Gyvenimas

2019.03.20 07:30

Vaikai mokosi net būdami vieni: 7 situacijos, į kurias verta atkreipti dėmesį

LRT.lt2019.03.20 07:30

Ar jums atrodo, kad diena per trumpa, jog savo vaiką išmokytumėte visko, ko norite? Nesijaudinkite. Jūsų vaikas kiekvieną dieną išmoksta kažką naujo, nors jums taip gali ir neatrodyti. Geriausios gyvenimo pamokos, kurias jūsų kūdikis gali išmokti, dažniausiai būna nesąmoningos.

1. Pats sau

Kai paliekate savo kūdikį vieną lovytėje kartu su žaislais, jis jau išmoksta svarbią pamoką, kaip linksmintis ir smagiai laiką praleisti vienam. Anot psichologų, labai svarbu, jog vaikas išmoksta pamoką, kad viskas bus gerai, netgi jei tėvai visą laiką šalia jo nebus.

2. Eikime pašokinėti

Ar jūsų mažylis bent dalį dienos praleido užsiimdamas skirtingomis fizinėmis veiklomis – šokinėjimu ant lovos, laipiojimu ant kėdės ar „imtynėmis“ su tėčiu? Visos šios veiklos formos ne tik padeda vaiko raumenų vystymuisi ir koordinacijai, bet ir padeda suvokti savo kūno galimybes. Per fizinį aktyvumą ir žaidimus jūsų kūdikis išmoksta naujų judesių ir susipažįsta su pavojais, kurie už jų slypi.

3. Ten – platus ir įdomus pasaulis

Kol, tarkime, vaikštinėjate po turgavietę ir galvojate, ar nieko nepamiršote nusipirkti, jūsų kūdikis tiesiog gerte geria visą informaciją esančią aplink jį. Išnaudokite tokias ekskursijas ir pasistenkite vaikui paaiškinti, ką jis ar jūs matote.

4. Kalbėti yra gerai

Visi vaiko raidos specialistai sutinka, kad kuo daugiau kalbate su savo kūdikiu, tuo jo kalbėjimo galimybės vystysis sparčiau ir geriau. Knygos skaitymas kartu, tam tikrų įvykių pakomentavimas ar pokalbis telefonu, kai jį girdi vaikas – taip pat yra pokalbių sudedamoji dalis.

5. Meilė yra svarbiausia

Kiekvieną kartą, kai reaguodami į vaiko verksmą, stengiatės jį nuraminti, paimdami į rankas ar kitais būdais, jūs vaikui parodote, kad jis visada jumis gali pasitikėti. Bučinys palinkint labos nakties kūdikiui suteikia saugumo jausmą, kuris parodo, kad visada būsite šalia, kai tik jūsų reikės.

6. Jei pirmas bandymas nepavyksta

Kartais dėl vaiko yra naudinga padaryti mažiau, o ne daugiau. „Mažiau“ – tai reiškia, kad nebėgsite vos išriedėjus pirmosioms ašaroms, ar nesistengsite iš karto padėti, jeigu vaikui nepavyksta kažko padaryti. Jei jis kokią nors užduotį atliks pats, tai suteiks jam pasitikėjimo savo jėgomis.

7. Taisyklės tam, kad laikytumeisi

Meilė vaikui yra begalinė ir besąlygiška, tačiau jai reikalingi ir laikini draudimai. Ribų nustatymas yra ypač svarbus vaiko vystymuisi. Tai reikalinga ir dėl to, kad vaikas vėliau laikytųsi drausmės darželyje ir mokykloje. Tačiau norint, kad vaikas suprastų ribas ir taisykles, tėvams būtina elgtis nuosekliai ir nenuolaidžiauti.

Pagal užsienio spaudą parengė Audinga Satkūnaitė,

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.