Gyvenimas

2019.03.22 10:18

Nepamirškite atsigerti: nemalonūs pojūčiai gali užklupti, jei trūksta vos 1 proc. vandens

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.03.22 10:18

Pasaulyje daugiau nei du milijardai žmonių namuose neturi geriamojo vandens. Maždaug keturiems milijardams – o tai yra beveik dviem trečdaliams planetos žmonių vandens trūksta bent mėnesį per metus. Geriamasis vanduo netiekiamas į ketvirtadalį pradinių mokyklų.

Tokius skaičius pateikia Jungtinės tautos, kviečiančios atkreipti dėmesį į geriamojo vandens svarbą bei dėl jo trūkumo kylančias problemas ir kovo 22-ąją paskelbusios pasauline vandens diena.

Vanduo – būtinas gyvybei. Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Jis sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 70 procentų. Netekęs apie 12-20 procentų vandens, organizmas žūsta apsinuodijęs savo paties apykaitos produktais.

Vandens trūkumas pasireiškia labai greitai, simptomai atsiranda trūkstant vos 1 procento vandens. Dehidratacijai tęsiantis, gresia pavojus širdies – kraujagyslių, kvėpavimo ir termoreguliacinės sistemos veiklai.
Didele problema pasaulyje išlieka ir per vandenį plintančių infekcijų mastas.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, besivystančiose šalyse nuo žarnyno infekcinių ligų, plintančių dėl nesaugaus vandens ir jo trūkumo, kasmet miršta apie 2 milijonus vaikų.

Nuo 1993 m. minint Pasaulinę vandens dieną kasmet skelbiama  kita tema.  Šiemet ji  – „Nepalikime nė vieno be geriamojo vandens“, raginama atkreipti dėmesį, kad visi visuomenės nariai – nepaisant nei amžiaus, lyties, kilmės šalies sveikatos būklės ar socialinio statuso galėtų gauti švarų geriamąjį vandenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.