Gyvenimas

2019.03.19 20:00

Interjero dizainerė: įsirengiant būstą dar dairomasi į kaimynus ir norisi blizgučių

Panevėžyje gyvenanti interjero dizainerė Gintarė Žvybaitė per šešerius metus įrengė begalę būstų. Nei vieno jų interjero dizainas nesikartoja, netgi nėra panašūs, o turi savo istoriją. G. Žvybaitės tikinimu, nors lietuviai interjero dizainerių paslaugų nebelaiko prabangos preke, tačiau drąsos pasitikėti svetimu žmogumi dar šiek tiek trūksta.

Susikalbėti padeda vizualizacija

G. Žvybaitės nuomone, per paskutinius pora metų interjero dizainerio paslaugų poreikis išaugo. Anot jos, anksčiau žmonės į šios profesijos atstovus kreipdavosi nedrąsiai ir dažniausiai tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Tam įtakos galėjo turėti stereotipinis mąstymas, kad interjero dizainerio paslaugos yra prabanga. Dabar G. Žvybaitei užsakymų netrūksta nei Panevėžyje, nei visoje Lietuvoje, kartais netgi tenka prisiliesti prie svetur gyvenančių lietuvių būstų. 

Anot pašnekovės, dabar žmonės vis labiau domisi ir supranta, kada, kaip ir kur reikia taupyti. 

„Įsirengiant namus nuo pamatų ar rekonstruojant esamus, dizaineris gali labai pagelbėti ir padėti sutaupyti ne tik pinigus, bet ir laiko, nes kiekviena klaida gali brangiai kainuoti. Tad tai suvokdami į dizainerius kreipiasi ne tik klientai, įsirenginėjantys prabangius būstus ir galintys sau leisti dizainerio paslaugas, bet ir žmonės, gyvenantys paprasčiau ir norintys sutaupyti, nepadaryti klaidų ir tiesiog įsirengti jaukius, gražius namus, kurių remontui galbūt ilgai ruošėsi ir taupė“, – kalbėjo interjero dizainerė.

Anot jos, yra žmonių, kurie savo namų interjerą keičia ir šios srities specialistą samdosi būtent iš tam sutaupytų pinigų. G. Žvybaitės tikinimu, neretai reikia ir padrąsinimo iš šalies, kuris padeda priimti galutinį sprendimą dėl interjero dizainerio paslaugų.

Pasak specialistės, pirmasis dizainerio ir kliento susitikimas turėtų įvykti kuo anksčiau, netgi geriau prieš projektuojant namą su architektu. G. Žvybaitės nuomone, architektai galbūt neturi pakankamai laiko įsigilinti į kliento poreikius ir norus, neskiria jo daug namo baldų projektavimui, zonavimui ir išplanavimui, tad įsivelia nesusipratimų ir klaidų.

„Tad labai dažnai tenka koreguoti projektus jau atliekant darbus. Pavyzdžiui, perkelti duris, langus, pamažinti ar padidinti praėjimus, pakoreguoti sienas. Tokiose situacijose puikiai padeda 3D vizualizacijos, kuriose viskas sudėliojama iki paskutinės smulkmenos“, – paaiškino dizainerė.

Pasak G. Žvybaitės, į ją klientai neretai kreipiasi be aiškių vizijų, būna pasimetę, tačiau visi turi vieną tikslą – turėti jaukius ir gražius, jiems tinkančius ir patogius namus.

„Pasitaiko, kad klientai būna labai pasimetę. Turi namo projektą ir nežino, nuo ko pradėti. Atvykę meistrai į objektą užduoda aibę klausimų, į kuriuos klientams tikrai sudėtinga atsakyti. Aš pati nebeįsivaizduočiau, kaip galima įsirengti namus be dizainerio paslaugų, be jo ruošiamų elektros, sanmazgų projektų ir baldų projektavimo planų“, – atviravo pašnekovė.

 Anot jos, pirmasis susitikimas su klientu trunka maždaug 1-2 valandas, per kurias išsiaiškinami poreikiai, jų veikla ir prioritetai, šeimos modelis ir jų gyvenimo tempas, pomėgiai ir pan. Susitikimai neapsieina ir be kavos puodelio, o bendraujant svarbiausia – atvirumas.

„Stengiuosi kuo geriau pažinti klientą, įsiklausyti ir jau po pirmo susitikimo turiu aiškią viziją, kokie namai turėtų būti ir, kaip visada sakau, kuo kvepėti: jaukumu, prabanga, šiluma, klasika, modernumu ar kt. O visi namai ir klientai yra be galo skirtingi“, – pabrėžė G. Žvybaitė.

Tačiau, anot jos, geriausiai žmonių poreikius atskleisti ir susikalbėti padeda interjero vizualizacija. Patarus dėl galutinio varianto, ruošiami tikslūs planai elektrikams, santechnikams ir baldų gamintojams, užsakoma dangos, baldai ir klientai gali laukti galutinio rezultato.

Dairosi į kaimynus

G. Žvybaitė patikino, kad pasitaiko klientų, kurie namuose užsimano to, ko juose iš tiesų nereikia, tačiau, anot jos, susikalbėti ir vienas kitą suprasti kartais būna sudėtinga suprasti tik pačioje bendravimo pradžioje.

