Naujienų srautas

Gyvenimas2019.03.15 12:19

Patarė, kaip apsisaugoti nuo suaktyvėjusių graužikų

LRT.lt 2019.03.15 12:19

Mitų apie graužikus sukurta gausybė, tačiau kai kurios istorijos yra tikra tiesa. Pavyzdžiui, iš tiesų žiurkių ilgis su uodega gali siekti apie 50 cm, rašoma pranešime žiniasklaidai. Užtat nei žiurkės, nei pelės nebijo kačių. Jos yra taip puikiai prisitaikiusios, kad bėgant amžiams šios graužikų rūšys beveik nepakito. Išlieka tik noras pagaliau atsikratyti tokiais nemaloniais, maisto atsargas naikinančiais, įvairias infekcines ligas platinančiais „įnamiais“, kurie pastaruoju metu itin suaktyvėjo.

Pelės ir žiurkės yra pagrindinis maro bakterijų „rezervuaras“. Maras žmonėms dažniausiai plinta per infekuotų blusų įkandimus. XIV a. ši liga per penkerius metus nusinešė net apie 25 mln. gyvybių, o 1994 m. Indijoje buboninio maro protrūkis pražudė 52 žmones. Beje, buboninio maro, pernešamo būtent žiurkių ir pelių, atvejis po daugybės metų pertraukos užfiksuotas ir 2018 m.

Tūkstantinė populiacija

Anot biologų, 1 žiurkių pora per vienerius metus (tiek paprastai gyvena miesto žiurkė) savo „šeimyną“ gali padidinti iki kelių tūkstančių palikuonių, todėl žmogus nuolat ieško būdų susidoroti su puolančiais graužikais.

Anksčiau buvo kuriami itin toksiški nuodai, graužikams naikinti naudotos net garstyčių dujos. Stebėtina, tačiau 2011 m. vienoje Ramiojo vandenyno pakrančių iš sraigtasparnio buvo išpilta 80 tonų apnuodyto masalo, o 2010 m. Čikagoje, JAV buvo paleista 60 specialiai treniruotų kojotų, kurie turėjo išgaudyti miestą užplūdusias žiurkes.

Pranešimai apie graužikus – kasdienybė

UAB „Dezinfa“ specialistai pastaruoju metu pastebi augantį pranešimų apie peles ir žiurkes skaičių: gyventojai skundžiasi sodybose, garažuose, pastogėse ir net muzikos prekių parduotuvėse įsitaisiusiais graužikais, baiminasi, kad pilkieji ilgauodegiai sugadins namų izoliaciją, nugrauš elektros ir komunikacijų laidus, pakenks namiškių sveikatai.

„Iš tiesų pelių ir žiurkių aktyvumas dabar didelis, o tradiciniais spąstais ir nuodais gyventojams patiems nepavyksta sumažinti kenkėjų populiacijos. Graužikų keliamos problemos aktualios visame pasaulyje, kenkėjų kontrolės specialistai šiuo metu ir čia, ir svečiose šalyse dirba itin intensyviai“, – pastebi kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas.

Kaip apsisaugoti?

Priemonių kovai su graužikais yra įvairių: lipniųjų lentelių, klijų, pastos, grūdų ar granulių masalo, vyliaus ir kt. spąstų. Apsisaugoti taip pat patariama sukuriant jiems netinkamas gyvenimo sąlygas ir naikinant jų populiaciją.

Jeigu patalpų sienos ir grindys, langai sandarūs, nėra besimėtančių atliekų, nereikalingų daiktų, tikėtina, kad pelės ir žiurkės neužplūs. Sandarinimas, tvarkos ir švaros laikymasis – vienos iš svarbiausių prevencijos priemonių. Pastebėjus bent vieną pelę ar žiurkę, reikėtų nedelsiant imtis priemonių: statyti spąstus, vyliaus dėžutes lauke, sandarinti patalpas. Populiacijai plintant – vertėtų pasikonsultuoti su kenkėjų kontrolės eskertais. Daugiabučių gyventojams graužikus reikėtų naikinti bendromis pastangomis, o ne pavieniui, antraip nepavyks jų visų išnaikinti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi