bet jis tą gali padaryti tik kartu su vandeniu. Organizmas priverstas kartu pašalinti ir didelius vandens kiekius“, – tikina A. Unikauskas.

4. Sausa burna, padidėjęs troškulys

Būtų keista, jei praradus vandenį neatsirastų troškulio jausmas. Kai organizme trūksta vandens, ši informacija siunčiama į smegenis – pagumburį. Anot profesoriaus, būtent tada atsiranda troškulio jausmas – tai pagrindinis požymis, pasakantis organizmui, kad reikia atsigerti vandens: „Ne todėl, kad yra parašyta internete, jog žmogus per dieną turi išgerti 2 litrus vandens. Visiškai ne – pagrindinis kriterijus yra troškulio jausmas.“

5. Svorio kritimas

Daug žmonių galvoja – cukriniu diabetu suserga nutukę žmonės, dėl cukraligės svoris didėja, tačiau priešingai – dėl šios ligos svoris mažėja. Tik žmogus, įpratęs valgyti vienaip, nugali svorio mažėjimą ir svoris dar šiek tiek padidėja.

„Svoris gali mažėti vien dėl prarandamo vandens, tačiau reikia suprasti, kad nuo to momento organizmas nebegauna ir pakankamai baltymų, ir mūsų raumenų masė, negavusi baltymų, ima nykti“, – tikina profesorius.

6. Infekcijos

Tiek bakterinės, tiek grybelinės – gali būti odos, šlapimo takų, lytinių organų. „Turėjau draugą, jis buvo nutukęs, lyg ir sveikas, bet jį ėmė pulti votys – jokių kitų simptomų. Tai buvo priežastis pasidomėti cukraus kiekiu kraujyje. Paaiškėjo, kad jis serga cukriniu diabetu“, – pasakoja A. Unikauskas.

7. Sausa oda

Dar vienas cukraus perdozavimo simptomas. Anksčiau ar vėliau per didelis cukraus kiekis kraujyje susiaurina mūsų kraujagysles ir per jas ima pratekėti mažiau kraujo, dėl to prastai maitinami mūsų nervai, atsakingi už prakaito išskyrimą ir riebalų liaukų darbą.

„Mūsų oda, vietoje to, kad būtų blizganti, graži ir glotni, tampa sausa. Dažnai sakoma – trūksta vandens, tačiau odai reikia ne vandens, o riebalų“, – teigia medikas.

8. Koncentracijos stoka

Visi žinome – smegenims ir tam, kad turėtume energijos, reikia gliukozės. Pasak A. Unikausko, jeigu tampame atsparūs insulinui, smegenims ima trūkti energijos – į ląsteles neįleidžiamas energijos kuras.

9. Sutrikęs regėjimas

Dėl susiaurėjusių kraujagyslių prastėja tinklainės aprūpinimas krauju. Jeigu organizme ima trūkti vandens, dėl dehidratacijos šiek tiek keičiasi akies obuolio forma – vaizdo nebefokusuojame.

10. Lėtas žaizdų gijimas

Pastebėjus šį simptomą į medikus reikia kreiptis nedelsiant. „Jeigu pastebėjote, kad jūsų žaizdos nebegyja taip, kaip anksčiau, privalu keliauti pas daktarą ir aiškintis, kaip yra su jūsų cukraus kiekiu kraujyje. Gali būti, kad žaizdos gyja lėtai, nes kurį laiką sergate cukriniu diabetu patys to nežinodami“, – perspėja A. Unikauskas.

11. Impotencija

Cukraus perteklius organizme gresia impotencija. Erekcijai svarbios geros kraujagyslės – ji priklauso nuo kraujotakos. „Jeigu per kraujagysles prateka mažai kraujo, kokybiškos erekcijos nebus“, – sako profesorius.

Plačiau – laidos įraše (nuo 17.40 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. 6 kojų požymiai, kurie gali atsirasti dėl kepenų ligų. Požymiai, kurie įspėja, kad valgote per daug cukraus

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.