„Per tiek metų praktikos ir įgyvendintų projektų tikrai nepraleidžiu nei vienos smulkmenos, tad visada dalinuosi geriausiais sprendimais, pateikiu argumentus. Tačiau pasitaiko ir užsispyrusių klientų, kurie turi savo tvirtą nuomonę ir reikia labai pasistengti, kad pelnyčiau jų pasitikėjimą. Tenka pavargti, ieškoti kompromisų ir prieiti geriausios išvados, tinkančios būtent tam klientui ir būtent tiems namams, nes vis dar atsiranda žmonių, kurie dairosi į kaimyno namus ar nori, kad būtų taip, kaip mato pas kitus. Tačiau tai nereiškia, kad tinka jiems“, – teigė pašnekovė.

Jos manymu, kartais klientų žvalgymasis į kaimynus, giminaičius sukelia blaškymąsi ir apsunkina situaciją ar netgi nukreipia neteisinga linkme.

„Būna gaila klientų, kurie užuot atsipalaidavę ir pasitikėję dizaineriu, nemiega naktimis ir dvejoja, kokį sprendimą priimti ir kaip įsirengti namus, kad patiktų visiems. Tačiau nesupranta, kad jie turi patikti jiems patiems. Namai turi džiuginti, raminti ir žmogus juose turi jaustis gerai ir patogiai, o ne galvoti, kaip pasipuikuoti prieš kitus“, – kalbėjo G. Žvybaitė.

Anot jos, pasitaiko žmonių, kurie pasinaudoję interjero dizainerio paslaugomis, po kurio laiko jų atsisako. Tokį sprendimą klientai priima dėl keleto priežasčių: dėl finansų taupymo arba siekio savo namus pabaigti įsirengti patiems. Tačiau, pasak G. Žvybaitės, svarbu atlikti pagrindinius darbus, susijusius su grindimis, sienomis ir virtuvės įrengimu, kur lengviausia padaryti klaidų.

„Po didžiųjų darbų klientai tikrai pradeda jaustis drąsiau. Nepaisant to, dėl kokios priežasties jie atsisako dizainerio paslaugų, įdėjus darbo į projektą, visada norisi gero ir gražaus rezultato. Todėl visada sakau, bent jau pasitarkite, pasidalinkite nuotrauka prieš pirkdami kažką didelio ir brangaus, nes aš visada pasiruošusi pakreipti tinkama linkme. Būna, kad žmonės atskirai išsirenka gražių daiktų, tačiau visumoje jie gali absoliučiai nederėti“, – tikino G. Žvybaitė.

Esminės klaidos, kuriant interjerą

G. Žvybaitė pasidalino, kokias esmines klaidas daro žmonės nusprendę patys įsirengti būstą.

„Dažnai klientai atsitiktinai ar ne, keliaudami po prekybos centrus, į kitas šalis ar tiesiog naršydami internete ar tiesiog sugalvoję, įsigyja daug gražių dalykų. Galbūt susivilioja gera kaina, gražia nuotrauka ar tiesiog randa seniai išsvajotą daiktą, kuris jiems atrodo reikalingas ir tinkamas. Tačiau tam daiktui atsiradus namuose, jie aiškiai suvokia, kad kažkas ne taip. Lyg ir gražu, bet kažkas negerai. Tad tenka to daikto atsisakyti, atiduoti, perparduoti, o dar blogiau, kad jis nebūtų toks „vienišas“, nusiperką prie jo dar ką nors. Taip nedideliame kambaryje atsiranda per didelis šviestuvas, per didelė komoda, prie jų – vizualiai per maža sofa ir pan. Tada dažniausia sulaukiu skambučio su pagalbos prašymu“, – teigė pašnekovė.

Anot jos, neretai žmonės kurdami interjerą maišo stilius. Pavyzdžiui, namuose nori lengvumo, tačiau pastato sendintą komodą ir įsivaizduoja, kad tai yra moderni klasika. G. Žvybaitės tikinimu, žmonėms namuose vis dar norisi daiktų, kurie suteiktų prabangos jausmą, todėl renkamasi natūralus medis, natūralus akmuo, prabangūs audiniai užuolaidoms, užsakinėjami tapetai iš katalogų.

„Dažnai norima klasikinių šviestuvų, tačiau natūralu, kad po didelių išlaidų statyboms, klientai nori ir pataupyti, tad puikiai galiu patarti ir padėti, kaip prabangą sukurti ir mažiau išlaidaujant. Kartais užtenka mažos detalės. Šiuo metu žmonės laviruoja tarp jaukumo ir šilumos bei prabangos ir blizgučių“, – pabrėžė interjero dizainerė.

Jos teigimu, interjere vis dar popiuliarūs pilki atspalviai ir baltos sienos, galbūt net juodi akcentai, bet vis daugiau klientų jau pageidauja natūralumo, medžio faktūrų ir natūralaus medžio spalvų.

„Dauguma namų interjerą stengiasi rinktis tokį, kad jis tiktų ir po daugelio metų, neatsibostų ir nevargintų, todėl netradicinius sprendimus priima atsargiai. Paryškinti aplinką siekiama per detales – vieno ryškaus foteliuko namuose turbūt nori beveik visi“, –  su šypsena tvirtino pašnekovė.