Gyvenimas

2019.03.15 13:43

Marius Čepulis. Pempel, pempel kuoduotoj, kame tavo kamarale langotoj? (komentaras)

Marius Čepulis, gamtos fotografas2019.03.15 13:43

Tikriausiai esat girdėję šią linksmą dainušką apie vieną gerai žinomą paukštį – paprastąją pempę. Ji viena iš kelių pagerbtų paukščių, kuris net savo dieną turi – kovo 19-ąją (nes kažkada maždaug tokiu metu pempės grįždavo ir klausdavo ar visi dar gyvi po žiemos). Mylėjo lietuviai šį tilviką, vadindavo knyve arba gyve (nes toks jo balsas). Ir dabar myli, tik ar tos meilės užteks, kad kažkada buvusį įprastą paukštį, išsaugot.

Ne viena močiutė kaime jums papasakos: „ooo, tada (dažniausiai prie Smetonos, nes prie Smetonos visko buvo daug) tai buvo pempių, o daba jau kadais nebegirdžiu“. Man senelis porindavo, kad nebūdavo įmanoma ramiai praeiti pro palaukę – kepurę turėdavai ranka laikytis, kad pašėlusios pempės jos sparnais nenumuštų.

Kai aš buvau pyplys mano kaime šlapynėje už griovio ir aplinkiniuose laukuose perėjo gal 10 pempių porų. Visada bėgdavau per patižusį kovo sniegą jų pasitikti, žinojau, kur visos „suks“ lizdus (maža duobutė išklota žole), kada risis pempiukai ir kur juos vėliau ganys. Dabar ten nerasit nė vieno paukščio. Viskas nusausinta ir rapsais užsėta.

Taip, pempių smarkiai mažėja, todėl ir šiemet ornitologai ją išrinko metų paukščiu. Ne, tai nėra kažkoks įvertinimas už tai, kad jos gerai rovė sliekus iš žemės. Tai bandymas atkreipti dėmesį į kažkada buvusio įprasto paukščio padėtį Lietuvoje.

O padėtis, kaip jau supratote nėra pati geriausia. Per kelis ateinančius metus bus atliekami tyrimai ir bandoma įvertinti kokia yra tikra situacija, bei ką galime padaryti, norint išsaugoti šį balsingą gražų sparnuotį.

Pempės vėliausiai iš tilvikų palieka mūsų kraštą (užsibūna iki gruodžio) ir grįžta pačios pirmosios – jau vasarį (kai žiemų nėra). Pempes labai lengva atskirti iš juodai baltų plunksnų, plačių sparnų ir ilgo kuodo. Tiesa, jei pažiūrėsit iš arčiau, tai viršutinės kūno dalies plunksnos labai gražiai žaliai blizga. Patinų kuodas ilgesnis ir jie aršūs kovotojai dėl savo teritorijos.

Jau dabar galima stebėti pempių tuoktuvinius skrydžius, kai patinai didžiuliu greičiu šauna aukštyn, tada krenta žemyn ir sklendžia palei pat pažemę. Vėliau nutūpę jie pasilenkę šnypšdami trypčioja vietoje ir rausia duobutę. Tų duobučių padaro kelias. Į vieną iš jų balandžio vidury patelė padės 4 kiaušinius, o po beveik 3 savaičių išsiris pūkuoti pempiukai, kuriuos tėvai tuoj pat išsives iš lizdo.

Užaugus jaunikliams pempės susirenka į didžiulius būrius ir tupinėja laukuose, dirvonuose bei nuleistuose tvenkiniuose, kol neiškrinta pirmasis sniegas. Minta knyvės įvairiausiais bestuburiais – sliekais, vabzdžiais ir jų lervomis, moliuskais.

Pempės turi daug priešų, tačiau jos ir pačios nepėsčios – moka ir gali apginti savo namus. Tik tegu pabando jų teritorijoje pasirodyti koks didesnis ar plėšrus paukštis (kranklys, lingė, erelis, gervė, garnys, gandras), iškart pempės su karo riksmais lekia duoti jiems skūron ir nenurims, kol jų nenuvys.

Ne kartą esu stebėjęs, kaip nuo pempių skuta lauk lapės ar katės (ir pats esu bėgęs). Taip, dalis dėčių žūva dėl prastų oro sąlygų, dėl plėšrūnų, bet daugiausia jų sunaikinam mes, žmonės.

Didžiausias smūgis pempių populiacijai (ne tik pempių, bet ir daugumos šlapynių paukščių) buvo melioracija. Tada buvo nusausintos šlapynės ir paverstos dirbamais laukais. Tačiau buvo palikta daug dirvonuojančių žemių, kur mielai kūrėsi šie paukščiai.

Dabar, intensyvėjant žemės ūkiui ir apdirbant vis daugiau ir daugiau žemės plotų, sausinant šlapias pievas, iš pempių atimami ir šie namai. Peri jos ir dirbamuose laukuose, bet ten dažnai dėtys ir jaunikliai žūva po technikos ratais. Taip pat vis mažiau ir mažiau lieka natūralių pievų, nes jos virsta arba monokultūriniais laukais, arba užauga krūmynais bei medeliais.

„Pievelėj, kiemselėj, tenai mano kamarale langotoj“ – sako pempė. Reikia tikėtis, kad liks tų kemsynų ir pievelių, kur pavasarį grįžusios kuoduotosios galės mus sveikinti ir auginti pempiukus.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt