Gyvenimas

2019.03.19 17:20

Gydytoja apie ausų krapštukus ir ausines: neatsargiai naudojant – liūdnos pasekmės

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.03.19 17:20

Ausies krapštukus naudoti tikrai galima ir vaikams, ir suaugusiems, tačiau tai daryti reikia labai saugiai, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako gydytoja otorinolaringologė Vilma Beleškienė. Pasak jos, ausies skausmas – pasaulyje vienas dažniausių simptomų, dėl kurio kreipiamasi į gydytojus, tačiau kai kuriais atvejais ausų ligas galima išsigydyti ir patiems.

Gydytoja V. Beleškienė tikina, kad ausies skausmas dažniausiai atsiranda dėl uždegimų, kurie turi tam tikrus sezoniškumus. Pasak jos, žiemą dažniau sergame ūminiu vidurinės ausies uždegimu, o vasarą – išorinės klausomosios landos uždegimu.

„Vidurinės ausies uždegimu dažniau sirgsime kai šalta, yra daug virusų. Klasikinė situacija – atsiranda sloga, praeina kelios dienos ir pasireiškia ausies skausmas. Dažniausiai šia liga sirgs maži vaikai iki 3–6 metų, o jei kūdikis labai mažas, jis gali tapti labai irzlus, neramus, nemiegoti, atsisakyti valgyti. Jei kūdikis kiek vyresnis – gali liesti ausį, ją glausti prie pagalvės“, – sako otorinolaringologė.

Žinoma, priduria ji, ausų ligomis serga ir suaugusieji. Tačiau ausį gali skaudėti ir dėl kitų ligų, o pačios dažniausios – ūminis tonzilitas, dantenų patologija, žando sąnario susirgimas ar kaklinės stuburo dalies pažeidimai, sako gydytoja.

Paklausta, ar ausų ligas galima įveikti savigyda, V. Beleškienė tikina, kad kai kuriais atvejai į gydytojus kreiptis skubėti nebūtina.

„Pirmoji pagalba – vaistai nuo skausmo. Tai tinkamas gydymo būdas. Savo praktikoje pastebėjau, kad yra susidariusi klaidinga nuomonė – tėvai bijo vaikams duoti vaistų nuo skausmo. Jie galvoja, kad jei vaikui nustos skaudėti ausį, praleis kažkokį uždegimą, uždegimas plėsis ir liga gali komplikuotis. Tačiau norėčiau paneigti tokias jų mintis, nes vaistai nuo skausmo yra ir vaistai nuo uždegimo – to gali ir užtekti. Tik tuomet, jei vaistai neefektyvūs, vaikui išliks temperatūra – laikas kreiptis į gydytojus, kuris įvertins ausies būklę ir paskirs antibiotikų“, – pataria specialistė.

Jis pabrėžia, kad svarbi tinkama ausų higiena, kurią galima atlikti ir dažnai kritikuojamų ausų krapštukų pagalba. V. Beleškienė sako, kad ausų krapštukus naudoti tikrai galima, jei tai daroma saugiai.

„Mūsų medijose labai daug grėsmingos informacijos, kad gręsia pavojingos komplikacijos, baisios ligos. Tačiau trūksta informacijos, kaip prižiūrėti ausis. Ausies krapštukus naudoti tikrai galima ir vaikams, ir suaugusiems, tačiau tai daryti reikia labai saugiai. Ausies landa yra apie 3 cm ilgio, o išvalyti reikia tik pačią ausies įeigą – apie 3–4 mm švelniais judesiais. To tikrai nereikia daryti kiekvieną dieną – tik kas kelias ir nebraukti stipriai ir nekišti giliai, kad nepakenktų“, – pataria otorinolaringologė.

Vis dėlto, įspėja ji, rapštukų nereikėtų naudoti vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems linkusi kauptis sausa siera, nes jie gali pastumti jos kamštį į priekį. Tokiems pacientams reikėtų kreiptis į specialistą.

Pasak gydytojos, yra keli grėsmingi pavojai, vadinami tyliosiomis ausų ligomis: „Pacientai, kuriems ausis periodiškai pūliuoja, šlapiuoja, bet ausies neskauda, ilgus metus nesikreipia pas gydytoją. Tokiems pacientams būtinai rekomenduojama apsilankyti pas otorinolaringologą, kuris pažiūrės su specialia kamera ausies būgnelį. Kreipimasis gali būti pavėluotas, po kurio reikėsrimto operacinio gydymo.“

Dar vienas pavojus ausism – triukšmas, sako V. Beleškienė. „Norėčiau įspėti nesiklausyti per ausines labai garsiai. Jei ilgai dideliu garsu klausome muzikos, o tai ypatingai aktualu paaugliams, būdami 30-mečiais jie turės didelų klausos problemų, nuolatos girdės ūžesį ir jiems reikės klausos aparatų. Paprasčiausia priemonė – uždėti garso limitą. Ausinukai tikrai nėra blogis, tačiau ją reikia klausytis maždaug perpus mažesniu garsu, nei norėtųsi“, – pataria specialistė.

Plačiau apie ausų ligas ir priežiūrą – laidos įraše (nuo 34:07 min.)

Labas rytas, Lietuva I dalis